85% מהנשים ההרות סובלות מבעיות פה

נשים הרות רבות סובלות מבעיות פה במהלך ההריון והדבר טומן בחובו סיכון עצום לבריאותן ושל תינוקיהן
נשים הרות רבות סובלות מבעיות פה במהלך ההריון והדבר טומן בחובו סיכון עצום לבריאותן ושל תינוקיהן.
נשים הרות רבות סובלות מבעיות פה במהלך ההריון והדבר טומן בחובו סיכון עצום לבריאותן ושל תינוקיהן.

אי נוחות בפה ובחניכיים הם מצבים נפוצים מאוד במהלך ההריון. על פי מחקר בריאותי שבוצע במהלך 2020 על ידי Sanitas, נקבע כי 85% מהנשים ההרות סובלות מבעיות פה בשלב זה.

השינויים הגופניים וההורמונליים האופייניים להריון משפיעים על בריאות הפה של האישה. הכרת הקשר הזה חיונית כדי שנשים בהריון יידעו לאילו סיכונים הן מתמודדות וגם כדי למנוע או להפחית תסמינים מטרידים.

במאמר הבא נדבר על מצבי ההריון השכיחים ביותר ומדוע הם מתרחשים. כמו כן, נשתף כמה המלצות לגבי איך לטפל בבריאות הפה במהלך ההיריון.

מדוע לנשים בהריון יש בעיות פה?

במהלך ההיריון, גוף האישה עובר סדרה של שינויים פיזיים והורמונליים הנחוצים להתפתחות ההוויה החדשה. לפעמים, טרנספורמציות אלה משפיעות לרעה על בריאות הפה של האישה ההריונית וגורמות לה נטייה לסבול ממחלות.

באופן כללי, השינויים ההורמונליים האופייניים לשלב זה מעודדים התפתחות של רובד חיידקים. אי שליטה נאותה בכך מעמידה את האישה בסיכון לסבול ממחלות פה כמו עששת, דלקת חניכיים או מחלת חניכיים.

במקביל, גוף האישה מגביר את אספקת הדם במלואה, כולל רקמות הפה הרכות. בגלל זה, ובגלל הצטברות רובד חיידקים, החניכיים מתנפחות ביתר קלות ומדממות עם טראומה קלה.

לבסוף, במהלך ההריון, ישנם שינויים מסוימים בתזונה שמובילים לכך שהאישה לא אוכלת כראוי. זה גם מעדיף את המראה של בעיות פה.

בעיות הפה השכיחות ביותר בהריון

על פי מחקר בריאות הפה שפורסם על ידי Sanitas בשנת 2020, נראה כי חורים ודלקות חניכיים הן הבעיות השכיחות ביותר אצל נשים הרות. כמו כן, הדלקת בחניכיים מתבררת כבולטת יותר בחודשים השלישי והשמיני להריון.

לאחר מכן, נזכיר את מצבי הפה הנפוצים ביותר המתרחשים במהלך ההריון. המשך לקרוא!

דלקת החניכים

עקב שינויים הורמונליים והצטברות רובד חיידקים, מתרחשת תגובה דלקתית מוגזמת ברקמת החניכיים (דלקת חניכיים). לכן, החניכיים לובשות צבע אדום עמוק, מתנפחות, כואבות ומדממות בקלות.

מחלת חניכיים

זוהי האבולוציה הטבעית של דלקת חניכיים לא מטופלת, הפוגעת ברקמות העמוקות התומכות בשיניים.

דלקת וזיהום אלה של הפריודונטיום גורמים לאובדן עצם המכתשית, מעודדים ניידות שיניים, ובמקרים חמורים הם הגורם לאובדן שיניים. בנוסף, במהלך ההיריון עולה הסיכון ללידות מוקדמות ומשקל לידה נמוך.

חללים

חיידקים בפה מתסיסים את הפחמימות בתזונה ומייצרים את החומצות האחראיות לאובדן הרקמה הקשה מהשיניים. חלק מגורמי ההריון המעודדים עששת הם הבאים:

  • הצטברות רובד חיידקים
  • שינויים בהרגלי ההיגיינה עקב בחילות
  • תזונה עשירה בסוכר, אופיינית לתשוקות
  • ירידה גדולה בייצור הרוק (קסרוסטומיה), עקב סיבות הורמונליות

אפוליס הריון

מדוע לנשים בהריון יש בעיות פה
מדוע לנשים בהריון יש בעיות פה?

