קהילות חיידקים בחלב אם

חשוב לדעת שקהילות חיידקים הקיימות בחלב אם שונות מאלה מהשליה או הנרתיק
חשוב לדעת שקהילות חיידקים הקיימות בחלב אם שונות מאלה מהשליה או הנרתיק.
במהלך ההנקה, חיידקים מתיישבים במעי התינוק. בנוסף, אוליגוסכרידים מקדמים את צמיחתם. המשך לקרוא כדי ללמוד עוד.

אנשים רבים מופתעים כשהם מגלים שיש קהילות חיידקים בחלב אם. למעשה, 30 אחוז מהחיידקים במעיים של תינוקות יונקים מגיעים מחלב האם של אמם.

חיידקי חלב אם מועילים פועלים בדומה לזרעים במעיים של תינוקות יונקים. באמצעות מנגנון זה, הנקה בוחרת את סוג החיידק המשפר את הוויסות המטבולי ואת החסינות.

ברית אסטרטגית המועילה לקהילות חיידקים בחלב אם

המעיים של תינוקות מקבלים חיידקים ממקורות שונים. הם יכולים להגיע מחלב אמם, או אפילו מבית החולים. עם זאת, הטבע חכם ומספק לחלב שתי אסטרטגיות: חיסון חיידקים מועילים ופרה-ביוטיקה שעוזרת להם להזין באופן סלקטיבי.

לכן, הנקה חיונית ביצירת חיידקים מועילים למעיים. כיום, המדע מסכים שהמיקרוביום של תינוקות יונקים מועיל במהלך הילדות והבגרות.

מהם חיידקים מועילים?

למרבה הצער, אם נשאל מישהו על חיידקי מעיים, הוא כנראה יחשוב על גורמים זיהומיים, כמו סלמונלה, Escherichia coli, Clostridium difficile, ואפילו כולרה.

עם זאת, הרוב המכריע של חיידקי המעיים (בערך טריליונים) אינם מזיקים, או אפילו מועילים. למעשה, חיידקי מעיים משפרים את הרגולציה המטבולית ואת החסינות. זו הסיבה שהמיקרוביום של המעי ידוע גם בתור "האיבר הנשכח".

החיידקים הראשונים של התינוקות שלך

בדרך כלל, ההורים שמים לב לפעמים הראשונות של התינוקות שלהם: הצעדים הראשונים שלהם, המילים הראשונות, היום הראשון ללימודים, והשן הראשונה וכו'.

עם זאת, למרות שראיות מראות שחשיפה מוקדמת לחיידקים משפיעה על הילדות והבגרות, לא הרבה הורים חושבים על החיידקים הראשונים של התינוקות שלהם. המקור הראשון לחיידקים הוא השליה, לאחר מכן הנרתיק ולבסוף חלב אם.

קהילות חיידקים בחלב אם

קהילות חיידקים בחלב אם
קהילות חיידקים בחלב אם.

חשוב לדעת שקהילות חיידקים הקיימות בחלב אם שונות מאלה מהשליה או הנרתיק. החיידקים השונים המצויים בחלב אם הם:

  • Bifidobacterium.
  • לקטובצילוס.
  • קלוסטרידיום.
  • סטפילוקוקוס וסטרפטוקוקוס.

כנראה, שלושת החיידקים האחרונים מהרשימה נשמעים לכם מוכרים, ולא בצורה טובה. הסיבה לכך היא שאלו כוללים פתוגנים הגורמים למחלות שונות. עם זאת, הם בין החיידקים הדומיננטיים הכלולים בחלב אם.

עם זאת, חשוב לדעת שלא כל המינים השייכים לאותו סוג הם גורמים מדבקים. למעשה, חלקם עשויים להיות מועילים על מנת למנוע התיישבות מעיים של גורמים קטלניים יותר.

היתרונות של חיידקים יהיו תלויים במשך ההנקה

מחקרים שונים הוכיחו שחלב אם תורם את התרומה הגדולה ביותר בחודש הראשון של התינוק. עם זאת, אם ההנקה נמשכת, היא תמשיך להשפיע על חיידקים בצורה חיובית עד לתהליך הגמילה.

ארגון הבריאות העולמי ממליץ על הנקה בלעדית במהלך ששת החודשים הראשונים, והמשך עד לגיל שנתיים.

באופן מוזר, תינוקות ששותים חלב אם במשך שנתיים לא סובלים משינוי דרסטי במיקרוביום המעי שלהם כשהם מכניסים מזון מוצק לתזונה שלהם.

כמה מומחים קובעים שהתפתחות מיקרוביום מוקדמת של המעי (כאשר זה נראה כמו מיקרוביום של מבוגר) קשורה למחלות שונות, כגון אסטמה או השמנת יתר.

פופולריים