פלורת המעיים של התינוק שלי: למה זה משנה?

או פלורת המעיים
המיקרוביום של המעי, או פלורת המעיים, מתייחס לרפרטואר החיידקים המאכלסים את המעי שלנו.
המיקרוביוטה של המעי יכולה להשפיע על תאים רבים בגופנו ובכך להשפיע על הבריאות הכללית שלנו. עם זאת, אנו רוצים לדבר על פלורת המעיים של תינוקך.

המיקרוביום של המעי, או פלורת המעיים, מתייחס לרפרטואר החיידקים המאכלסים את המעי שלנו. על פי המדע, אנו מקיימים איתם אינטראקציה מהזמן שאנו נמצאים בשליה. בלידה, אנו מציגים את הרפרטואר הראשון שלנו של חיידקים שאנו לוקחים מהסביבה שלנו, מעור אמנו ומחלב אם. אחרי שאמרנו את זה, היום אנחנו רוצים לדבר איתך על החשיבות של פלורת המעיים של תינוקך.

החיידקים המאכלסים את גופנו הם כה רבים שהם משפיעים בהכרח על כל התפקודים בגופנו. אנחנו יכולים לדמיין אותם כקהילה ענקית - "קונסורציום" של תאים שמשלים אותנו ומשלב אותנו.

פלורת המעיים במספרים

זה מפתיע לדעת שהמדע העריך שלמעלה מ-1014 מינים של מיקרואורגניזמים מתגוררים במערכת העיכול של האדם הבוגר. אלה כוללים חיידקים, ארכאים ואיקריוטים. על פי מחקר משנת 2016, מספר התאים המיקרוביאליים שווה בערך למספר התאים האנושיים בפרט.

הדו-קיום הכפוי עם מיקרוביום המעיים שלנו

עם המספרים שלעיל בחשבון, קל להבין שצבא החיידקים הזה מבצע פונקציות חיוניות לבריאותנו. למעשה, ההשפעה של פלורת המעיים שלנו מגיעה הרבה מעבר לתפקודי המעי עצמו.

בין המשימות שמחקרים מדעיים כבר קבעו היא הגנה מפני פתוגנים אפשריים במערכת העיכול. העובדה שהמיקרוביום מספק מתווכים כימיים המפעילים תכונות נוירואקטיביות חשובה מאוד. במילים אחרות, זה משפיע על המוח.

להרכב פלורת המעיים יש השלכות לגבי התפתחות נוירולוגית

מספר מחקרים מראים את החשיבות של ביסוס הרכב חיידקי בריא במעי. המיקרוביום של המעי מתחיל את היווצרותו מהיום הראשון לחיים ומתייצב סביב גיל 2-3 שנים. אותה תקופה מאופיינת גם בהתפתחות נוירולוגית אינטנסיבית בבני אדם.

בהקשר זה, מספר מחקרים הגיעו למסקנה כי דיסביוזה מוקדמת של המעי יכולה להשפיע על התפתחות נוירולוגית קצרת טווח. יחד עם זאת, זה יכול להוביל גם לבעיות נפשיות בשלב מאוחר יותר בחיים.

מה קובע את פלורת המעיים של התינוק?

עם זאת, אנו רוצים לדבר על פלורת המעיים של תינוקך
עם זאת, אנו רוצים לדבר על פלורת המעיים של תינוקך.

תינוקות מקבלים את מנת החיידקים הראשונה שלהם כשהם בתוך הרחם של אמם. מאוחר יותר, דרך המיקרופלורה הנרתיקית והמעי של אמנו, אם נולדנו בנרתיק. ולבסוף, דרך הנקה ומגע עור בעור.

עובדה שיש הבדלים משמעותיים במיקרוביוטה של המעיים בין תינוקות שמניקים באופן בלעדי לאלו ששותים פורמולה. הנקה בלעדית עוזרת לתינוק לפתח מיקרוביום בריא ומגוון במעיים.

חלב אם מכיל חיידקים פרוביוטיקה) שהאם מעבירה לתינוק במהלך ההנקה. בנוסף, ממצאים מצביעים על כך שלחלב אנושי יש רפרטואר נרחב של אוליגוסכרידים (פרה -ביוטיקה). אלו משמשים מזון לחיידקים הטובים במעי התינוק.

מהי דיסביוזיס במעיים?

דיסביוזיס במעיים הוא השינוי בדומיננטיות של מינים המרכיבים את המערכת האקולוגית המיקרוביאלית של המעי. חשוב לדעת שהרפרטואר החיידקי בתוך מערכת העיכול תלוי בגורמים רבים, כולל המטען הגנטי שלנו, הפיזיולוגיה שלנו והסביבה שלנו.

במהלך החיים, המיקרוביום של המעי ישתנה, ולשינוי הזה יהיו השפעות על תפקודי הגוף. למעשה, חוסר האיזון הממושך של המיקרוביום של המעי נקשר עם רשימה של מצבים כרוניים או מצבים שמקורם לא ידוע.

חוסר האיזון של המערכת האקולוגית הזו יכול להתרחש בהדרגה - למשל, בגלל הרגלי אכילה - או פתאום. לדברי מומחים, בין הגורמים העיקריים המשפיעים במהירות ובדרסטיות על הרכב המיקרוביום, אנו יכולים לכלול טיפול אנטיביוטי, מתח, זיהום, גנטיקה של המארח ובליעה.

מחלות שנקשרו לדיסביוזיס במעיים

גוף מחקר מדגיש את הסיכון למחלות כרוניות הקשורות לסבול מדיסביוזיס במעיים בילדים או מבוגרים. לדוגמה, תסמונת המעי הרגיז, השמנת יתר, סוכרת, תסמונת מטבולית ואלרגיות.

עם זאת, דיסביוזיס נקשרה גם להפרעות פסיכיאטריות - למשל, דיכאון, מחלת פרקינסון, סכיזופרניה, הפרעת הספקטרום האוטיסטי ולבסוף הפרעת קשב וריכוז.