המוח הסופג, לפי מריה מונטסורי

מריה מונטסורי הציגה את המושג "המוח הסופג" כמצב נפשי המאפשר לילדים לרכוש ידע דרך חוויותיהם וצרכיהם האישיים
מריה מונטסורי הציגה את המושג "המוח הסופג" כמצב נפשי המאפשר לילדים לרכוש ידע דרך חוויותיהם וצרכיהם האישיים בכל שלב של התפתחות.
מריה מונטסורי הציגה את המושג "המוח הסופג" כמצב נפשי המאפשר לילדים לרכוש ידע דרך חוויותיהם וצרכיהם האישיים בכל שלב של התפתחות.

המוח הסופג הוא מושג חיוני בשיטה הפדגוגית שפיתחה הרופאה והפדגוגית מריה מונטסורי. התיאוריה שלה אומרת לנו איך החינוך צריך תמיד להסתגל לשלבי ההתפתחות של הילדות. במאמר הבא נלמד קצת יותר על מונח זה.

המחקר של מריה מונטסורי עם ילדים בגילאי 0 עד 6 הגיע למסקנה שצעירים אלה למדו כמעט מיד. היא השוותה אותם לספוג, שכן הם סופגים באופן לא מודע את כל המידע מהגירויים השונים שהם נתקלים בהם בסביבתם.

המוח הסופג של ילדים, לפי מונטסורי

מריה מונטסורי אמרה שהדבר החשוב ביותר ללמידה של ילדים הוא שהם יוכלו לחיות את החוויות שלהם לפי המקצבים והצרכים שלהם. חוויות אלו יעזרו לילדים לרכוש בגרות נפשית.

אז למה התכוונה מונטסורי עם המונח "מוח סופג"? המצב התודעתי של ילדים הוא שעוזר להם להטמיע את כל החוויות שיש להם. ובמקביל, זה מאפשר להם לנתח את החוויות הללו ולשלב אותן בלמידה שלהם. הם עושים זאת באופן לא מודע במהלך שלוש השנים הראשונות לחייהם, ולאחר מכן הופכים מודעים לכך במודע במהלך שלוש השנים הבאות.

המוח הסופג גם עוזר לילדים להניח את היסודות לפיתוח זהותם הנפשית והחברתית. מריה מונטסורי קבעה את תקופת הילדות כשלב מכריע בהתפתחותו של האדם. מסיבה זו, חשוב להעניק לילדים חינוך טוב המעודד ומציע להם את המשאבים הדרושים ללמידה ולבניית זהותם.

איך התפתחות המוח הסופג? תקופות רגישות

דבר נוסף שהמורה הבינה הוא שהמוח לא נקלט באותה צורה בכל הגילאים. ילדים ממקדים את תשומת לבם בגירויים סביבם, בהתאם למה שהם צריכים לצמיחתם ולהתפתחותם. מסיבה זו, ילדים מתרכזים או נותנים תשומת לב לדברים מסוימים ולא לאחרים.

בדרך זו, הם רוכשים ידע כמעט ללא מאמץ ולהנאה, כשהם ניגשים לדברים המעניינים אותם. תחומי עניין אלה תלויים בשלב ההתפתחות של כל ילד והם בדרך כלל זמניים. זו הסיבה שמונטסורי כינה אותן "תקופות רגישות". עם זאת, לפעמים אלה יכולים לחפוף זה את זה, ועוצמתם ומשך הזמן שלהם יכולים להשתנות.

אז מהן התקופות הרגישות?

התקופה הרגישה של ההזמנה (מ-0 עד 6 שנים)

המוח הסופג של ילדים, לפי מונטסורי
המוח הסופג של ילדים, לפי מונטסורי.

בתקופה זו, במיוחד בשנתיים הראשונות לחיים, ילדים מגלים עניין רב בסיווג ובקטגוריות של כל מה שסביבם. סדר מקל על זה.

תקופת התנועה הרגישה (מ-0 עד 5-6 שנים)

בשלב זה, ילדים מתעניינים במיוחד בתנועה ובתנועה, על אחת כמה וכמה אם הם כבר למדו ללכת.

התקופה הרגישה של השפה (מ-0 עד 7 שנים)

לאורך כל התקופה, ילדים לומדים מגוון רחב של אוצר מילים, מבלי שאף אחד מלמד אותם. הם רוכשים אותו באופן אוטונומי על סמך ניסיון עם הגירויים של סביבתם.

התקופה הרגישה של החושים (מגיל 0 עד 6 שנים)

במהלך שלב זה, ילדים מפתחים את החושים שלהם. מלידה, לילדים יש חושי שמיעה וראייה פעילים, אך ככל שהם גדלים, הם רוכשים רגישות רבה יותר. זה מאפשר להם ללמוד דרך טעם, מגע וריח.

התקופה הרגישה של חפצים קטנים (מגיל 1 עד 6-7 שנים)

בגילאים אלו, לילדים יש עניין מיוחד בחפצים קטנים ומראים צורך גדול יותר לשים לב לפרטים.

התקופה הרגישה של החיים החברתיים (מהחיים ברחם עד גיל 6)

הכוונה היא לצורך של ילדים להתייחס לבני גילם, בנוסף לתהליך רכישת הכללים, החשובים לדו קיום טוב בחברה.

לגבי המוח הסופג...

כפי שראיתם, המוח הסופג הוא מושג שהציגה מריה מונטסורי כדי להתייחס ליכולת המנטלית המיוחדת של ילדים בגילאים מסוימים. לילדים, בהתאם לגילם, יש עניין שונה בגירויים סביבם. כמו יכולת הקליטה שלהם, המוח שלהם סופג בהתאם לצרכים שיש להם לאורך כל התפתחותם.

מסיבה זו, חשוב שהשיטות החינוכיות המשמשות עם ילדים לא רק יקדמו את פיתוח היכולות האינטלקטואליות שלהם, אלא גם יעודדו למידה ויתאימו לכל תקופה רגישה.

פופולריים