סוכרת סוג 1 בילדים: מה שכדאי לדעת

סוכרת סוג 1 בילדים היא מחלה שכמו כל מחלה אחרת
סוכרת סוג 1 בילדים היא מחלה שכמו כל מחלה אחרת, דורשת טיפול ותשומת לב חוזרים.
סוכרת היא מחלה המשפיעה על השימוש בגלוקוז בגוף. לכן זה דורש טיפול קפדני לאיזון רמת הסוכר בדם.

סוכרת מסוג 1 בילדים מייצגת בדרך כלל אבחנה מכרעת עבור חלק מהאמהות. רבים נופלים טרף לעצבים בשל הטיפול החדש שילדם מתחיל לדרוש. למשל, ללמוד כיצד להזריק, לשלוט ברמות הסוכר בדם של ילדם ולספור את הפחמימות שהם צורכים.

חלק מההורים אפילו חושבים שהילד שלהם לא יגדל כמו שצריך ולא תהיה לו ילדות טובה. בנוסף, הם עשויים להאמין שהם יידחו על ידי קבוצות החברים שלהם או יבודדו את עצמם מאחרים כי הם מרגישים שונים.

זה בכלל לא נכון. סוכרת סוג 1 בילדים היא מחלה שכמו כל מחלה אחרת, דורשת טיפול ותשומת לב חוזרים. הודות להתקדמות והישגים רפואיים, כל ילד הסובל ממנה יכול לנהל חיים נורמליים אם הוא עוקב באופן קבוע אחר רמת הסוכר בדם ויתן את מנת האינסולין היומית המתאימה.

מהי סוכרת סוג 1?

סוכרת מסוג 1 מתרחשת כאשר הלבלב אינו מייצר אינסולין. הגוף זקוק לחומר זה כדי לאפשר מעבר של גלוקוז מהדם לתאים, שם הגוף משתמש בו לאנרגיה או אוגר אותו לשימוש מאוחר יותר. בלעדיו, הסוכר לא יכול לעשות את העבודה שלו. במילים אחרות, הוא נשאר בדם, וכתוצאה מכך, רמות הסוכר בדם עולות.

תסמינים של סוכרת מסוג 1 בילדים

סוכרת מסוג 1 יכולה להתפתח בהדרגה או בפתאומיות. אדם יכול לקבל את זה אפילו בלי לדעת את זה, כי ברוב המקרים, הסימפטומים אינם כל כך ברורים. ילדים ובני נוער עשויים לגלות את הסימנים הבאים:

  • מתן שתן מוגזם. אין זו אלא תגובת הכליות לריכוזי גלוקוז גבוהים בדם, כשהן מנסות לחסל אותו באמצעות שתן.
  • שתייה מרובה של נוזלים. מכיוון שהם מאבדים נוזלים עקב מתן שתן מתמשך, ילדים עלולים להרגיש צמא מאוד ולשתות הרבה מים כדי לשמור אותם בגופם.
  • ירידה מוגזמת במשקל. ילדים עם סוכרת מסוג 1 נוטים לפתח תיאבון רב מהרגיל. כשהם אוכלים, גופם מפרק שרירים ושומן מצטבר בניסיון לספק אנרגיה לתאים הזקוקים לגלוקוז ואין להם גישה אליו. לעתים קרובות, הם מרגישים עייפים וחסרי אנרגיה.
  • במקרים מסוימים, ילדים יכולים להרטיב את המיטה בלילה, גם אם זה מעולם לא קרה קודם לכן. כמו כן, בנות שעדיין לא הגיעו לגיל ההתבגרות עלולות לפתח קנדידה בנרתיק (זיהום שמרים).

אבחון

כדי לדעת בוודאות אם לילד יש סוכרת, יש צורך למדוד את רמות הגלוקוז בדם. אם הערכים גבוהים מהרגיל, על איש המקצוע הרפואי לבצע בדיקות אחרות כדי לזהות האם הילד סובל מסוכרת מסוג 1 או 2.

לאחר מכן, הרופא יפנה את הילד לאנדוקרינולוג ילדים, המומחה האחראי למחלות כמו סוכרת ובעיות גדילה. מומחה זה יציין את הטיפול הדרוש כדי לשמור על המחלה בשליטה.

סוכרת מסוג 1 בילדים היא פתולוגיה שכיחה יותר ממה שהניחו בעבר
סוכרת מסוג 1 בילדים היא פתולוגיה שכיחה יותר ממה שהניחו בעבר.

לא ניתן למנוע סוכרת מסוג 1 ואין דרך לחזות מי יפתח אותה. לפיכך, זה לא תורשתי כי גנים אינם מספיקים כדי לעורר את המחלה. ברגע שילד נדבק בו, הוא אף פעם לא עובר ודורש טיפול לכל החיים.

טיפול בסוכרת מסוג 1 בילדים

הילד יזדקק לטיפול רפואי בפיקוח אנדוקרינולוג ילדים. מומחה זה יהיה אחראי לספק רשימת המלצות למניעת בעיות בריאות אפשריות ולעזור לילד להתפתח כרגיל ברמה הפיזית, החברתית והרגשית. לשם כך, הילד:

  • זקוק למתן אינסולין לפי המלצות רפואיות.
  • יש להקפיד על תזונה בריאה ומאוזנת, תוך שליטה בפחמימות בכל ארוחה.
  • דורש מדידות תקופתיות של רמת הסוכר בדם.
  • צריך לעשות פעילות גופנית סדירה.

אין תרופה ידועה למחלה זו. לכן, הילד יזדקק לטיפול רפואי למשך שארית חייו. אם יבצעו את הטיפול כראוי, הם ירגישו חזקים ויוכלו לחיות חיים ארוכים ומשגשגים.

אם הילד שלך לא אובחן עם מצב זה, ולכן, הוא נותר ללא טיפול, כימיקלים הנקראים קטונים מתחילים להצטבר בדם. בתורו, זה יגרום לכאבי בטן, הקאות, בחילות, בעיות נשימה ובמקרים מסוימים, אובדן הכרה.

מחלה שקטה זו עלולה לגרום למחלות לב ארוכות טווח, שבץ מוחי, פגיעה בראייה ונזק לכליות. כמו כן, לעתים קרובות זה גורם לפציעות בכלי דם, עצבים וחניכיים. לכן טיפול בזמן הוא מאוד חשוב.

סיכום

סוכרת מסוג 1 בילדים היא פתולוגיה שכיחה יותר ממה שהניחו בעבר. העובדה שאין תרופה ידועה עדיין לא אומרת שילד מושפע לא יכול לנהל חיים נורמליים ומהנים.

הדבר החשוב הוא להקפיד על טיפול קפדני ולתת לילד את האהבה הדרושה כדי להגביר את הביטחון העצמי שלו ולעזור לו לגדול בריא פיזית ורגשית.