מה אתה צריך לדעת על עמידות לאנטיביוטיקה?

נבחן מהי עמידות לאנטיביוטיקה
כאן, נבחן מהי עמידות לאנטיביוטיקה, מה קשורה הבעיה הזו אלינו וכיצד נוכל לפעול נגדה.
אמצעים היגייניים כמו שטיפת ידיים פשוטה יכולים למנוע הרבה יותר זיהומים ממה שאנו מדמיינים. ככל שזיהומים אלו מצטמצמים, כך גם הצורך באנטיביוטיקה. עם זה בחשבון, בואו נדבר על נושא העמידות לאנטיביוטיקה.

עמידות לאנטיביוטיקה היא בעיה רצינית בבריאות הציבור ברחבי העולם. אנטיביוטיקה היא תרופות בשימוש נרחב לטיפול בזיהומים רבים אצל מבוגרים וילדים כאחד. אבל מה היה קורה אם הם לא היו יעילים יותר?

כאן, נבחן מהי עמידות לאנטיביוטיקה, מה קשורה הבעיה הזו אלינו וכיצד נוכל לפעול נגדה.

מהי אנטיביוטיקה ולמה אנחנו משתמשים בה?

אנטיביוטיקה היא תרופות שאנו משתמשים בהן לטיפול בזיהומים חיידקיים. לכן, הם אינם שימושיים במקרים של מצבים ויראליים או אלרגיים, וגם לא בהצטננות. במילים פשוטות, אנו יכולים לומר שאנטיביוטיקה פועלת באמצעות שני מנגנוני פעולה עיקריים:

 • הרס חיידקים: אנטיביוטיקה קוטל חיידקים.
 • הפרעה או פגיעה בגדילתם והתרבותם: אנטיביוטיקה בקטריוסטטית.

מהי עמידות לאנטיביוטיקה?

עמידות לאנטיביוטיקה היא היכולת של חיידקים לעבור מוטציה כדי להימנע מפעולת אנטיביוטיקה נגדם. זה מנגנון טבעי במיקרואורגניזמים האלה. עם זאת, זה מואץ ומחמיר בגלל שימוש לרעה בתרופות אנטי-מיקרוביאליות, בין היתר.

כאשר חיידק מותקף על ידי אנטיביוטיקה, יש לו נטייה טבעית לחפש אסטרטגיות המאפשרות לו לשרוד. לכן הם יוצרים מוטציות וגורמים לתרופות להפסיק להשפיע עליהן.

עמידות לאנטיביוטיקה פירושה שאנטיביוטיקה רבות אינן יעילות יותר. זה מוביל לסיבוך של זיהומים חמורים רבים המתארכים לאורך זמן. לפעמים נגמרות לרופאים תרופות תחליפיות לשימוש וחומרת המצב משאירה חולים רבים בדרך לבית החולים.

מהי עמידות לאנטיביוטיקה
מהי עמידות לאנטיביוטיקה?

חלק מהחיידקים הגורמים להכי הרבה עמידות כיום הם, למשל, הבאים:

 • סטאפילוקוקוס זהוב עמיד למתיצילין
 • Enterobacteriaceae עמידים בפניצילינים, צפלוספורינים וקרבפנמים
 • Streptococcus pneumoniae או פנאומוקוק עמיד בפניצילין ומקרולידים כגון אריתרומיצין
 • Streptococcus pyogenes עמיד למקרולידים
 • Haemophilus influenzae עמיד בפניצילינים
 • חיידקים עמידים בפני פלואורוקינולונים

עמידות לאנטיביוטיקה היא אתגר מכריע גם ברפואת ילדים. זיהומים חיידקיים רבים מתרחשים במהלך הילדות וחלק ניכר מהשימוש בתרופות אנטי-מיקרוביאליות מתרחש גם בשלב זה.

איך נוכל לרסן את הבעיה הזו?

עמידות לאנטיביוטיקה היא נושא המושפע מגורמים רבים ושונים. מבחינתנו, על מנת לשלוט על העלייה בעמידות, חיוני לרופאים לרשום תרופות אלו כראוי, כלומר רק במקרים הכרחיים ולעולם לא כאשר מקור המצב הוא ויראלי, בין היתר.

לאחר שהמומחה רשם אנטיביוטיקה, זה תלוי בנו להשתמש בה נכון. באופן מעשי, נוכל להדגיש כמה טיפים שעלינו לפעול לפיהם בטיפול בתרופות אלו:

 • לעולם אל תעשה תרופות עצמיות.
 • אל תקנו אנטיביוטיקה ללא מרשם.
 • הימנע מלהמליץ על תרופות אלו לאנשים אחרים, גם אם אנו מאמינים שיש להן אותם תסמינים כמונו.
 • פעל לפי הוראות המומחה הרושם את התרופה ביחס למינון.
 • השלם את הטיפול במהלך הימים המצוינים, גם אם התסמינים נעלמים מוקדם יותר.
 • אל תשמור שאריות תרופות בבית לטיפול עתידי. במקום זאת, התייעצו עם הרוקח המקומי בנוגע לאופן להיפטר משאריות התרופות.

יתר על כן, ארגון הבריאות העולמי (WHO) ממליץ על מניעה כדרך נוספת להשתלב במאבק נגד עמידות לאנטיביוטיקה. אמצעים היגייניים כמו שטיפת ידיים פשוטה יכולים למנוע הרבה יותר זיהומים ממה שאנו מדמיינים. ככל שאלו מצטמצמים, כך גם הצורך באנטיביוטיקה. אמצעים אחרים כוללים היגיינת מזון או חיסון.

עמידות לאנטיביוטיקה היא הבעיה של כולם

כפי שאמרנו, עמידות לאנטיביוטיקה היא בעיה מרכזית בבריאות הציבור שמעסיקה את כולנו. אנו מצידנו צריכים לנסות להשתמש בתרופות אלו בצורה נכונה, תוך הקפדה תמיד על הוראות הרופא. חשוב לא לבצע תרופות עצמיות או לבצע שינויים במינון הטיפול ללא התייעצות עם מומחה.

אנטיביוטיקה מצילה חיים מדי יום על ידי טיפול בזיהומים חמורים רבים אצל מבוגרים וילדים כאחד. בואו נעשה כל שביכולתנו כדי לא לאפשר להם להפסיק להיות יעילים. כולנו חייבים לתרום לשימוש רציונלי בתרופות.

פופולריים