האם נשים יורדות במשקל בזמן הנקה?

המסקנה שלנו היא שהוכחה שנשים יורדות במשקל בזמן הנקה עדיין זקוקה למחקר מעמיק יותר
לכן, המסקנה שלנו היא שהוכחה שנשים יורדות במשקל בזמן הנקה עדיין זקוקה למחקר מעמיק יותר.
האם זה נכון שנשים יורדות במשקל כשהן מניקות? האם יש ראיות מדעיות שמתייחסות לנושא הזה?

מקובל להאמין שנשים יורדות במשקל בזמן הנקה. עד כה, המדע הצליח להוכיח יתרונות בריאותיים רבים לאם ולתינוק הקשורים להנקה. עם זאת, תפקידו בבקרת משקל אימהי לאחר לידה אינו כה ברור.

תמיד מדברים על היתרונות של הנקה לאם. אבל האם האם מרוויחה במידה שווה אם היא מניקה חודש או שנה?

יתרונות ההנקה

הנקה היא נושא חשוב לבריאות הציבור. ידוע כי ילדים שמניקים מוגנים מפני זיהום ותסמונת מוות פתאומי של תינוקות. יש להם גם סיכון נמוך יותר למחלות כרוניות, כולל השמנת יתר.

מצד שני, מומחים הראו כי לאמהות שמניקות יש סיכון נמוך יותר לסוכרת מסוג 2, יתר לחץ דם וסרטן השחלות והשד. עם זאת, ההשפעות של הנקה על משקל האם בטווח הקצר או הארוך אינן כל כך ברורות.

עלות אנרגיה של הנקה

מומחים מעריכים כי הנקה בלעדית דורשת הוצאה אנרגטית יומית של כ-500 קילוקלוריות. לכן, בהשוואה לנשים שאינן מניקות, לאלו שמניקות עשוי להיות יתרון מבחינת ירידה במשקל לאחר לידה.

ראויים לציון שני מחקרים שבדקו הנקה והקשר שלה למשקל האם יותר משנתיים לאחר הלידה. הראשון היה בנשים נורבגיות עם מעקב במשך 3 שנים לאחר הלידה. הם סיווגו את האמהות לפי אם הן מניקות באופן מלא או חלקי, או לא מניקות כלל.

רק אמהות שהניקו באופן מלא עד 6 חודשים הראו ירידה מובהקת סטטיסטית במשקל. ההגדרה של הנקה מלאה התייחסה להאכלה אך ורק בחלב אם - לעולם לא בפורמולה לתינוקות, חלב אחר, או מזון מוצק למחצה או מוצק.

האם זה נכון שנשים יורדות במשקל כשהן מניקות
האם זה נכון שנשים יורדות במשקל כשהן מניקות?

במקרה השני, נחקרו אמהות פיניות ארוכות טווח. אמהות הוערכו למשקל לאחר 16-20 שנים מההריון האחרון שלהן. הניתוחים נעשו מנתונים שסיפקו האמהות, אך גם מהתיעוד הרפואי שלהן.

החוקרים מצאו קשר בין משקל, בזמן המחקר, למשקל לפני ההריון ועם משך הנקה ממוצע. המחקר הגיע למסקנה שרק אמהות עם הנקה ממושכת (יותר מ-10 חודשים) חזרו למשקל שלהן לפני ההריון. זה נראה במהלך 20 שנות המחקר.

בנוסף, הנתונים גילו שלמרות שהייתה עלייה הדרגתית במשקל לאורך זמן בכל הקבוצות, ההבדל בין הקבוצות נשאר זהה.

לפיכך, לאחר כמעט 2 עשורים של לידת ילדיהן, אמהות עם משך הנקה קצר עלו באופן משמעותי יותר במשקל גוף (14 ק"ג) מאשר אמהות בממוצע (8,3 ק"ג) או ארוך (7,6 ק"ג) של קבוצות ההנקה..

האם בתקופות קצרות יותר, אישה יורדת במשקל בזמן הנקה?

בתקופות שבין 6 ל-24 חודשים לאחר הלידה, בולטת סקירה שיטתית שכללה 646 מאמרים שפורסמו בנושא זה. המחברים זיהו רק 15 מחקרים שעמדו בקריטריוני ההכללה שלהם.

נציין כאן שמתוך 15 מחקרים אלו, רק חמישה היו באיכות מתודולוגית גבוהה מספיק. מתוך חמשת המחקרים הללו, ארבעה מהם מצאו קשר מובהק בין משך ההנקה הבלעדית לירידה במשקל של האם.

עם זאת, כאשר הם ניתחו את 15 המחקרים יחד, האסוציאציה אינה גלויה. המחברים הגיעו למסקנה שההטרוגניות הניכרת בין המחקרים מנעה את איגום. עד כה, אם כן, אין מספיק ראיות כדי לתמוך בקשר בין הנקה לירידה במשקל של האם.

באופן כללי, ביסוס קשר סיבה ותוצאה של תופעות בריאות הציבור אינו כל כך קל במדע. נדרוש מחקרים שונים על מנת להפיק תוצאות דומות לאחר ניתוח מדגמי אוכלוסיה מוגדרים.

לכן, המסקנה שלנו היא שהוכחה שנשים יורדות במשקל בזמן הנקה עדיין זקוקה למחקר מעמיק יותר.

פופולריים