פרביוטיקה בחלב אם: איך זה עובד?

פרביוטיקה בחלב אם הם סוכרים מורכבים המשמשים כמזון-על לחיידקים ומיטיבים עם בריאות התינוק
פרביוטיקה בחלב אם הם סוכרים מורכבים המשמשים כמזון-על לחיידקים ומיטיבים עם בריאות התינוק.
פרביוטיקה בחלב אם הם סוכרים מורכבים המשמשים כמזון-על לחיידקים ומיטיבים עם בריאות התינוק. המשך לקרוא כדי ללמוד עוד!

בדרך כלל, אנשים מחשיבים פרה-ביוטיקה כתרכובות סיבים מסיסות, שברגע שנבלעו, אינן יכולות להתעכל במעבר שלהן דרך מערכת העיכול העליונה. לאחר מכן, כאשר הפרה-ביוטיקה מגיעה למעי הגס, החיידקים שחיים שם ויכולים לעבד סיב זה, משתמשים בו כמקור אנרגיה. כתוצאה מכך, פרה-ביוטיקה בחלב אם מעוררת את הצמיחה של אוכלוסיות חיידקי המעי הגס.

לעתים קרובות מבלבלים בין פרביוטיקה לפרוביוטיקה

כפי ששמותיהם מרמזים, פרביוטיקה ופרוביוטיקה קשורים זה לזה. עם זאת, חשוב להבין את ההבדלים ביניהם. בהגדרה, פרוביוטיקה היא מיקרואורגניזמים חיים המשפיעים לטובה על הבריאות. חלקם הם lactobacilli ו bifidobacteria (שניהם שייכים לקבוצת חיידקי חומצת החלב) ו-saccharomyces (סוג של פטריות).

יתר על כן, פרה-ביוטיקה אינה חיידק. הן תרכובות המספקות את מקור המזון המאפשרות לפרוביוטיקה לחיות ולהתרבות בנישה שלהן, המעי הגס. פרביוטיקה הם חומרים הפועלים כמזון לפרוביוטיקה.

מדוע חשובים החיידקים שחיים במעיים שלך?

ראשית, הם רבים מאוד. חיידקים מהווים את רוב פלורת המעיים. הם מייצגים למעלה ממחצית מהמסה היבשה של הצואה.

מצד שני, ההרכב שלהם מאוד משתנה. המיקרוביוטה של המעיים מורכבת מיותר מאלף מינים. עם זאת, מומחים מכירים בכך שיש דומיננטיות מספרית של כ-30 או 40 מינים בכל אדם.

חשיבותם טמונה בעובדה שמספר עצום של מיקרואורגניזמים מרכיבים מערכת אקולוגית בוגרת במיוחד שעמידה בפני שינויים חיצוניים. "הומאוסטזיס מעיים" הוא המונח הרפואי לאיזון זה.

חשיפה לאנטיביוטיקה, זיהומים מעיים או שינויים תזונתיים עשויים לשנות הומאוסטזיס זה. עדויות מדעיות קושרות את חוסר האיזון של המיקרוביוטה של המעיים עם שורה ארוכה של מחלות. כדי להחזיר את האיזון הזה, החולה עשוי לבלוע פרה-ביוטיקה ופרוביוטיקה, ובמקרים חמורים עשוי להידרש להשתלת מיקרוביוטה צואתית (FMT).

חלב אם עשיר בפרה-ביוטיקה ובפרוביוטיקה

נכון לעכשיו, המדע מכיר בכך שחלב אם הוא גורם שאין לו תחליף להתחלה, התפתחות והרכבה של מיקרוביוטת המעיים של התינוק.

פרה-ביוטיקה בחלב אם מעוררת את הצמיחה של אוכלוסיות חיידקי המעי הגס
כתוצאה מכך, פרה-ביוטיקה בחלב אם מעוררת את הצמיחה של אוכלוסיות חיידקי המעי הגס.

כיום, לא רבים יודעים שחלב אם מכיל מספר רב של חיידקי חומצת חלב שהאם מספקת לתינוקה כדי להתחיל בהתיישבות מעיים. ההערכה היא שתינוקות צורכים כ-800 מיליליטר חלב אם ביום ומקבלים בין 100,000 ל-10 מיליון חיידקים ביום.

נוסף על כך, בלוטות החלב מייצרות רפרטואר ייחודי של תרכובות פרה-ביוטיות: אוליגוסכרידים. הצריכה המשולבת של פרוביוטיקה ופרה-ביוטיקה עוזרת להבטיח ש"חיידקים טובים" יתיישבו במעיים של התינוק.

הפחמימות של החלב יכולות להיות מורכבות על ידי מולקולת סוכר אחת: חד סוכרים. לדוגמה, גלוקוז, גלקטוז ופרוקטוז. אוליגוסכרידים מורכבים מחמישה סוגים של חד סוכרים, המשתלבים באקראי ויוצרים מבנים ליניאריים או מסועפים.

נתונים מפתיעים של פרה-ביוטיקה בחלב אם

ההשפעה ההתרבותית שחלב אם מפעיל על חיידקי חומצת חלב אינה קשורה לחומר בודד, אלא נובעת מגורמים שונים. בפרט, ההשפעה הפרה -ביוטית של חלב אם יוחסה לריכוז החלבון והפוספט הנמוך ולנוכחות של לקטופרין, לקטוז, נוקלאוטידים ואוליגוסכרידים.

מומחים עדיין לא יודעים מהו התפקיד הפרה-ביוטי האמיתי של כל אחד מהחומרים הללו, למעט אוליגוסכרידים, הנחקרים ביותר בקבוצה.

עם זאת, מומחים אינם יודעים את המשמעות מאחורי העובדה שהרפרטואר העצום של אוליגוסכרידים משתנה מאישה אחת לאחרת, ובאותה אישה, משלב הנקה אחד לאחר.

בהקשר זה, הם מעריכים כי המספר המשוער של אוליגוסכרידים יכול להשתנות מכ-150 תרכובות למאות אלפים. בתוך היקום הזה, מומחים גם יודעים שיש דומיננטיות של סדרת הגלקטוליגוסכרידים (GOS).

פונקציות נוספות המספקות את האוליגוסכרידים של חלב אם

רפרטואר האוליגוסכרידים בחלב אם הוא בלתי ניתן לחיקוי. מספר מחקרים הראו שתרכובות אלו, בנוסף להיותן "מזון לחיידקים", עשויות לבצע פונקציות אחרות:

  • הם יכולים לרמות וירוסים וחיידקים פתוגניים. גרסאות מסוימות מחקות אוליגוסכרידים של דופן המעי, בדיוק אלו המשתמשות בפתוגנים כדי לפלוש לתאים בריאים. כאשר הפתוגן נופל לזה, נמנע זיהום.
  • כמו כן, הם עשויים לווסת את ההפעלה של תאי חיסון.