תכונות ההגנה של לקטופרין עבור התינוק שלך

לקטופרין יזכה להיות אחד מהגנרלים של צבא חלב האם
בהקשר זה, לקטופרין יזכה להיות אחד מהגנרלים של צבא חלב האם.
במהלך ההנקה, הלקטופרין מתווך את ספיגת הברזל, את המלחמה בחיידקים ומחוללי מחלות אחרים ואת אפנון התגובה החיסונית.

לקטופרין הוא אחד החלבונים הנפוצים ביותר בחלב אם. יש לכך סיבה טובה: הוא פועל בכמה חזיתות שכולן תורמות לחסינות התינוק. באופן זה הוא מונע זיהום, מתווך חילוף חומרים של ברזל, בעל תכונות אנטי דלקתיות ומהווה נוגד חמצון.

בואו נדמיין שחלב אם הוא כמו צבא. הנוזל מכיל מגוון לוחמים שעברו הכשרה מיוחדת באסטרטגיות שונות של הרג חיידקים.

חלק מהמרכיבים, כמו חיל מהנדסים בצבא, בונים את התשתית, ומסייעים להבשלת רקמת המעי. בהקשר זה, לקטופרין יזכה להיות אחד מהגנרלים של צבא חלב האם. היום אנחנו הולכים לדבר על החלבון הרב-גוני הזה.

למה ברזל חשוב?

ברזל הוא יסוד חיוני, לא רק עבור יונקים, אלא גם עבור חיידקים. זהו מרכיב מפתח בתהליכים חשובים כמו הובלת חמצן, קיבוע חנקן ומערכות תגובה אנזימטיות אחרות. בחלב, הברזל אינו נוסע בעצמו; הוא נוסע יחד עם לקטופרין.

חשוב להדגיש כי לברזל הכלול בחלב אם יש זמינות ביולוגית גבוהה, כלומר תינוק סופג אותו בשיעור גבוה. זה נובע מכמה גורמים, כמו החומציות הגבוהה יותר של מערכת העיכול של התינוק, ונוכחות של רמות מתאימות של אבץ ונחושת.

בנוסף, לברזל יש בעל ברית מיוחד: לקטופרין. המערכת פועלת באופן הבא: לתאי המעי יש קולטנים ספציפיים ללקטופרין על פני השטח, ורק כאשר מתרחש צימוד לקולטן ללקטופרין משתחרר ברזל לתא.

הודות לחלבון זה, התינוק סופג 70% מהברזל הכלול בחלב אם. לעומת זאת, אם הוא בולע לקטופרין מחלב פרה, הוא סופג רק 30%.

החזקת ברזל כהגנה מפני זיהום

הוא נוסע יחד עם לקטופרין
בחלב, הברזל אינו נוסע בעצמו; הוא נוסע יחד עם לקטופרין.

התפקיד הידוע ביותר של חלבון זה בהגנה על תינוקות הוא כסוכן בקטריוסטטי. מכיוון שחיידקים רבים זקוקים לברזל כדי להתרבות, הלקטופרין מתחרה בהם. משמעות הדבר היא שהוא מעכב שגשוג חיידקים באמצעות תכונות קוצר הברזל שלו.

נציין כי בחלב ניתן למצוא לקטופרין רווי בברזל (עם שתי מולקולות ברזל). זה יכול גם לשאת מולקולת ברזל אחת או אף אחת בכלל. מומחים מעריכים שרק 6-8% מהלקטופרין החלב רווי בברזל. לפיכך, מכיוון שיש כל כך הרבה לקטופרין "ללא ברזל", זה אומר שחלק ניכר מהחלבון הזה יכול להפעיל את הקיבוע האמור לעיל.

לקטופרין יכול להרוג מגוון חיידקים

דיווחים מדעיים הראו שמרכיב חיוני זה יכול לקיים אינטראקציה ישירה עם פני השטח של חיידקים פתוגניים. הם מגבירים את החדירות של קרום החיידק ובכך גורמים למותם. בנוסף, מומחים דיווחו כי פפטידים (שברי החלבון) שמקורם בלקטופרין יכולים להפעיל השפעות אנטי-ויראליות ואנטי-פטרייתיות.

בהתאם להשפעה אנטי-מיקרוביאלית זו, מספר ניסויים קליניים הראו שלקטופרין מונע שלשולים, אלח דם ילודים ודלקת אנטירוקוליטיס נמקית בפגים.

זה גם משפיע על התבגרות רקמת המעי של התינוק

חשוב לזכור שבלידה, מערכת העיכול של התינוק אינה בשלה. יעברו כשתים עשר חודשים עד שכל האיברים ישלימו את התפתחותם ויגיעו לתפקוד מיטבי. אנו יודעים שלקטופרין, על ידי קביעת זמינות הברזל, יכול להשפיע על הבשלת רקמות.

לקטופרין עשוי להפעיל אפקט אנטי דלקתי

כאילו לא די בכך, לחלבון הזה יש תפקיד רחב יותר במנגנון ההגנה של הגוף באמצעות הפעולות החיסוניות שלו.

אחת התכונות של חלבון זה היא שיש לו משטח טעון חיובי. הודות לכך, יש לו אינטראקציה חיובית עם פני השטח של תאי מערכת החיסון. אינטראקציה זו יכולה לעורר מסלולי איתות, ובכך להוביל לתגובות אנטי דלקתיות.

פופולריים