בריאות הפה של ילדים: כל גיל דורש טיפול ספציפי

חשוב לדאוג לבריאות הפה של ילדיכם ולצרכים השונים בהתאם לגילם
על מנת לעשות זאת, חשוב לדאוג לבריאות הפה של ילדיכם ולצרכים השונים בהתאם לגילם.
שימת לב להיגיינת הפה של ילדיכם תאפשר לכם לדאוג לצרכיהם הספציפיים בהתאם לגילם. במאמר זה נדבר על איך השיניים שלהם משתנות במהלך הילדות, ומה כדאי לעשות כדי לעזור להם לטפל בזה.

שמירה על בריאות הפה מיום לידת הילדים חיונית לקידום התפתחות ותפקוד נכונים של חלל הפה. על מנת לעשות זאת, חשוב לדאוג לבריאות הפה של ילדיכם ולצרכים השונים בהתאם לגילם.

כשהילדים שלך גדלים, הפה שלהם סובל משינויים שונים, וזו תהיה האחריות שלך לדאוג לצרכים השונים שיש להם. אם תיקח בחשבון את השינויים הללו ואת הבעיות האפשריות שיש להם, תוכל לפעול באופן מיידי, בכל עת שיהיה צורך בכך. חוץ מזה, תוכל לטפל בגורמי סיכון ולמנוע סיבוכים או פתולוגיות שונות.

במהלך שלבי התפתחותם השונים, ילדים צריכים לשמור על בריאות הפה. בדרך זו, הם ימנעו בעיות רבות הנפוצות למדי במהלך הילדות. יתר על כן, יש דברים מסוימים שהם צריכים לעשות בהתאם לשלבים השונים של התפתחות הפה. לאחר מכן, נספר לכם כיצד לדאוג לבריאות הפה של ילדיכם בכל שלב בהתפתחות.

התפתחות הפה אצל ילדים

מרגע הלידה ולאורך כל חייהם, גופם של אנשים עובר שינויים רבים. במקרה של חלל הפה, שינויים אלו מתרחשים בעיקר במהלך הילדות, והם מתרחשים בשלוש תקופות שונות:

  • מרגע הלידה ועד לגיל שנתיים ילדים: דרך הפה, ילדים יוצרים קשר עם העולם שבחוץ. הם משתמשים בהם כדי לאכול, להתייחס לאחרים ולהרגיש הנאה. במהלך תקופה זו, השיניים הראשוניות שלהם נכנסות בהדרגה.
  • בין שנתיים לגיל 6: בשלב זה, לילדים כבר יש את כל השיניים הראשוניות. שיני המקסילריות עדיין צומחות.
  • בין 6 ל-12 שנים: בשלב זה, השיניים הראשוניות מתחילות להיות מוחלפות בשיניים קבועות. זהו שלב השיניים המעורבות, כאשר ניתן למצוא שיניים זמניות וקבועות בפה. בשלב זה, עצמות הלסת עדיין גדלות.

זכור כי אלו גילאים משוערים, שכן כל ילד גדל בקצב שלו.

משיניים ראשוניות ועד שיניים קבועות

כפי שציינו בעבר, שיניים קבועות מתחילות לבקוע כאשר ילדים הם בני 5 עד 6 שנים. במקרים מסוימים, שיניים ראשוניות מתרופפות ונושרות, ושיניים קבועות מחליפות אותן.

חוץ מזה, במהלך השלב הזה קבוע, מתחילות להיכנס שיניים טוחנות. עם זאת, שיניים אלו אינן מחליפות שיניים אחרות. הסיבה לכך היא שהם ממוקמים בחלק האחורי של הפה. הטוחנה הקבועה הראשונה מתפרצת כשהילדים בני 6, והאחרונה מתפרצת עד שהם מגיעים לגיל 12.

נספר לכם כיצד לדאוג לבריאות הפה של ילדיכם בכל שלב בהתפתחות
לאחר מכן, נספר לכם כיצד לדאוג לבריאות הפה של ילדיכם בכל שלב בהתפתחות.

שיניים ראשוניות ממלאות תפקידים רבים בפה. הם לא רק חוסכים מקום לשיניים הקבועות, אלא הם גם מתערבים בלעיסה, בליעה, דיבור ומראה פיזי של ילדים.

בריאות הפה של ילדים: בעיות נפוצות שילדים יכולים להימנע

שמירה על בריאות הפה מיום לידת הילדים חיונית לקידום התפתחות ותפקוד נכונים של חלל הפה. בנוסף, זה מאפשר לנו למנוע את הפתולוגיות השכיחות ביותר, כגון:

חורים בשיניים

חורים בשיניים שכיחים מאוד במהלך הילדות. הם הרס הרקמה הקשה של השן, הנגרם על ידי החומצות שחיידקים מייצרים בפה בעת חילוף החומרים של פחמימות. כאשר מיקרואורגניזמים חוזרים על פעילות זו, הם הורסים את המינרלים מהשיניים.

