הפנמה והחצנה של סימפטומים בילדים

חשוב לדעת מהם סימפטומים של הפנמה והחצנה מכיוון שבעיות פסיכולוגיות אצל ילדים מגוונות
חשוב לדעת מהם סימפטומים של הפנמה והחצנה מכיוון שבעיות פסיכולוגיות אצל ילדים מגוונות.
אולי קל לזהות שמשהו לא בסדר עם ילד תוקפני. עם זאת, הבעיה אינה ברורה מבחוץ. כאן תגלו מהם סימפטומים של הפנמה והחצנה.

חשוב לדעת מהם סימפטומים של הפנמה והחצנה מכיוון שבעיות פסיכולוגיות אצל ילדים מגוונות. ילדים עם התנהגויות שונות עלולים לסבול מבעיות רגשיות, חברתיות ופסיכולוגיות.

בשל מגוון זה של ביטויים, לא תמיד קל לזהות שילדים סובלים ושהם זקוקים לעזרה מקצועית. זו הסיבה שחשוב גם להבין את ההבדל בין תסמינים של הפנמה להחצנה.

עם זאת, נוכחותם של תסמינים אלה לא תמיד אומרת שהילד סובל ממצב או הפרעה. עם זאת, חשוב לקחת אותם בחשבון. אם הם לא מקבלים תשומת לב נאותה, הסימפטומים האלה עשויים להתפתח למשהו רציני יותר. אז, התמצאות נכונה מהילדות עשויה למנוע סבל גדול יותר.

מהם תסמיני הפנמה והחצנה?

תסמיני הפנמה והחצנה שונים מאוד זה מזה. עם זאת, שניהם מסתירים התנהלות רגשית והתנהגותית. תסמיני הפנמה הם אי נוחות ממוקדת פנימית. ואילו סימפטומים מחצינים הם התנהגויות ממוקדות חיצונית. בואו נסתכל על הסימפטומים בפירוט.

הפנמת סימפטומים

כאשר ילדים חושבים, מרגישים ומתנהגים בצורה יוצאת דופן, הם נוטים לסבול. במקרה של הפנמת סימפטומים, סבל זה ממוקד פנימי והוא מוביל ל:

 • בכי, עצב ומחשבות אובדניות.
 • חוסר יכולת ליהנות מכל פעילות, איטיות ופסיביות.
 • פרפקציוניזם ומחשבות נחיתות.
 • שינויים בשינה ובתיאבון.
 • פחדים ופוביות מכל הסוגים.
 • חרדה, עצבים וחששות תכופים.
 • התקשרות או תלות במבוגרים.
 • תסמינים סומטיים, כגון בעיות במערכת העיכול או כאבים בלתי מוסברים מבחינה רפואית.

סימפטומים חיצוניים

תסמיני הפנמה והחצנה שונים מאוד זה מזה
תסמיני הפנמה והחצנה שונים מאוד זה מזה.

מצד שני, במקרה של סימפטומים מחצינים, הסבל ממוקד חיצוני. וזה מוביל ל:

 • רגשות בלתי נשלטים.
 • קושי בטיפול בדחפים.
 • עצבנות והתנהגות תוקפנית.
 • חוסר יכולת לציית לכללים.
 • בעיות התנהגות וקושי ביחסים אישיים.

איתור

כפי שנראה קודם, קל יותר לזהות סימפטומים מחצינים. בעיות אלו בולטות לעין, משום שהן מפריעות לתפקוד התקין של הילדים בבית או בבית הספר.

אגרסיביות, אי ציות וסכסוכים עם חברים אחרים לכיתה בולטים לעין. לפיכך, הורים ומורים מבינים שמשהו לא בסדר.

מצד שני, תסמיני הפנמה לרוב נעלמים, וזה פרדוקסלי מכיוון שהם שכיחים יותר. עם זאת, אלו עשויים להיות אלמנטים סובייקטיביים השייכים לעולם הפנימי של הילד ומבוגרים אינם יכולים לזהות אותם.

חוץ מזה, קשיים אלו אינם גורמים לבעיות לבני משפחה, מורים או חברים לכיתה, שכן הסבל מתרחש בתוך הילד.

יתר על כן, תסמינים אלו באים לידי ביטוי באופן שונה עבור בנות או בנים. בנים בדרך כלל מחצינים את ההתנהגויות שלהם. וכן, בנות נוטות להיות יותר חרדות, עצובות ותלותיות. ההבדלים הללו הופכים לעתים קרובות יותר לשמצה ברגע שהם מגיעים לגיל ההתבגרות.

זה קורה בגלל הבדלים מוחיים בין בנים ובנות. בנוסף, תפקידים תרבותיים המוטלים על בנים ובנות קשורים זה לזה. באופן סטריאוטיפי, מותר לבנים להראות התנהגות תוקפנית ומצפים מבנות לבכות ולהיות פסיביות.

יחס

במובן זה, אם את אמא, שימו לב להתנהגות של ילדכם, גם אם היא לא מטרידה או מרשימה. שימו לב מה הם חושבים על עצמם ועל אחרים. בדקו את הרגשות שלהם, חפשו פחד מוגזם או לא הולם לגילם. פרטים אלו עשויים להפנים תסמינים המהווים סימני אזעקה.

לסיכום, אם אתם מזהים סימפטומים של הפנמה או החצנה אצל ילדיכם, אל תתעלמו מהם. הם עשויים להיעלם ברגע שהם גדלים או שהם עלולים להתפתח להפרעות חמורות יותר. לכן, אם יש לך חששות, פנה לפסיכולוג ובקש עזרה.

פופולריים