כאבי גב בילדים: מה לעשות (ולא לעשות)

כאבי גב בילדים עלולים להוות מטרד של ממש
כאבי גב בילדים עלולים להוות מטרד של ממש, כולל עבור הורים המודאגים באופן טבעי ממצב בריאותם של ילדיהם.
מגבלות בפעילות גופנית או בפעילויות בית ספר עשויות להיות סימן האזהרה הראשון לכאבי גב בילדים. גלה עוד.

תחושות מעטות מטרידות כמו כאבי גב בילדים, סימפטום שיכול לנוע בין ספורדי ומתון לחמור במיעוט קטן של המקרים. בכל מקרה, הערכה רפואית היא תמיד חשובה. עם זאת, ישנם כמה גורמים שאתה יכול לשנות בבית כדי לשפר את איכות החיים של ילדים.

כמו כן, יש כמה התנהגויות שכדאי להימנע מהן כדי לא להחמיר את המצב או לייצר השפעות אחרות. לדוגמה, לעולם אל תפנה לתרופות עצמיות. במאמר הבא נדבר על ההיבטים, הסיבות וההתנהגויות הכלליות ביותר שכדאי לעקוב אחריהם במקרה של כאבי גב בילדים. המשך לקרוא!

מדוע מופיעים כאבי גב בילדים?

על פי פרסום ב- Comprehensive pediatrics בשנת 2014, כאבי גב בילדים יכולים להיות תוצאה של מספר מצבים פתולוגיים ולא פתולוגיים. למעשה, על פי הערכות, ל -95-99% מהמקרים אין קשר למחלה או אירוע מסוים, המכונה "כאב לא ספציפי".

בחלק חשוב זה של ילדים, עשויים להיות גורמים קשורים המסבירים, בין השאר, את הכאב. לדוגמה, פעילות גופנית בשפע (או היעדרה), השמנת יתר ושימוש לרעה בתרמילים בבתי ספר הם כמה דוגמאות מייצגות.

במקרים בודדים, ישנן מחלות שיכולות לגרום לבעיה זו. הם הרבה פחות שכיחים מאשר אצל מבוגרים, שבהם פתולוגיות מסוימות כגון דלקת פרקים נפוצות במרכזי בריאות. חלק מהמחלות הללו הן הבאות:

  • פריצת דיסק: כאשר מבנה של עמוד השדרה הנקרא "דיסק בין-חולייתי" בולט או יוצא מחוץ לגבולות הנורמליים ולכן דוחס או מגרה עצב, מה שגורם לתסמינים. זה שכיח יותר בקרב מתבגרים מאשר בילדים צעירים.
  • גידולים בעמוד השדרה: ניתן לחלק אותם לשפירים וממאירים. באופן כללי, הם נדירים, אם כי ישנם גידולי עצמות ממאירים השכיחים יותר בילדים מאשר במבוגרים.
  • עיוותים: זה בדרך כלל המקרה של עקמת, פתולוגיה שבה עמוד השדרה סוטה לצד זה או אחר.

מה צריך לעשות נגד כאבי גב בילדים?

כפי שכבר הזכרנו, כאבי גב בילדים יכולים להיות תכופים, אך לעיתים רחוקות הם נגרמים על ידי פתולוגיות חמורות. לפני שהולכים לרופא, כדאי לחשוב על אותם מצבים או התנהגויות שיכולים להשפיע על הופעת הכאב. במובן זה, אתה יכול לקחת בחשבון את הדברים הבאים:

  • האם הכאב מתחיל בכל שעה מסוימת של היום?
  • האם משקל תיק בית הספר של ילדכם כבד מדי? האם הם שמים את זה נכון?
  • האם הילד מתאמן הרבה? או להיפך, האם הילד שלך אופייני לישיבה?
  • האם אתה מבחין בבעיות כלשהן עם דיכאון, עצבות מתמשכת או בידוד מבית הספר?

ברוב המקרים, התשובה לפחות לאחת מהשאלות הללו תהיה חיובית. לכן, מהבית, יש דרכים להתערב כדי לשפר חלק מ"גורמי הסיכון" הללו ולהפחית את עוצמת ותדירות הכאב.

מה לא לעשות

עשויים להיות גורמים קשורים המסבירים
בחלק חשוב זה של ילדים, עשויים להיות גורמים קשורים המסבירים, בין השאר, את הכאב.

ברוב המקרים, מפתה לתת לילד משכך כאבים נפוץ בבית (כגון אקמול או איבופרופן). בעוד שרבות מהתרופות הללו זמינות ללא מרשם והן בטוחות, חשוב לזכור את הדברים הבאים עבור ילדכם:

  • הגיל שלהם
  • עוצמת הכאב
  • אלרגיות אפשריות לתרופות

טיפול עצמי (או, במקרה זה, מתן תרופות ללא מרשם או המלצה של רופא) אינו מומלץ. מסיבה זו, יותר ממומלץ לעשות התייעצות קצרה עם רופא ילדים או רופא משפחה.

למעשה, אם זה מתארך לאורך זמן, זה יכול להגביר את השכיחות של תופעות לוואי. כיום קל יותר להגיע לרופא, כולל אפשרות לרפואה טלפונית.

האם תמיד יש צורך ללכת לרופא?

אם הכאב מושך תשומת לב רבה מההורים או מייצג בעיה בחיי הילד, עדיף ללכת לרופא בהקדם האפשרי. ניתן לתכנן את הייעוץ הזה עם מספיק זמן במקרה שמדובר בתחושה ספורדית מאוד ובעוצמה קלה.

באופן עקרוני, עדיף להתייעץ עם רופא ילדים או רופא משפחה, בהתאם לגיל הילד או מקום מגוריכם. במידת הצורך, כל אחד מהם יוכל להפנות אותך למומחה אחר כגון נוירוכירורג, טראומטולוג או אורטופד.

מהם סימני האזהרה?

במקרה של נפח מוגבר בעמוד השדרה, חום קבוע, כאבים מוכללים בכל הגוף והקרנות לרגליים, השמנת יתר או בעיות התנהגות הקשורות לדיכאון, חשוב לפנות לרופא בהקדם האפשרי. סביר להניח שיש מצב בסיסי שצריך לאבחן.

סימפטום שכיח, אבל כזה שאסור להזניח

כאבי גב בילדים עלולים להוות מטרד של ממש, כולל עבור הורים המודאגים באופן טבעי ממצב בריאותם של ילדיהם. כפי שציינו, ברוב המקרים, זה נובע מבעיות התנהגותיות או רגשיות שיכולות להשתפר עם כמה שינויים בבית.

כדי לברר בוודאות, פנייה למומחה רפואי תמיד תהיה האפשרות הטובה ביותר. נסו לרשום איפשהו את התשובות לשאלות ששאלנו, והביאו גם כל עבודת מעבדה או מחקר אחרון שנעשו מכל סיבה שהיא.

פופולריים