חללים מופיעים תחילה ככתם לבן, שלאחר מכן הופך כהה יותר. לאחר מכן, מופיעים חורים באמייל, שעלולים להתפשט אל הדנטין ואף להשפיע על העיסה.

יתר על כן, במקרה של ילדים, הפתולוגיה הזו מתקדמת במהירות, פוגעת בשיני הילדים, ולפעמים, הם עלולים אפילו לאבד אותן. כתוצאה מכך, תפקודי הפה מושפעים, וילדים עלולים לסבול מכאבים וזיהומים. על מנת להימנע מכך, חשוב לשלוט בגורמי הסיכון:

  • חיידקים: באמצעות היגיינת פה נכונה, ניתן להעלים רובד חיידקים. יחד עם זאת, חשוב להימנע מהעברת מיקרואורגניזמים לילדינו דרך הרוק שלנו, על ידי נשיפה על האוכל שלהם, ניסיון קודם, או על ידי הכנסת המוצצים או כלי הכסף שלהם לפינו.
  • דיאטה: השתדלו להימנע ממוצרי סוכר. בנוסף, שלטו בתדירות שבה ילדיכם צורכים מזון קריוגני, כגון משקאות מוגזים, ממתקים או מאפים.

דלקת החניכים

דלקת חניכיים היא דלקת של החניכיים עקב הצטברות חיידקים בשיניים. רקמת החניכיים נעשית נפוחה, אדומה, רגישה, והיא מדממת בקלות. האמצעי החשוב ביותר שיש לנקוט כדי למנוע זאת הוא שמירה על היגיינת הפה.

בעיות אפשריות אחרות

ישנן בעיות נוספות שעלולות להשפיע על בריאות הפה של ילדים בהתאם לגילם. אלו בעיות אפשריות נוספות שילדים עלולים להתמודד איתם:

  • טראומה דנטלית: ילדים נוטים לפצוע את שיניהם לעתים קרובות למדי. זה מתחיל בדרך כלל כשהם מתחילים ללכת, או כשהם משחקים משחקים או ספורט. תאונות אלו עלולות להשפיע על שיניים ראשוניות או קבועות. חוץ מזה, הכתר הדנטלי עלול להישבר בחלקים או לגמרי, להתרופף או ליפול. אם אחד מהדברים האלה קורה, עליך לגשת מיד לרופא השיניים.
  • אי-סתימה: בעיות נשיכה או יישור לא תקין של השיניים הם מצבים נפוצים מאוד בקרב ילדים. זה יכול לנבוע מבעיות תורשתיות או מהשפעה של הרגלים מזיקים. יתר על כן, זה עלול לקרות כאשר ילדים מאבדים את השיניים הראשוניות שלהם מהר מדי. ביקור תכוף אצל רופא השיניים הוא דרך לזהות בעיות חסימה אפשריות ולטפל בהן בזמן.

טיפים לשמירה על בריאות הפה של ילדיכם בהתאם לגילם

בהתאם לגיל ילדיכם, יהיו להם צרכים שונים בנוגע לטיפול בבריאות הפה שלהם. לאחר מכן, נדבר על כמה היבטים חשובים שכדאי לקחת בחשבון על מנת לטפל היטב בבריאות הפה של ילדיכם.

מגיל 0 עד שנתיים

כאשר ילדים הם בני 0 עד שנתיים, ההורים אחראים על טיפול בריאות הפה של ילדיהם. לכן, מהיום שבו ילדים נולדים, כדאי לנקות את הפה שלהם, עוד לפני שהם מתחילים בשיניים. אתה צריך לעשות את זה על ידי שפשוף האצבע על החניכיים והלשון שלהם באמצעות מטלית רטובה.

ברגע שהשיניים הראשוניות שלהם מתחילות לצמוח פנימה, כדאי לצחצח את שיניהם. על מנת לעשות זאת, השתמשו במברשת שיניים בעלת זיפים רכים וראש קטן. זכור להשתמש בכמות קטנה של משחת שיניים ולנקות את כל חלקי הפה, כולל החניכיים והלשון.

באשר לתזונה של ילד, חלב אם יהיה הבחירה הטובה ביותר עד גיל 6 חודשים. לאחר מכן, אתה יכול להתחיל להוסיף מזון מוצק לתזונה שלהם. האוכל שאתם נותנים להם צריך להיות מגוון, בריא וצריך להיות בעל מרקמים שונים, על מנת לעורר לעיסה.

