9 תסמינים של גיל המעבר בטרם עת

נקראת גיל המעבר מוקדם על ידי כמה מומחים
POF, או אי ספיקת שחלות מוקדמת, נקראת גיל המעבר מוקדם על ידי כמה מומחים.

גיל המעבר בטרם עת יכול להתרחש בין הגילאים 15 עד 39 שנים. מובן שלפחות אחת מכל אלף נשים חווה אי ספיקת שחלות כבר בגיל 29, ואחת מכל מאה סובלת מגיל 30 עד 39. למרות שהנתונים הללו נמוכים יחסית, הם מהווים סיכון שכולנו בכפוף ל.

POF, או אי ספיקת שחלות מוקדמת, נקראת גיל המעבר מוקדם על ידי כמה מומחים. אמנם זה נכון שכולנו נחווה את גיל המעבר מתישהו, אבל זה גם אפשרי שהוא יגיע מהר יותר ממה שאנחנו מצפים.

נשים יכולות להתחיל לחוות אי ספיקה שחלתית בכל גיל, כלומר, זה יכול לקרות לאחר שהקמת משפחה או כאשר אתה עדיין מתכוון לעשות זאת. אישה צעירה שלא ילדה ילדים עלולה לסבול ממצב זה, וכך גם מישהי מעל שלושים ומאמינה שזה ממש מוקדם לגיל המעבר.

בכל מקרה, מומחים רואים בתהליך זה מוקדם מדי גם אם הוא מתרחש בגיל 39. כעת נספר לכם מה יש למומחים לומר על החדשות המדהימות הללו.

מהו גיל המעבר מוקדם או POF?

גיל המעבר מוקדם מתרחש כאשר יש בעיה בתפקוד השחלות בנשים מתחת לגיל 40. כתוצאה ממחסור זה, אישה שיש לה לא חווה ביוץ מדי חודש. הסיבה לכך היא שהשחלות אינן מייצרות ביציות. אובדן התפקוד הזה נובע מסיבות שורש שונות. לדוגמה, אם קיימים פחות זקיקים, או אם יש הפרעה בתפקוד בשחלות.

כתוצאה מכך, אם הביוץ אינו מתרחש, הווסת מתחילה להתקלקל, שהיא התסמין העיקרי של POF. עם זאת, לחלק מהנשים יכול להיות מחזור וסת תקין לכאורה, כלומר רירית הרחם מכינה את עצמה לקבל ביצית שלעולם לא תבוא. אבל הרקמה שגורמת לדימום עדיין מתנתקת. בגלל זה, אישה עלולה לחוות כשל שחלתי מבלי שתרגיש זאת.

כל אישה נולדת עם כשני מיליון זקיקים בשחלות. עם זאת, עד שהם מגיעים לגיל שבו הם מתחילים מחזור, יש להם רק כ-400 אלף. הגוף הנשי אינו מייצר יותר זקיקים, הנחוצים להתרחשות הביוץ. למרות שנראה ש-400 אלף זה אמור להספיק, זה לא, מכיוון שלא כולם מתבגרים כדי להפוך לביצים.

תשמור על הגוף שלך. זה המקום היחיד שאתה צריך לחיות בו.

-ג'ים רוהן-

תסמינים של גיל המעבר בטרם עת
תסמינים של גיל המעבר בטרם עת.

על מנת שזקיקים אלה יתבגרו, הם צריכים להיות מעוררים על ידי הורמונים. ההורמון שתורם לתהליך זה הוא אסטרוגן. בתחילת המחזור החודשי רמות האסטרוגן נמוכות.

הורמון זה מווסת על ידי בלוטת יותרת המוח על מנת שהיא תמריץ את הזקיק. זה גורם לרמות של הורמון זה לעלות שוב. עם זאת, לנשים עם אי ספיקת שחלות נשלחו אותות הורמונליים שגויים לזקיקים. זה גורם לרמות ההורמונים שלהם להיות גבוהות גם כאשר אין ביצית בוגרת.

תסמינים של גיל המעבר בטרם עת

אחד התסמינים העיקריים של מצב זה הוא חוסר מחזור. זה גם נפוץ שנשים חוות אי סדירות במחזור החודשי שלהן, כלומר מאחר שהן לא ניצלו את מאגר הזקיקים שלהן, חלק מהביציות שלהן עדיין יכולות להבשיל. להלן מספר תסמינים נוספים המצביעים על מצב זה:

  • זרימה לא סדירה. שינויים בכמות ובמשך הדימום.
  • התחממות יתר, גלי חום תכופים והזעות לילה.
  • ירידה בדחף המיני.
  • כאב במהלך יחסי מין.
  • נרגנות.
  • שינויים פתאומיים במצב הרוח.
  • ירידה במשקל.
  • אובדן טונוס שרירים ויובש בנרתיק.

חלק מהנשים עשויות שלא לחוות את רוב התסמינים הללו. ייתכן שימשיכו להיות להם מחזור רגיל למדי. במקרים כאלו, גיל המעבר המוקדם מאובחן באמצעות ניתוח הורמונלי.

אם רמות ה-FSH שלך גבוהות, ייתכן שאת סובלת מכשל שחלתי. ובכל זאת, יש צורך לדון בכל השינויים במחזור שלך עם רופא על מנת שיוכלו לבצע אבחנה מדויקת.

גיל המעבר ואי ספיקת שחלות

גיל המעבר הוא תהליך טבעי המתרחש בגיל 51 בקירוב. במקרה זה תפקוד השחלות צפוי לרדת בהדרגה, מה שיקרה לכל הנשים. עם זאת, כשל שחלתי יכול לקרות בכל שלב בחיים.

אם לאישה אין יותר זקיקים, לא ייתכן שאלו יתבגרו וייצרו ביצית חדשה. כתוצאה מכך, בדיוק כפי שהיה קורה עם גיל המעבר, האישה חווה הפרעה במחזור החודשי.

למרות זאת, כשמדובר באי ספיקת שחלות עדיין נותרו כמה זקיקים, אבל מתרחשת התפשטות שמונעת מהם להתבגר.