3 עובדות מרתקות על שומנים בחלב אם

היום אנחנו הולכים לדבר על שלוש עובדות מעניינות על שומני חלב אם אלה
היום אנחנו הולכים לדבר על שלוש עובדות מעניינות על שומני חלב אם אלה.
שומני חלב אם מועברים אריזות בכדוריות שומן. "חבילות" אלו הן נושאות אנרגיה יעילה בצורת טריגליצרידים. אבל הם גם נושאים חומרים מסיסים בשומן שהם בעלי חשיבות חיונית לתינוק.

לשומנים בחלב אם יש תפקידים מעבר לתזונה פשוטה. חלב הוא רקמה חיה, משתנה, וככזה, הרכבו אינו אחיד. למרבה הפלא, מרכיביו משתנים לאורך היום ובין הזנות. זה גם משתנה בהדרגה בהתאם לגיל התינוק.

למרות שתזונת האם אינה גורם מכריע בשינויים אלו, חלק מחומרי הזנה יכולים להיות מושפעים מצריכת האם. באופן כללי, הרכב חלב האם מותאם במיוחד לצרכים ההתפתחותיים של תינוקה. זה נכון בכל שלב בגדילה, כולל הצרכים של פגים.

תכולת האנרגיה של חלב אם מתקבלת בעיקר משני מרכיבים. הראשון, לקטוז, הוא המרכיב השכיח ביותר בחלב. המרכיב השני הוא השומן הקיים בחלב האם.

מעניין לזכור שלצד שומן החלב, הגוף שלנו מעביר גם מולקולות מסיסות בשומן. לדוגמה, ויטמינים A, D, E, K וקרוטנואידים אחרים. היום אנחנו הולכים לדבר על שלוש עובדות מעניינות על שומני חלב אם אלה.

1. שומנים מחלב אם מחולקים באמולסיה

חלב הוא אמולסיה, עם חלקיקי שומן, הידועים ככדוריות שומן, מפוזרים בנוזל מימי (מי גבינה). תאי אפיתל השד מייצרים את כדוריות השומן הללו. הם מגיעים בגדלים שונים, עם קטרים הנעים בין 0,1 ל-10 מיקרון.

מבחינת הרכבם, הם מכילים חומרים האופייניים לתאי אפיתל החלב. מדענים גילו שלאלה יש שיעור גבוה של טריגליצרידים. עם זאת, התכונה העיקרית שלהם היא שהם מכוסים על ידי ממברנה בעלת מבנה ייחודי, המכונה קרום תאי שומן החלב.

למה הממברנה הזו חשובה?

מעניין מאוד לדעת שלקרום הזה יש שלוש שכבות של פוספוליפידים, כשבשאר הגוף יש לו רק שתיים. הודות למבנה הייחודי הזה של הממברנה, כדוריות השומן אינן נקשרות זו לזו וחלקיקי השומן נשארים נפרדים מהחומר המימי.

שומני חלב אם מועברים אריזות בכדוריות שומן
שומני חלב אם מועברים אריזות בכדוריות שומן.

בנוסף, המבנה וההרכב של ממברנה זו מאפשרים לה להעביר שומנים חשובים מבחינה מטבולית, כגון ספינגומילין וגנגליוזידים. יחד עם זאת, קרום תאי שומן החלב הוא מקור לתרכובות ביו-אקטיביות רבות אחרות. אלה כוללים גליקוליפידים, גליקופרוטאין ופחמימות, שיש להם תפקידים חשובים לביצוע במוח, במעיים ובמערכת החיסון.

2. כדוריות שומן בחלב אם משפיעות על התפתחות האינטליגנציה

מרכיבי השומנים הממברניים של תא השומן, כגון ספינגומילין וגנגליוזידים, מרוכזים מאוד במוח. מומחים גילו שהם עוזרים ליצירת הקשרים (הסינפסות) בין נוירונים וגם ליצירת המיאלין.

מיאלין חשוב מכיוון שהוא פועל כמבודד של האקסונים, וכתוצאה מכך העברת דחפים עצביים יעילה יותר. מיאליניזציה היא תהליך המהווה חלק גדול מצמיחת המוח במהלך ההיריון המאוחר ובשנתיים הראשונות לחיים. עם זאת, תהליך זה יכול להימשך גם עד לגיל 5, או אפילו עד גיל 10 שנים.

חוקרים ביצעו מספר ניסויים קליניים בילדים, החל מתינוקות פגים ועד לגיל הרך. הם הראו כי תוספת תזונתית של קרום תאי שומן החלב משפרת תהליך קוגניטיבי והתנהגות.

3. שומנים מחלב אם מחזקים את מערכת החיסון ומקדמים את בריאות המעיים

מחקרים בבעלי חיים הראו שגנגליוסידים מחזקים את המערכת החיסונית. בנוסף, רכיבים אחרים המועברים על ידי כדוריות שומן משפיעים אף הם על התגובה החיסונית. רכיבים כאלה כוללים חלבונים שונים, כגון לקטדהרין, מוצין-1 ובוטירופילין.

כל אחד מאלה משפיע על מערכת החיסון באמצעות מספר תהליכים שונים. לדוגמה, הם יכולים להפריע להידבקות של חיידקים פתוגניים לאפיתל המעי. לאחרים יש פעולת חיידקים ועשויים אפילו לעזור להתפתחות המיקרוביוטה של המעיים.

אנו מקווים שמאמר זה הראה לך את התכונות המדהימות של חלב אם וכיצד הוא משפיע על גדילת הילד בדרכים רבות ושונות!

פופולריים