פפטידים ביו-אקטיביים בחלב: מה הם עושים?

הפפטידים הביו-אקטיביים המופקים מחלבוני חלב מבצעים מספר פעילויות המשפיעות על מערכת העיכול
הפפטידים הביו-אקטיביים המופקים מחלבוני חלב מבצעים מספר פעילויות המשפיעות על מערכת העיכול, האנדוקרינית, הלב וכלי הדם, מערכת החיסון והעצבים.
עבור תינוקות, חלב הוא יותר ממקור של חומרים מזינים. דוגמה ברורה היא העובדה שהוא מכיל פפטידים ביו-אקטיביים. תפקידו להגן על התינוק מסביבה עוינת פחות או יותר ובמקביל לקדם ישירות את התפתחותו.

למרות שאנשים יודעים את הערך התזונתי של חלבוני חלב, הם לא באמת יודעים הרבה על הערך התפקודי של פפטידים ביו-אקטיביים, הנובעים מפיצול של חלבונים כאלה. עם זאת, במהלך העשור האחרון, מומחים הכירו בחשיבותו הביולוגית. במאמר זה נספר לכם יותר על כך.

מהם פפטידים ביו-אקטיביים?

כדי להבין את מקורם של פפטידים ביו-אקטיביים, אתה יכול לדמיין כל חלבון כרכבת משא. ברכבות הדמיוניות הללו, הקרונות תואמים לחומצות אמינו. בנוסף, בדמיון הזה, ישנם 20 סוגים שונים של קרונות וכל רכבת יכולה להיות ארוכה ככל שצריך. לפיכך, המספר והשילוב של העגלות בכל חלבון הם מה שמייחד כל חלבון.

בעקבות אותו תרגיל, העיכול יהיה תהליך של פירוק רכבות המשא הללו. פפטידים הם השברים הנובעים מעיכול חלבונים. יש לשים לב שהפעילות של פפטידים אלו מבוססת על הרכבם ורצף חומצות האמינו המובנה.

כיצד נוצרים פפטידים ביו-אקטיביים בחלב?

כפי שדנו למעלה, פפטידים הם מקטעים שאינם פעילים (או מוצפנים) בתוך הרצף של החלבון המקורי. העיכול משחרר ומפעיל את הפפטידים לביצוע פונקציות שונות.

פפטידים ביו-אקטיביים מופקים מחלבוני חלב ויכולים להיווצר הן על ידי פעולה של אנזימי עיכול והן אנזימים מיקרוביאליים. בהקשר זה, עובדה מעניינת מאוד היא שחלב אם מכיל את שני המרכיבים:

  • אנזימים פרוטאוליטיים. הבולטים ביותר הם פפסין, טריפסין וכימוטריפסין.
  • עומס מיקרוביאלי, הכולל סוללה של חיידקי לקטובצילוס.
    באופן כללי, הגודל של הרצפים הפעילים הללו יכול לנוע בין שניים ל-20 שיירי חומצות אמינו.

היכן מבצעים פפטידים ביו-אקטיביים את פעילותם?

חלק מהפפטידים הביו-אקטיביים מפעילים את השפעתם ישירות על מערכת העיכול. עם זאת, אחרים מתפקדים באיברים ההיקפיים לאחר שהם נספגים דרך רירית המעי. יתר על כן, מומחים יודעים כעת שיכול להיות שאותו פפטיד יבצע מספר פונקציות.

הפונקציות של פפטידים ביו-אקטיביים בחלב אם

הפפטידים הביו-אקטיביים המופקים מחלבוני חלב מבצעים מספר פעילויות המשפיעות על מערכת העיכול, האנדוקרינית, הלב וכלי הדם, מערכת החיסון והעצבים. באופן ספציפי, ההשפעות הבריאותיות המועילות של פפטידים ביו-אקטיביים כוללות פעילויות אנטי- מיקרוביאליות, נוגדות חמצון, אנטי-תרומבוטיות, נוגדות יתר לחץ דם, אימונומודולטוריות ואופיואידים, בין היתר.

