שיניים רגישות בילדים: תסמינים, סיבות וטיפול

כאשר לילדים יש שיניים רגישות
כאשר לילדים יש שיניים רגישות, השיניים שלהם כואבות אם הם במגע עם אוכל קר, חם, מתוק או חמוץ.
שיניים רגישות גורמות לאי נוחות כאשר השיניים במגע עם משהו חם או קר. במאמר זה תלמדו מהן שיניים רגישות וכיצד להימנע מהן.

שיניים רגישות יכולות להיות לא נעימות לילדים, שלפעמים אומרים שהשיניים שלהם כואבות, אבל מתקשים להסביר בדיוק איך הם מרגישים. זו הסיבה שנספר לכם על מה הכאב החריף הזה ומה הסיבות השכיחות ביותר שלהם. בנוסף, ניתן לכם כמה טיפים שיעזרו לילדיכם להתמודד עם המצב הלא נעים הזה.

שיניים רגישות בילדים

כאשר לילדים יש שיניים רגישות, השיניים שלהם כואבות אם הם במגע עם אוכל קר, חם, מתוק או חמוץ. וכשזה קורה, לילדים קשה להסביר מה הם מרגישים בפה שלהם.

בדרך כלל, לילדים יש שיניים רגישות כאשר האמייל שלהם נשחק, ולכן זה משאיר את השיניים שלהם ללא הגנה. סיבה נוספת יכולה להיות נסיגת חניכיים, שסביר פחות לקרות במקרה של ילדים.

כאשר האמייל נשחק או שורשי השיניים נחשפים, הדנטין (הממוקם מתחת לאמייל) הופך ללא מוגן. לרקמה זו יש צינורות מיקרוסקופיים המחברים את קצות העצבים של עיסת השיניים לחלק החיצוני.

אם גורם חיצוני, כגון תחושות חום או קור ממריץ את הצינוריות הללו, קצות העצבים מופעלים ונענים בכאב חריף.

זה די נפוץ שלילדים יש שיניים רגישות, במיוחד במהלך הקיץ, מכיוון שהם שותים משקאות קרים יותר ואוכלים ארוחות קרות יותר. לאי נוחות זו יכולה להיות השפעה על תזונת הילד. לפעמים, הם מסרבים לאכול כי השיניים שלהם כואבות. זו הסיבה שכל כך חשוב למצוא פתרון לבעיה זו.

מה גורם לשיניים רגישות בילדים?

ישנם גורמים רבים הגורמים לשיניים רגישות בילדים. לאחר מכן, נמנה כמה מהם:

  • היגיינת פה לקויה: היגיינת פה לא נכונה ומוגזמת, שימוש בתנועות חזקות עלול לשחוק את האמייל או לפגוע בחניכיים.
  • חורים בשיניים: נוכחות של חורים בפה, גורמת לשיניים להיות רגישות, והן כואבות במגע עם גירויים חיצוניים.
  • מזון חמוץ: צריכה מופרזת של מזון חמוץ ומשקאות קלים, כגון פירות הדר או משקאות מוגזים, עלולה לגרום לשחיקת האמייל.
  • בורות וסדקים: שיניים עלולות להיגמר עם בורות או סדקים קטנים לאחר נפילה או מכה. אולי לא תבחין בהם ממבט ראשון, אבל הם עלולים לגרום לשיניים רגישות.
  • ברוקסיזם: זה שכיח מאוד בקרב ילדים. בעת שחיקת שיניים, פני השטח שלהם נשחקים וצינוריות הדנטין נחשפות.
  • בקיעת שיניים: בקיעת שיניים קבועות עלולה לגרום לשיניים רגישות.
  • סתימות שיניים: סתימות שיניים מסוימות עלולות לגרום לשיניים רגישות. במקרה זה, השיניים איבדו רקמת שיניים, וכאשר החורים עמוקים, הם כואבים יותר.
  • דלקת חניכיים: היגיינת פה לקויה עלולה לגרום לחניכיים דלקתיות, אשר כואבות, מדממות ועלולות לסגת ולחשוף את שורשי השיניים.
  • סינוסיטיס: הדלקת של הסינוסים הפרה-נאסאליים קשורה לשיניים רגישות, במיוחד במקרה של השיניים הטוחנות העליונות, מכיוון ששורשיהן נמצאים ליד האזור המודלק.
  • פלטה: בעת שימוש בפלטה, השיניים זזות והן נעשות רגישות.

מה הפתרון?

אם ילדיכם מתלוננים על תחושת כאב בעת ארוחות ומשקאות חמים או קרים, כדאי לבקר אצל רופא שיניים לילדים. לאחר מכן, המומחה יזהה את הבעיה. עם זאת, ישנם דברים שאתה יכול לעשות גם בבית.

כאשר לילדים יש שיניים רגישות
כאשר לילדים יש שיניים רגישות, הם עלולים לסרב לאכול כי השיניים שלהם כואבות.

ודא שילדיך מתרגלים היגיינת פה טובה. למד אותם לצחצח שיניים ברכות, תוך שימוש בשיטות האנכיות והמעגליות.

שימוש במברשת שיניים עם זיפים רכים והחלפתה כל 3 חודשים עשוי לעזור. בנוסף, ילדים צריכים להשתמש במשחת שיניים לילדים, שהיא פחות שוחקת.

מכיוון שאוכל עם יותר מדי סוכר, מזון חומצי ומשקאות מוגזים אינם בריאים לילדיכם, נסו להימנע מהם. כתוצאה מכך, ייתכן שהם לא יסבלו משיניים רגישות. אותו דבר קורה במקרה של מזון חם מדי או קר מדי.

נסו להסביר לילדיכם שאסור להם להשתמש בשיניים כדי לנשוך דברים קשים, כמו עפרונות, עטים או צעצועים. הם גם לא צריכים לפתוח מיכלים או אריזות עם השיניים שלהם.

כאמור, הפתרון הטוב ביותר הוא לבקש מרופא השיניים לילדים חוות דעת מקצועית. אם השיניים הרגישות של ילדיכם קשורות לברוקסיזם, חורים או כל מצב אחר, פנו מיד לרופא השיניים.

איך מתמודדים עם שיניים רגישות אצל ילדים

כאשר לילדים יש שיניים רגישות, הם עלולים לסרב לאכול כי השיניים שלהם כואבות. לכן כדאי לבקר אצל רופא השיניים שייתן לכם את הפתרון הטוב ביותר לבעיה זו.

בכל מקרה, שימו לב לאופן בו הם מצחצחים שיניים והימנעו מטמפרטורות קיצוניות בארוחות. לבסוף, טיפים אלו עשויים לעזור לילדיכם להתגבר על המצב הלא נעים הזה.

פופולריים