מזונות שיש להימנע מהם במהלך ההנקה

אין רשימה של מזונות שכדאי להימנע מהם במהלך ההנקה
פרייה, אמא, דיאטנית וחברה באגודת הדיאטה הבריטית ובמועצה למקצועני הבריאות אומרת שלמעט דגים שמנים, אין רשימה של מזונות שכדאי להימנע מהם במהלך ההנקה.
יש רעיון שישנם מזונות שכדאי להימנע מהם במהלך ההנקה. אבל מה נכון ומה לא? גלה כאן.

מכיוון שהן רוצות לספק רווחה רבה ככל האפשר לתינוקן כבר מהרגע הראשון, אמהות רבות תוהות האם יש מאכלים שכדאי להימנע מהם במהלך ההנקה כדי למנוע מהחלב שלהן להיות "מזוהם". האם אי פעם שאלת את עצמך את השאלה הזו? אם כן, הקפד לקרוא את כל מה שאנחנו הולכים לספר לך למטה.

חלב אם הוא, פר אקסלנס, המזון הטוב ביותר שניתן לספק לרך הנולד. עם זאת, האם באמת ניתן לשנות אם האם צורכת מזונות ומשקאות מסוימים? מה קורה עם דגים? מה נכון ומה לא נכון בנושא זה? בואו נסתכל מקרוב למטה.

מה צריך לדעת על אכילה בזמן הנקה?

קודם כל, יש נקודה מכרעת לזכור בכל זה: הרכב חלב האם אינו משתנה בקלות כפי שמקובלים לחשוב. תזונת האם משפיעה רק על כמה חומרים מזינים, לפי מחקר שפורסם בכתב העת Anales de pediatría.

"תכולת הפחמימות, החלבון, הסידן והברזל לא משתנה הרבה גם אם האם צורכת מעט מאלה בתזונה שלה. עם זאת, אם תזונת האם חסרה בויטמינים מסיסים במים וויטמינים A ו-D, החלב שלה מכיל פחות מהחומרים המזינים האלה."

מאילו מזונות יש להימנע במהלך ההנקה
מאילו מזונות יש להימנע במהלך ההנקה.

פריה טווי, אמא, דיאטנית וחברה באגודת הדיאטה הבריטית ובמועצה למקצועני הבריאות אומרת שלמעט דגים שמנים, אין רשימה של מזונות שכדאי להימנע מהם במהלך ההנקה.

יש להימנע ממינים מסוימים של דגים שמנים במהלך ההריון וההנקה בגלל תכולת הכספית שלהם.

עוד מעיר המומחה כי אין צורך בתזונה מיוחדת בהנקה, אלא בתזונה מאוזנת, בהתאם לצרכי האם מבחינה תזונתית . כמובן שאם האם אלרגית למזון כלשהו, עליה להימנע מכך, אך לבריאותה.

כמה מההמלצות החשובות ביותר שלה לאמהות מניקות הן הבאות:

 • שמור על לחות נאותה (תעדוף את צריכת המים על פני כל משקה אחר, אפילו מיצים תוצרת בית).
 • הימנע משתיית יותר מ-3-4 כוסות קפה ביום.
 • למרות שעדיף להימנע מכך לחלוטין, אמהות יכולות לשתות אלכוהול מדי פעם. בכל מקרה, אין כמות אלכוהול בחלב אם הנחשבת בטוחה לתינוק. מסיבה זו, ובהתאם להמלצות האיגוד הספרדי לרפואת ילדים, הנקה לא צריכה להתבצע עד 3 שעות לאחר שתיית משקה אלכוהולי כלשהו.
 • זה לא רעיון טוב ללכת על כל סוג של דיאטת הרזיה בזמן הנקה. חיוני לקבל עצות טובות מהרופא ומהתזונאי שלך ולעקוב אחר ההנחיות שלהם כדי להשיג את המטרות שלך מבלי לסכן את בריאותך ושל ילדך.
 • למרות שזה מפתה לדאוג יותר לתזונה של תינוקך מאשר לתזונה שלך, אתה לא צריך להזניח את עצמך. אכילת תזונה מאוזנת עוזרת לך להישאר בריא ופעיל, דבר הכרחי בכל שלב.

קראו: מה אמהות צריכות לאכול בזמן הנקה?