השפעות אימונומודולטוריות

הנקה מעבירה חסינות פסיבית דרך מספר גורמים, ושחרור מערכת העיכול של פפטידים אימונוסטימולטוריים שמקורם בחלבוני סרום. לדוגמה, אלו הם הפפטידים המשתחררים בעיכול על ידי האנזים טריפסין:

  • נגזרות sS-קזאין. הקספפטיד משאריות 54-59 וטריפפטיד משאריות 60-62.
  • נגזרות אלפא לקטאלבומין. טריפפטיד של שאריות 51-53.
פפטידים אופיואידים המופקים מחלבוני חלב משחקים גם הם תפקיד בדפוסי השינה
עם זאת, פפטידים אופיואידים המופקים מחלבוני חלב משחקים גם הם תפקיד בדפוסי השינה.

פפטידים אלו ממריצים את הפעילות הפאגוציטית של מקרופאגים אנושיים ומעוררים את ההתפרצות החמצונית המתבצעת על ידי לויקוציטים פולימורפו-גרעיניים אנושיים כאשר הם נלחמים בחיידקים.

השפעה נוגדת חמצון

יילודים, במיוחד פגים, פגיעים ללחץ חמצוני. יתר על כן, הם רגישים יותר ללחץ חמצוני במחלות הקשורות לפגים. כזה הוא המקרה של אנטרוקוליטיס נמק, מחלת ריאות כרונית ורטינופתיה של פגים (ROP).

חלב אדם מכיל נוגדי חמצון אנזימטיים ולא אנזימטיים רבים, כגון סופראוקסיד דיסמוטאז, גלוטתיון פרוקסידאז, ויטמינים E ו-A ו-ß-קרוטן. יתר על כן, הפפטידים הנוצרים מעיכול חלבוני חלב, על ידי האנזים פפסין, הם נוגדי חמצון רבי עוצמה:

  • נגזר מ-ß-casein. הפפטיד משבעה שיירים, 154-160, והפפטיד משלושה שיירים 169-173.
  • נגזר מקפא-קזאין. הפפטיד משישה שיירים, 31-36, והפפטיד משישה שיירים, 53-58.

מנגנון נוגד החמצון המוצע של פפטידים אלה הוא בעיקר באמצעות הכחדה של רדיקלים חופשיים על ידי מבני חומצות אמינו של שאריות טריפטופן וטירוזין.

פפטידים אופיואידים

אמהות מניקות רואות שהתינוקות שלהן נרגעים לאחר קבלת חלב. השפעה זו מיוחסת בעיקר לשפע של טריפטופן, מבשר לסרוטונין, בחלבוני חלב.

עם זאת, פפטידים אופיואידים המופקים מחלבוני חלב ממלאים גם הם תפקיד בדפוסי השינה. יתר על כן, סביר להניח שפפטידים אלו ממלאים תפקיד ניכר בהתפתחות ובתפקוד של מערכת העיכול של תינוקות.

פפטידים אופיואידים פועלים על ידי הפעלה או עיכוב של קולטני אופיואידים במערכת העצבים המרכזית וברקמות היקפיות. זה כולל את מערכת העיכול וגם את מערכת העצבים האנטרית.

נכון לעכשיו, מומחים ניתחו פפטידים אופיואידים שמקורם ב-ß-casein ו-alpha-lactalbumin המוגדרים כ-ß-casomorphins ואלפא-לקטורפינים.

פעילות אופיואידרגית שולטת בתפקוד מערכת העיכול. במילים אחרות, תנועתיות עיכול, הובלת אלקטרוליטים והפרשת נוזלים. כמו כן, הוא מסדיר את התפתחות מערכת העיכול, למשל, מקל על ייצור והפרשת מוצין. יתר על כן, אופיואידים אלה מפעילים השפעות משככות כאבים, גורמים לשינה ומעודדים הסתגלות למתח.

פפטידים אנטי מיקרוביאליים

יתר על כן, מספר הולך וגדל של פפטידים ביו-אקטיביים עם פעילות אנטי-מיקרוביאלית רחבה המופקים מלקטופרין, סומנו כלקטופריצינים.

פופולריים