כיצד בריאות הפה של אמהות משפיעה על התינוקות שלהן?

לבריאות הפה הירודה של אמהות יש השפעה ישירה על בריאות הפה של ילדיהן
במילים אחרות, לבריאות הפה הירודה של אמהות יש השפעה ישירה על בריאות הפה של ילדיהן.
בריאות הפה של אמהות יכולה להשפיע על בריאות התינוקות שלהן. המשיכו לקרוא ולגלות עוד על מערכת היחסים הזו.

הודות למחקרים ולמחקרים מדעיים, כיום אנו יודעים שבריאות הפה של אמהות משפיעה על התינוקות שטרם נולדו. עם זאת, משפחות רבות לא ממש מודעות לסיכונים הכרוכים בכך.

נכון שגורמים שונים מהווים מכשול לנשים בהריון בכל הנוגע לביצוע היגיינת פה נכונה. לדוגמה, בחילות בוקר, עייפות, תשוקה, שינויים בלוחות הזמנים של שינה. כל הנסיבות הללו יכולות להפחית את תדירות הצחצוח או את משך הזמן שלה.

אבל זה גם נכון שברגע שהתינוק נולד, יש סיכון להעברה אנכית. כלומר, חיידקים מהפה של האם יכולים לעבור לפיו של התינוק ולקדם התפתחות מוקדמת של עששת.

במאמר זה, נדון בנושא זה והרבה יותר בפירוט. המשך לקרוא!

בריאות הפה הלקויה של אמהות עלולה לגרום ללידה מוקדמת

אם אישה הרה מזניחה את היגיינת הפה שלה, היא מסכנת את התפתחות העובר הגדל ברחמה.

למרות שחלק מהנשים רואות בכך הרגל מינורי ונקלעות לחוסר זהירות בנוגע להיגיינת הפה, השימוש במברשת שיניים וחוט דנטלי יכול לעשות את כל ההבדל בכל הנוגע לביצוע הריון בריא.

במובן זה, מצב חמור במיוחד הוא לידה מוקדמת, שהיא לידתו הצפויה של התינוק (לפני השבוע ה-37 להריון).

אם לאישה ההרה יש מחלת חניכיים, יש לה סיכון גבוה יותר לפתח צירים מוקדמים. פתולוגיה זו, הידועה גם בשם pyorrhea או periodontitis, היא מצב כרוני שבו הרקמות התומכות של השיניים נהרסות בהדרגה.

השלב הראשוני הוא דלקת חניכיים, שהיא דלקת בחניכיים עקב הצטברות רובד חיידקים ואבנית. כאשר דלקת חניכיים אינה מטופלת כראוי, השלב הבא הוא פריודונטיטיס.

אישה בהריון עם דלקת חניכיים או דלקת חניכיים מסתכנת שהריונה לא יגיע לטווח מלא. לכן, התינוק עלול שלא להשלים את התפתחותו ולסבול מהשלכות הניתנות להימנעות לחלוטין בנוגע לבריאותו.

למרבה הצער, דלקת חניכיים נפוצה מאוד בקרב נשים בהריון, ולכן, חיוני למנוע אותה ולטפל בה בזמן כשהיא מופיעה.

בריאות הפה הלקויה של אמהות עלולה להשפיע על משקל התינוקות שלהן

מומחים מאמינים שיש קשר סיבתי בין נוכחות של מחלת חניכיים באמהות לבין משקל הלידה הנמוך של התינוקות שלהן. זה יכול להיות קשור ללידה מוקדמת, שכן בשליש האחרון (עוד יותר מכך, בחודש האחרון) תינוקות עוברים את שלב הפיטום. בכל מקרה, הקשר הזה עדיין לא התבסס במלואו, שכן ישנם מחקרים אחרים שלא הצליחו לאמת זאת.

בריאות הפה של אמהות יכולה להשפיע על בריאות התינוקות שלהן
בריאות הפה של אמהות יכולה להשפיע על בריאות התינוקות שלהן.

