ג'אנק פוד וחללים: שילוב לא בריא

ג'אנק פוד וחללים מגיעים לרוב יד ביד אם לא נוקטים באמצעי זהירות נאותים
ג'אנק פוד וחללים מגיעים לרוב יד ביד אם לא נוקטים באמצעי זהירות נאותים.
בעוד שמעט ג'אנק פוד מדי פעם אינו מזיק בדרך כלל, ממתקים מוגזמים עלולים להוביל לחורים. חשוב שהורים יעניקו לשיני ילדיהם את הטיפול הדרוש להם על מנת למנוע בעיות בעתיד.

ממתקים הם פינוק טעים כאשר צורכים אותם בזהירות. עם זאת, אכילת ממתקים לעתים קרובות מדי עלולה להוביל במהירות לחורים. למרבה המזל, אנו יכולים למנוע נזק מסוג זה לשיניים שלנו - במיוחד בילדים - על ידי ביצוע העצות הפשוטות שלהלן.

ממתקים מגיעים בכל הצורות והגדלים. עם זאת, למרבה הצער, הפינוקים הטעימים האלה מלאים בסוכר או בסוכרוז, כמו גם בתוספים אחרים שיכולים להוביל לצמיחה של חיידקים. חומרים אלו הורסים רקמות דנטליות וגורמים לכאבים ונפיחות... לפעמים חמורים עד כדי כך שבלתי נמנע ללכת לרופא השיניים בהקדם האפשרי.

ג'אנק פוד ובריאות הפה

חשוב להבין כיצד אכילת ממתקים משפיעה על בריאות הפה. Streptococcus mutans, הידוע בשם ביופילם, הוא החיידק האחראי לפלאק ולחללים. הוא ניזון מסוכר, המעדיף את רבייתו, נצמד לאמייל השיניים והורס אותו. זה מוביל לחורים ולבעיות אחרות גם כן.

מיצי פירות מלאכותיים ומשקאות קלים פועלים באותו אופן כמו ממתקים כאשר ילדים צורכים אותם בין הארוחות. בארוחות הבוקר, הצהריים והערב, נוצר רוק ושוטף את הפה, ומפחית את משך הזמן שנותר סוכר על השיניים.

מזונות אחרים המכילים חלבון ושומן מעלים את ה-PH ומפחיתים את החומציות, מה שממזער את התוקפנות לאמייל. עם זאת, צריכת ממתקים, משקאות קלים ומיצים מלאכותיים בין הארוחות גורמת לכך שסוכרים נשארים על השיניים למשך זמן רב יותר, וגורמים לנזק רב יותר. צחצוח שיניים לאחר צריכת פריטים אלו יגרום לסוכר להיעלם.

כאשר השן מאבדת את האמייל שלה, היא מאבדת את ההגנה שלה. כתוצאה מכך, הוא נשאר חשוף, מה שהופך אותו לרגיש יותר לחורים וכתמים. זה גם מגביר את רגישותו לחום וקור.

היזהר עם ממתקים חמוצים

אם ממתקים הם גם חמוצים, אז הסיכון הוא כפול. הם יכולים להמיס את אמייל השן. מה שגרוע יותר הוא שהחיידקים נראים בדיוק אותו הדבר, בגלל נוכחות הסוכר בסוכריות הללו, וגורמים לנזק עוד יותר.

חוט דנטלי חשוב גם מכיוון שהוא מסלק כל מזון שנותר תקוע בין השיניים
חוט דנטלי חשוב גם מכיוון שהוא מסלק כל מזון שנותר תקוע בין השיניים.

אפשר להבחין שממתק חמוץ לא רק לפי הטעם שלו - אפשר לקרוא אותו גם על האריזה. אם אתה מבחין בשמות כמו חומצה לקטית, חומצה אסקורבית, חומצה זרחתית או חומצת לימון, עדיף להתרחק. ביטויים כמו תמצית פירות וויטמין C על סוכריות הם גם אינדיקטורים לנוכחות של חומצה כלשהי, ולכן עדיף להימנע מהם.

יתר על כן, אם הסוכריות הן מתוקות, חמוצות ודביקות וניתנות ללעיסה, הסיכון הוא פי שלושה. מוצרים אלה נדבקים בקלות למשטח השיניים וקשה להסירם באמצעות רוק. כל עוד הם נשארים תקועים על השיניים, הם ימשיכו לתרום ליצירת חיידקים.

טיפים להיפרדות מחללים

זה בסדר לצרוך ממתקים במתינות ולנהל הרגלים מסוימים שעוזרים לשמור על בריאות השיניים. אל תשכח שממתקים מוגזמים הם לא רק בעיה של בריאות הפה - הם גם תורמים לבעיות בריאות חמורות, כמו סוכרת והשמנה.

היגיינת פה נכונה

היגיינת הפה היא גורם מכריע בכל הנוגע לחורים. רופאי שיניים יכולים לזהות את מברשת השיניים הטובה ביותר עבור כל אדם, כמו גם את משחת השיניים הטובה ביותר. חוט דנטלי חשוב גם מכיוון שהוא מסלק כל מזון שנותר תקוע בין השיניים. יחד, שלושת המרכיבים הללו פועלים כדי למזער נזקים.

חשוב לצחצח שיניים 20 דקות לאחר אכילת ממתקים, במיוחד אם הם חמוצים, דביקים או ניתנים ללעיסה. תקופת המתנה זו חשובה על מנת להימנע משטיפת אמייל השיניים שנחלש על ידי חומצות.

אם צחצוח שיניים אינו אופציה באותו זמן, אז לפחות אתה צריך לשטוף את הפה שלך במים. זה יעצור לרגע את הנזק של חומצות לשיניים שלך.

קסיליטול להעלמת חומציות

אם אתה תלוי יתר על המידה בממתקים, אז מסטיק ללא סוכר הוא אופציה. יש להם אלכוהול סוכר הנקרא קסיליטול עם מונע חיידקים. כך מנטרלים את השפעת החומציות המוגזמת באותה מידה כמו ששותים כוס חלב או אוכלים חתיכת גבינה.

לראות רופא שיניים

ביקור שנתי אצל רופא השיניים, או כל 6 חודשים אם אפשר, מועיל ביותר בכל הנוגע לשמירה על בריאות הפה האופטימלית. רופא שיניים יוכל לזהות את הופעתה של כל מחלה ולהציע עצות כיצד לשמור על השיניים בצורה מושלמת.

זה בסדר לפנק את עצמך מדי פעם, אבל חשוב לא לאפשר לאכילת ממתקים להפוך להרגל. ג'אנק פוד וחללים מגיעים לרוב יד ביד אם לא נוקטים באמצעי זהירות נאותים. עם זאת, אם תימנעו ממתוקים מוגזמים, תשמרו על בריאות השיניים והתזונה שלכם ושל ילדיכם.