במקרה שתינוקות משתמשים בבקבוק, אל תתנו להם לשכב לאחור בזמן ששותים ממנו. יתר על כן, אל תוסיפו סוכר לחלב שלהם, ולעולם אל תשרו את המוצץ שלהם בנוזלים מתוקים. יחד עם זאת, אסור לנקות אותם עם הרוק שלך, וגם לא לנשוף או לנסות את האוכל שלהם.

במהלך תקופה זו, תינוקות מתחילים בקיעת שיניים. מתן נשכנים או עיסוי קר יכול להיות שימושי למדי כדי להקל על הכאב שהם עלולים להרגיש בעת בקיעת שיניים. חוץ מזה, לפני שהם בני שנה, כדאי לבקר אצל רופא השיניים לילדים. הסיבה לכך היא שהמומחה יבדוק את פיו של תינוקך והוא ייתן לך כמה טיפים כיצד לטפל בבריאות הפה של תינוקך.

מגיל שנתיים עד 6

כאשר ילדים בני שנתיים עד 6, כל השיניים הראשוניות מסיימות לבקוע. לכן, חשוב מאוד לטפל בהם היטב. למרות שמבוגרים ממשיכים להיות אחראים על היגיינת הפה של ילדיהם, ילדים יכולים לשחק ולתרגל, כדי לאמץ את ההרגל.

יהיו להם צרכים שונים בנוגע לטיפול בבריאות הפה שלהם
בהתאם לגיל ילדיכם, יהיו להם צרכים שונים בנוגע לטיפול בבריאות הפה שלהם.

על מנת לעשות זאת, כדאי להשתמש במברשת שיניים קטנה בעלת זיפים רכים, שתאפשר לנקות את כל חלקי השיניים. ברגע שתינוקות לומדים לירוק, אתה יכול להתחיל להשתמש יותר במשחת שיניים פלואוריד (כאשר הם בני 3). זכור כי אתה צריך לצחצח שיניים לפחות פעמיים ביום, במשך 2 דקות בכל פעם.

במהלך תקופה זו, עליך לשים לב להרגלים מסוימים, כגון מציצת אצבעות, שימוש במוצצים או בקבוקים, כסיסת ציפורניים, נשימה מהפה או בליעה לא טיפוסית. אם הרגלים אלה ממשיכים להתרחש לאחר גיל שנתיים, השיניים שלהם עלולות להשתנות ובסופו של דבר יסבלו מבעיות חסימה. על מנת למנוע זאת, כדאי יהיה להגיע לרופא שיניים לילדים כל 6 חודשים.

מגיל 6 עד 12

כאשר ילדים בני 6 עד 12, השיניים הראשוניות שלהם מתחילות לנשור, והשיניים הקבועות מתחילות לצמוח. תהליך זה מסתיים בדרך כלל כשהם בני 12. בתקופה זו שיניים ראשוניות וקבועות נמצאות בפה וכדאי לטפל בכולן.

על מנת למנוע רובד חיידקים, חשוב להמשיך לצחצח שיניים 3 פעמים ביום באמצעות משחת שיניים פלואוריד. בשלב זה, ילדים יכולים להתחיל לאמץ את ההרגל, ומבוגרים עדיין יכולים לעקוב אחריהם. זכור שהם חייבים לעשות את זה כמו שצריך, לנקות את כל חלקי הפה.

עכשיו יכול להיות זמן טוב להתחיל להשתמש בחוט דנטלי. ילדים צריכים לתרגל טכניקה זו על מנת לשלוט בשימוש בחוט דנטלי. הם יכולים אפילו להשתמש באביזרים אם הם צריכים.

ביקור אצל רופא השיניים לילדים כל 6 חודשים עדיין חיוני. על מנת למנוע עששת, נושא פלואוריד וחומרי איטום שיניים יכולים להיות שימושיים למדי.

לעיתים יש צורך בטיפולי יישור שיניים במהלך תקופה זו. זו הסיבה שחשוב לזהות בעיות לעיסה אפשריות בזמן. למעשה, טיפול אורתודונטי יעיל הרבה יותר בתקופה זו.

הורים אחראים לבריאות הפה של ילדיהם

טיפול טוב בבריאות הפה של ילדים חיוני לקידום תפקוד טוב של הפה בעת לעיסה, אכילה, דיבור וחיוך. שימו לב לבריאות הפה של ילדיכם בהתאם לגילם, והתמקדו בצרכיהם הספציפיים. מבוגרים אחראים לבריאות הפה של ילדיהם. אם אתם רוצים שלילדים שלכם יהיה חלל פה בריא, שמרו עליו היטב.

פופולריים