מהם חורים בשיניים וכיצד ניתן למנוע אותם?

היום נדבר יותר בפירוט על מה הם חורים בשיניים ומה אתה יכול לעשות כדי למנוע אותם בילדים
היום נדבר יותר בפירוט על מה הם חורים בשיניים ומה אתה יכול לעשות כדי למנוע אותם בילדים.
לימוד לאכול בריא ולשמור על היגיינה נאותה מגיל צעיר הוא המפתח במניעת זיהומים רבים וסיבוכים חמורים הקשורים לחורים בשיניים.

בעיות שיניים הן בעיה בריאותית נפוצה. הם משפיעים על ילדים ומבוגרים כאחד, והם יכולים להיות די רציניים. הם כואבים, מהווים מקור לזיהום, ואף עלולים להרוס שיניים כליל. היום נדבר יותר בפירוט על מה הם חורים בשיניים ומה אתה יכול לעשות כדי למנוע אותם בילדים.

מהם חורים בשיניים ומה מייצר אותם?

חורים בשיניים הם זיהומים בשיניים הנגרמים על ידי מיקרואורגניזמים של פלורת החיידקים הרגילה בפינו. זה כולל, בין היתר, Streptococcus mutans . החיידקים המסוגלים לייצר חללים ידועים כחיידקים קריוגניים.

חיידקים אלה משתמשים בסוכר הקיים בפינו כדי לייצר חומצות. בתורן, חומצות אלו מתבלות את האמייל על השיניים שלנו, ולאט לאט, הורסות את השכבות העמוקות ביותר או את השיניים שלנו. תהליך זה - הנקרא דה-מינרליזציה - הוא מקורם של חורים בשיניים.

עם זאת, לגוף שלנו יש גם מנגנוני הגנה משלו. לרוק, למשל, יש כמה מטרות. מטרה אחת היא החזרת האמייל על השיניים שלנו ומניעת הופעת חורים. הדבר נכון גם לגבי פלואוריד, שנמצא על פני השיניים שלנו.

מהם חורים בשיניים ומה מייצר אותם
מהם חורים בשיניים ומה מייצר אותם?

בתחילה, חורים מופיעים ככתמים לבנים וחסרי ברק על השיניים. עם הזמן, כתמים אלה הופכים כהים יותר וחורים קטנים מתחילים להיווצר. חורים אלה הולכים ומעמיקים, ובכך הורסים את השן הפגועה.

בשלבים הראשונים, חללים בדרך כלל אינם מציגים תסמינים כלל. אולם עם הזמן הם גורמים לכאב, מהווים מקור לזיהום והורסים שיניים כליל – אפילו שיניים שכנות. לכן, טיפול בחללים בהקדם האפשרי הוא חלק בסיסי בהימנעות מסיבוכים חמורים יותר.

המיקום השכיח ביותר של חורים הוא בטוחנות, שכן לשיניים אלו יש משטח לא סדיר יותר. עם זאת, חורים בשיניים יכולים להופיע בכל שן. חורים בבקבוקי תינוק הם סוג מסוים של חורים המשפיעים על השיניים החותכות העליונות.

כיצד למנוע חורים בשיניים?

כדי למנוע חורים בשיניים, חשוב לנקוט בפעולה במספר מישורים:

 • אכילה בריאה:
  • עד כמה שניתן, צמצמו צריכת מזונות מתוקים וכן משקאות ממותקים ומזונות דביקים שנותרו תקועים על השיניים.
  • בליעת סוכר בין הארוחות מסוכנת אפילו יותר כשמדובר בחללים. הסיבה לכך היא שיותר זמן נוטה לעבור לפני שאנו מצחצחים שיניים ונפטרים מהסוכר.
  • ודא שתינוקות לא נרדמו עם הבקבוק או השד שלך בפה במשך זמן רב. אם הסוכר שבחלב נשאר במגע עם השיניים במשך תקופה ארוכה, הדבר עלול להוביל גם לחורים בשיניים.
 • היגיינה:
  • חשוב שילדים יבצעו היגיינת שיניים נכונה מגיל צעיר. המשמעות היא צחצוח שיניים לפחות פעמיים ביום. באשר לילדים קטנים, הדבר מצריך השגחה ו/או סיוע של מבוגר.
  • פלואוריד מסייע לחיזוק השיניים ומניעת עששת. אלמנט זה קיים בכמה משחות שיניים, מי פה וגם מי ברז.
  • חשוב גם לאמהות לדאוג להיגיינת השיניים שלהן במהלך ההריון. יחד עם זאת, הימנעו מלהכניס לפה את המוצץ של תינוקכם, ללקק את הכפית שלו ולנשוף על האוכל שלו. הרגלים אלו אולי נראים תמימים, אבל כל מה שאנחנו עושים זה להעביר את החיידקים שלנו לקטנים שלנו.
 • ביקור אצל רופא השיניים:
  • גם ביקורים תכופים אצל רופא השיניים מגיל צעיר עוזרים למנוע היווצרות חורים. אם אכן מופיע חלל, ביקורים תכופים של רופא שיניים עוזרים גם לטפל בהם בשלב מוקדם. בדרך זו נוכל להימנע מהתפשטות של זיהום ונזק גדול לשיניים.

סיכום

כפי שכבר הזכרנו, חורים בשיניים הם בעיה בריאותית שכיחה הפוגעת באוכלוסייה הכללית מילדות ואילך. לעולם אל לנו לשכוח לבדוק את הפה שלנו לעתים קרובות, כמו גם את הפה של ילדינו.

חורים יכולים להופיע מכמה סיבות, ויש כמה גורמים שאנחנו לא יכולים להימנע מהם. עם זאת, הרגלי אכילה בריאים והיגיינת שיניים נכונה מגיל צעיר עושים הבדל גדול. הן מסייעות במניעת זיהום והן בסיבוכים חמורים.