מאילו מזונות יש להימנע במהלך ההנקה

כמו בנושאים רבים אחרים, ישנם מיתוסים רבים לגבי מה כדאי ומה אסור לצרוך במהלך ההנקה. רובם מבוססים על חוסר ידע על תזונה ובריאות, כמו גם על אמונות פופולריות שהמדע אינו תומך בהן.

כמה מהמיתוסים הנפוצים ביותר הם הבאים:

 • אין לצרוך מקורות קפאין (כגון קפה, תה, שוקולד וקולה) כי "הם יכולים להשפיע על בריאות התינוק". כמובן, האמת היא שהצריכה צריכה להיות מתונה מכיוון שכמויות מוגזמות עלולות להזיק ולגרום לתסיסה או לבעיות שינה.
 • אין לצרוך מזונות הגורמים לגזים (כגון קטניות) כי "זה יגרום לקוליק בתינוק".
 • צריכת מזונות חריפים או חריפים מאוד "יכולה לשנות את חלב האם ולגרות את בטנו של התינוק". יש להסיר אותם מהתזונה האימהית רק אם נצפתה חוסר סובלנות או דחייה.
 • האם לא צריכה לצרוך שוקולד כי הוא מכיל תיאוברומין אשר "יכול לגרום לשלשולים בתינוק ויכול גם להשפיע על מערכת העצבים של התינוק ולגרום לעצבנות ועצבנות".
 • יש להימנע מצריכת ממתקים וסוכריות "כי זה עלול לקדם אי שקט אצל הילד ולהקשות עליו להקשיב ולהירדם ".
 • יש להימנע ממזון מהיר ומזון אולטרה מעובד מכיוון ש"הם מכילים יותר מדי כימיקלים שעלולים לזהם את הגוף של האם והתינוק". עם זאת, מוצרים מסוג זה אינם מומלצים בתזונה בריאה לכל האוכלוסייה באופן כללי. הם דלים בויטמינים, מינרלים וסיבים, חומרים מזינים מרכזיים לבריאות האם ולייצור חלב מיטבי.

אין הוכחה מדעית לכך שלמזונות הנ"ל יש השפעה ממשית על בריאות התינוק במהלך ההנקה.

לכן, קודם כל יש לשמור על השכל הישר: כל עודף עלול לפגוע בבריאות האישה ולהפריע (במידה רבה או פחות) להאכלת התינוק.

למשל, צריכה מופרזת של קפאין עלולה לגרום לאם למנת יתר וזה יכול למנוע ממנה להיות מוכנה להניק את ילדה. כפי שמסבירים המומחים ב-medlineplus: " ייתכן שיהיה צורך באשפוז קצר להשלמת הטיפול במנת יתר של קפאין".

אז מאילו מאכלים יש להימנע במהלך ההנקה?

עליה להימנע מכך
כמובן שאם האם אלרגית למזון כלשהו, עליה להימנע מכך, אך לבריאותה.

שירות החדשות והמידע של המדע מציין שעדיין יש הרבה מחקר והבהרות לעשות על ידי הקהילה המדעית ממה להימנע ולמה. עם זאת, היא ממליצה להימנע לחלוטין מצריכת סמים באופן כללי: טבק, אלכוהול וחומרים נרקוטיים, שכן לחומרים אלו עלולות להיות השלכות שונות על בריאות התינוק.

גלה: מיתוסים וספקות לגבי הנקה

כמו כן, לא מומלץ ליטול צמחי מרפא, תוספי צמחים או כל סוג אחר של תוספי מזון. חלק מהמרכיבים הפעילים עלולים להזיק. בכל מקרה, אם יש לך ספק, תוכל להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות.

מחשבות אחרונות על מזונות שיש להימנע מהם בזמן הנקה

אם את עומדת להפוך לאמא (או לאחרונה הפכת לאמא), אל תדאגי. ספרי לרופא שלך על כל החששות שלך ואיש המקצוע יעזור לך לנקות אותם ויעזור לך לדעת איך עלייך לאכול במהלך ההנקה כדי שתוכלי להיות בריאה ובטוחה בעצמך בעת הטיפול בתינוקך.

אם בכל עת יש לכם ספקות לגבי היבט מסוים, אל תשמרו את הספק לעצמכם וספרו לאיש המקצוע. כך לא רק תדעו מה לעשות ומה לא, אלא גם תהיו בטוחים יותר בכל הנוגע לארגון הארוחות שלכם על בסיס יומי. זכור, אין שאלה מטופשת בכל הנוגע לבריאות שלך או של תינוקך.

פופולריים