למרות זאת, מה שאנו כן יודעים הוא שכאשר האם עוברת תהליך דלקתי או זיהומי, חומרים מסוימים חוצים את השליה ומגיעים אל התינוק.

זה יכול להפריע להתפתחות התקינה של העובר, במיוחד בשליש הראשון, ולהוביל למחלות מולדות מסוגים שונים. בנוסף, חומרים דלקתיים אלו יכולים לעורר צירים מוקדמים, מכיוון שהם לרוב פרוסטגלנדינים.

לבסוף, ילד עם משקל לידה נמוך נמצא בנחיתות בהתמודדות עם לידה, מכיוון שהדבר מגביר את הסיכון ללידות דיסטוקסיות (קשות) ולסיבוכים סביב הלידה.

לכן, כל אמצעי שננקט כדי להפחית את הדלקת בפה של האם יועיל לתינוק. וזה כולל טיפול בבריאות הפה.

אמהות עם בריאות פה לקויה מעבירות חיידקים לפיו של תינוקן

אמהות וכל מבוגר אחר יכולים להעביר חיידקים ליילוד וזה מהווה סוג של העברה אנכית. במילים אחרות, לבריאות הפה הירודה של אמהות יש השפעה ישירה על בריאות הפה של ילדיהן.

בחלל הפה של הילד הצעיר יש מעט מאוד נוכחות של חיידקים והוא מושב על ידי מגע עם העולם החיצון. לכן, האם יכולה להעביר סטרפטוקוקוס מוטנס מפיה לפיו של תינוקה. זה מתרחש בדרך כלל בפרק זמן מסוים, הנקרא חלון ההדבקות, שהוא בין 6 ל-30 חודשים מחייו של התינוק.

חיידק זה הוא חלק מהגורמים האחראים לעששת. אם נוסף על כך, מוסיפים הרגלי אכילה מזיקים והגיינת פה לקויה, האפשרות לפתח חורים מוקדמים בשיניים של תינוקות גבוהה.

חשוב לציין כי חללים אינם מחלה זיהומית מסורתית וכי נראה שההעברה האנכית היא הצעד הראשון לקראת הופעתם בילדים צעירים. ככל שהמעבר הזה מתעכב יותר, כך גדל הסיכוי שלילד תהיה בריאות הפה טובה.

מה לעשות כדי לדאוג לבריאות הפה של אמהות במהלך ההריון?

שמירה על בריאות הפה של האישה ההרה היא המפתח למניעת סיבוכים בלידה ולהפחתת הסיכון לחורים בתינוק. במילים אחרות, מניעת בעיות פה בילדים מתחילה במהלך ההריון.

להלן מספר עצות למניעת בריאות הפה של האם להשפיע על התינוק:

  • צחצח שיניים לפחות 2 פעמים ביום: אם אתה חווה בחילה, שנה את זמני הצחצוח או החלף משחת שיניים כדי למנוע את התחושה הלא נעימה. אבל זה חיוני שלא לוותר על ההרגל.
  • השתמש בחוט דנטלי: חשוב ששיטה זו תשלים את הצחצוח כדי לגשת לאזורים דנטליים שקשה להגיע אליהם.
  • השתמשו במשחת שיניים פלואוריד: מינרל זה מסוגל לפעול על אמייל השן ולמנוע עששת.
  • הקפידו על תזונה בריאה: תזונה נכונה במהלך ההריון היא חיונית במובנים רבים. ברמת הפה, המגבלה של סוכרים פשוטים מפחיתה את הסיכון לסבול מפתולוגיות פה רבות.

עמידה בבדיקות השיניים המומלצות לנשים בהריון היא גם בעלת חשיבות עליונה. בעזרת איש מקצוע, תוכל לדון בכל ספק אפשרי ולהגן על הפה שלך ושל תינוקך.

פופולריים