חלב אם נוטש: סיבות ופתרונות

הטעם האופייני של חלב אם מעופש נגרם על ידי תוצרי ליפוליזה (או עיכול) של החלב
הטעם האופייני של חלב אם מעופש נגרם על ידי תוצרי ליפוליזה (או עיכול) של החלב.
הוצאתם את החלב מהמקפיא ו.... הפתעה! זה מריח מוזר ואתה חושב שזה רע? אז מה אתה יכול לעשות עם חלב אם מעופש?

חלב אם נוטש יכול להיות בעיה גדולה. במהלך הנקה, נוהגים אימהות לחלץ ולהקפיא את חלב האם שלהן. עם זאת, בזמן קפוא, חלב אם יכול לפתח טעם מעופש. אירוע זה מייצר מתח בשגרת האכלת התינוק ומגביר את החששות בקרב אמהות לגבי איכות חלב האם הקפוא שלהן.

מה ההמלצה להקפאת חלב אם?

ההמלצות לאחסון חלב אם שאוב משתנות בהתאם לתנאי האחסון. באופן כללי, ניתן לאחסן חלב אם בטמפרטורת החדר, מתחת ל-26 מעלות צלזיוס, למשך 4-6 שעות.

כמו כן, ניתן לאחסן אותו במקרר בטמפרטורות מתחת ל-39 מעלות צלזיוס למשך 3-8 ימים. לבסוף, במקפיא בטמפרטורות של 1 עד -4 מעלות, ניתן לשמור אותו לפחות 3 חודשים. כתוצאה מכך, כאשר צפויים לצרוך חלב אם לאחר 3-8 ימים, הקפאה היא נוהג נפוץ עבור אמהות המטפלות בחלב שלהן בבית.

מה גורם לחלב אם מעופש?

הטעם האופייני של חלב אם מעופש נגרם על ידי תוצרי ליפוליזה (או עיכול) של החלב. בשלב זה, חשוב לציין שבזמן הלידה, מערכת העיכול של התינוק לא הגיעה לבשלות.

לכן, רבים מתפקודי העיכול מתחילים או נעדרים אצל תינוקות שזה עתה נולדו. רק עד גיל שנים עשר חודשים כל תפקודי מערכת העיכול יירכשו.

אבל הטבע החכם הבין הכל. חלב אם, בנוסף לתכולת השומן או השומנים הגבוהה שלו, מכיל גם את האנזימים הדרושים לעיכולו: ליפאז. כאשר ליפאז תוקפים את הליפידים בחלב, החלב הופך מעופש.

הפרטים של תהליך זה

עיכול של טריגליצרידים בחלב (TG) מביא לשחרור גליצרול וחומצות שומן חופשיות (FFA). ככל שמצטברות כמויות גדולות של FFA, הטעם המעופש בחלב עולה. זה נובע בעיקר מחומצות שומן נדיפות בשרשרת קצרה ובינונית.

בחלב טרי, שומני חלב קיימים בצורה של כדוריות שומן בקוטר 0.1 עד 20 מיקרון. כדוריות כאלה פועלות ככיסים התוחמים את תכולת הטריגליצרידים והממברנה שלהם מבודדת את ה-TG הפנימי מהליפאז שעובר בסרום החלב. מסיבה זו, חלב טרי לעולם אינו מעופש.

מה גורם לחלב אם מעופש
מה גורם לחלב אם מעופש?

עם זאת, תהליך ההקפאה מביא להתגבשות של שומני החלב ופוגע בקרום כדוריות השומן. זה מה שמאפשר ליפוליזת חלב להתרחש.

הליפאס בחלב אם אנושי

חלב אדם שונה מחלב פרה בכך שהוא מכיל שני ליפאזים: ליפופרוטאין ליפאז וליפאז מגורה במלח מרה. לנוכחות של ליפאז בחלב שנבלע יש השלכות תזונתיות חשובות.

לפיכך, מכיוון שהליפאז מפרק TGs, הגוף של התינוק יכול להטמיע שומן זה. הפונקציה של ליפאז היא אפוא מופלאה ושימושית מאוד לתינוקות.

אבל למה לא כל החלב מתעפש?

חשוב להבין שתכולת הליפאז משתנה מאם אחת לאחרת. למעשה, יש נשים שמבטאות יותר ליפאז או שיש להן ליפאז המופעלות בקלות רבה יותר. מסיבה זו, לא לכל האמהות יש בעיות עם חלב מעופש.

האם חלב מעופש יזיק לתינוק?

זהו החשש השכיח ביותר אצל נשים שהחלב שלהן הופך מעופש עקב הקפאה. ללא ספק, חלב מעופש אינו רע לתינוק. חלב זה אינו מזוהם, והוא גם לא יגרום למחלה כלשהי אצל התינוק.

חשוב לקחת בחשבון שתינוקות כבר יודעים את הטעם של חלב מעוכל מראש. בכל פעם שהם יורקים, חלב מהקיבה שכבר עבר את פעולת הליפאז מגיע לפה שלהם. למרות עובדה זו, עלול לקרות שהתינוק מתנגד לטעמו של החלב המעופש ולכן דוחה אותו.

מה לעשות אם התינוק שלך לא סובל חלב מעופש?

כאשר תינוקות דוחים חלב מופשר, מומחים שחקרו את הנושא הזה ממליצים לנסות לספק חלב אם שאוב טרי או חלב אם שהוקפא במשך פחות מ-7 ימים.

יחד עם זאת, חשוב ליישם תחילה את הציווי של שימוש בחלב הישן ביותר במקרר או במקפיא. זכרו תמיד שמגבלת זמן ההקפאה היא פחות מ-7 ימים. כל זאת על מנת להימנע מהלחץ של האכלת תינוקות.

לבסוף, אנו גם יודעים שפסטור (או הכפייה) של חלב טרי לפני ההקפאה משבית את הליפאז, ומפחית את העפיפות.

פופולריים