5 מפתחות למניעת עישון בקרב בני נוער

מפתחות למניעת עישון בקרב בני נוער
מפתחות למניעת עישון בקרב בני נוער.
התמכרות לטבק בקרב בני נוער הפכה לבעיה של בריאות הציבור למרות ניסיונות של ארגוני בריאות ממשלתיים ולא ממשלתיים כאחד למנוע הרגל זה. היום נציע כמה עצות למניעה מוקדמת של עישון בקרב בני נוער.
למרות מסעות פרסום עולמיים נגד טבק, מניעת עישון בקרב בני נוער ממשיכה להיות אחד האתגרים הגדולים העומדים בפנינו כיום. למרות ההשלכות הידועות של עישון, מדובר בבעיה של בריאות הציבור. טבק מאוד מזיק ומסוכן.

מסעות פרסום המקדמים מודעות להשפעות השליליות של עישון לא עשו מעט כדי לשכנע אנשים להפסיק. יש עדיין מספר רב של צעירים ברחבי העולם השומרים על הרגל הסיגריות שלהם.

ארגון הבריאות העולמי מעריך כי 150 מיליון מתבגרים מעשנים.

עם זאת, הקמפיינים הללו ממשיכים ומתפשטים בתקשורת הציבורית. הם מזמינים בני נוער ללמוד יותר על ההשלכות של התמכרות לסיגריות ועל ההשפעות המזיקות של עישון על הבריאות.

מהם הגורמים העיקריים להתמכרות לטבק בקרב צעירים?

ישנם מספר גורמים שמניעים צעירים להיכנס לעולם צריכת הסיגריות. זיהוי גורמים אלו הוא חלק חשוב מהתערבות מוקדמת ומניעה של עישון בקרב בני נוער.

קבלה חברתית

זה אולי הגורם החשוב ביותר. בני נוער רבים שאינם מרגלים את ההרגל לעשן נוטים להרגיש שהאפשרויות שלהם להשתלב נמוכות יותר. באותו אופן, בני נוער רבים סקרנים ובעלי רצון להתנסות ולנסות דברים חדשים. הם מאמינים שעישון זה מגניב ויהפוך אותם לפופולריים יותר.

מאתגר את הנורמות

שלבי ההתבגרות וההתבגרות תמיד התאפיינו במרד, חוסר ציות ובמקרים מסוימים גם פרובוקציה.

צעירים מאמינים שעישון סיגריה הוא אחת הדרכים הקלות והיעילות לשבור את הכללים. זו דרך למרוד בהורים, בחברה, במורים וכו'.

תירוץ להפגת מתח

אנשים צעירים מחזיקים לעתים קרובות באמונה הכוזבת שסיגריות יעזרו להם להקל על מתח ולשלוט בחרדה. זה דוחף כמה בני נוער לנסות לעשן.

בני נוער רבים שאינם מרגלים את ההרגל לעשן נוטים להרגיש שהאפשרויות שלהם להשתלב נמוכות יותר
בני נוער רבים שאינם מרגלים את ההרגל לעשן נוטים להרגיש שהאפשרויות שלהם להשתלב נמוכות יותר.

בזמן הבחינות, למשל, בני נוער מוצאים את עצמם בלחץ רב והרגשות ברמה גבוהה. עישון מספק תחושת רגיעה מיידית אך זמנית.

עם זאת, ברגע שהשפעת התרופה פוחתת, הדברים חוזרים להיות בדיוק כפי שהיו - או לפעמים אפילו גרוע יותר. תחושה זו מייצרת את הצורך לעשן יותר ויותר.

  • השפעה הורית

סטטיסטיקה מוכיחה שכשהורים מעשנים, קיים סיכון גבוה יותר שילדיהם יהפכו למעשנים כשהם גדולים יותר. במקרה זה, ההתמכרות לניקוטין גבוהה יותר מאשר במקרה של ילדים שהוריהם אינם מעשנים.

חשוב לציין שבמקרה זה אין להורים את מי להאשים מלבד עצמם. עם הדוגמה השלילית שלהם, הם חושפים את ילדיהם לרכישת אותה התמכרות.

  • פרסומות ותקשורת

נכון לעכשיו, זה לא חוקי לייצר פרסומות או מסעות פרסום המעודדים בני נוער לעשן. עם זאת, העובדה הפשוטה שמישהו מדליק סיגריה במהלך סצנה בתוכנית טלוויזיה או סרט היא בעלת השפעה רבה. הדבר נכון גם לעיתונות. עישון בתקשורת מסית בעקיפין בני נוער לפעול בחיקוי.

מחקרים גם הוכיחו שיש קשר חזק בין פרסומות לבין החניכה לאלכוהול. צעירים רגישים במיוחד.

  • חוסר מידע

עדיין קיימות כמה אמונות שווא בנוגע ליתרונות כביכול של עישון טבק. כתוצאה מכך, ההשלכות האמיתיות והשליליות נשארות חבויות מתחת לתמונות החיוביות הכוזבות השוררות.

"הפנים האמיתיות של העישון הן מחלות, מוות ואימה - לא הזוהר והתחכום שדוחפים בתעשיית הטבק מנסים להציג"
-דיוויד בירן-

5 מפתחות למניעת עישון בקרב בני נוער

  • מנע מהם לנסות את זה אי פעם: הדרך מספר אחת למנוע מאדם צעיר לרכוש הרגלי עישון היא למנוע ממנו אפילו לנסות את זה. ברגע שבני נוער מנסים לעשן, הם עלולים ללמוד את ההרגל מבלי להבין את ההשלכות.
  • ספק מידע הכרחי: אל תסמוך על אחרים שילמדו את ילדכם לגבי הסכנות שבעישון. פנו לילדכם והזהירו אותו מההשפעות השליליות של הרגל זה.
  • תנו דוגמה טובה: כפי שציינו לעיל, אחד הגורמים שמביאים ילדים להתחיל לעשן הוא חיקוי. בני נוער מחקים חברים, קרובי משפחה ובעיקר הורים. אם אנחנו רוצים לעזור לילדים שלנו להתרחק מטבק, גם אנחנו צריכים להתרחק.
  • פנייה להיגיון: זה כרוך באפשרות לילד שלנו לנתח את ההיבטים השליליים של עישון בצורה ביקורתית ואובייקטיבית.
  • קידום פעילות גופנית: משחק בכל סוג של ספורט עוזר לילדים לשמור על אורח חיים בריא יותר באופן כללי. אין ספק שזו דרך מצוינת למנוע מהילד שלך לעשן.

פופולריים