זוהי הרחבה של אזור מקומי של החניכיים הקשור לדלקת חניכיים. זהו גידול שפיר שגדל בנפח במהלך ההריון, כואב, מדמם ומקשה על לעיסה או דיבור.

זה בדרך כלל נעלם באופן ספונטני לאחר הלידה, אם כי ניתוח יכול להעלים אותו אם הוא גורם לאי נוחות רבה.

Xerostomia

כפי שציינו קודם, הירידה בייצור הרוק עקב השפעת הורמוני ההריון היא מצב שכיח מאוד בשלב זה.

כיצד להימנע מבעיות פה בנשים בהריון

הדרך הטובה ביותר להימנע מבעיות פה במהלך ההריון היא לחפש טיפול היגיינה הכרחי ולשמור על בדיקות שיניים שגרתיות.

באופן אידיאלי, בקר אצל רופא השיניים לפני הכניסה להריון, כאשר אתה עדיין בשלב התכנון. כך איש המקצוע מבצע את כל הטיפולים הנדרשים על מנת להשאיר את הפה בתנאים אופטימליים לפני ההתעברות.

במהלך ההריון, חיוני שהאם לעתיד תסיר את רובד החיידקים בצורה נכונה על מנת למנוע ממנו להצטבר וליצור אבנית. היגיינת שיניים וחניכיים צריכה לכלול מברשת זיפים רכה ומשחת שיניים פלואוריד לפחות שלוש פעמים ביום.

אם למטופלת יש בחילות או רגישות במהלך הצחצוח, עליה למצוא דרך להתמודד עם מצבים אלו ולהמשיך בהיגיינת הפה. הזנחת חלל הפה בשלב זה מובילה לתוצאות מטרידות ואף מסוכנות.

נשים בהריון גם צריכות להקדיש זמן לנקות את השיניים היטב, בתנועות זהירות ואיטיות. שימוש במברשות חשמליות ובטעמים אחרים של משחת שיניים יכול לעזור לנטרל את תחושת הגועל.

ניקוי הפה צריך ללכת יד ביד עם שימוש בחוט דנטלי לסילוק חיידקים המצטברים בין השיניים. בנוסף, רופא השיניים עשוי להמליץ על שימוש במי פה מיוחד.

לבסוף, חשוב לקחת בחשבון את העובדה שתזונה היא גורם מפתח נוסף במניעת בעיות פה תכופות בנשים בהריון.

התזונה האידיאלית צריכה לספק חלבונים, ויטמינים, סידן, זרחן וחומצה פולית בכמות מספקת. בנוסף, יש להפחית למקסימום אכילת מזונות עשירים בסוכר (ממתקים, מאפים ומשקאות קלים).

חשיבות ביקורי שיניים בהריון

היבט מרכזי במניעה הוא ביקור תדיר אצל רופא השיניים, מרגע אישור ההריון ולאורך כל שליש.

איש המקצוע ישלוט במצב הפה, יקבע את הטיפולים הדרושים ויציין את הזמן המתאים לביצועם. באופן כללי, במהלך השליש השני של ההריון לנוחות ובטיחות רבה יותר.

במקביל, רופא השיניים ייעץ לאם לעתיד לגבי כל האמצעים הדרושים לשמירה על בריאות פיה. בהתאם לכך, הם יבצעו ניקוי שיניים וימרחו פלואוריד, בעת הצורך וכל עוד הבחילות מאפשרות זאת.

בכל מקרה חירום דנטלי, כאב או זיהום, על האישה ההרה לגשת מיד לרופא השיניים כדי לפתור את המצב. מצבים אלו מייצרים מתח, התכווצויות ומעמידים את העובר בסיכון, שכן הם מגבירים את הסיכון ללידה מוקדמת.

על ידי טיפול בפה שלך ושמירה על בריאותו, אתה יכול לחכות לבואו של תינוקך העתידי בתנאים הטובים ביותר.