התפתחות חושים שזה עתה נולדו

התפתחות חושים שזה עתה נולדו היא תהליך התבגרות שמתחיל בלידה
התפתחות חושים שזה עתה נולדו היא תהליך התבגרות שמתחיל בלידה.
תינוקות מפתחים את כל חמשת החושים במהלך חודשי החיים הראשונים. במאמר זה נסביר את התפתחותם של חושים שזה עתה נולדו.

התפתחות חושים שזה עתה נולדו היא תהליך התבגרות שמתחיל בלידה. תינוקות רוכשים תפיסות חדשות באמצעות ראייה, שמיעה, טעם, ריח ומגע כדי להבין את העולם בצורה יותר ויותר טובה.

למרות שחושים שזה עתה נולדו מופעלים מלידה, הם מתפתחים והופכים מורכבים יותר ככל שהתינוק גדל.

"תינוקות נולדים מצוידים במלואם בכל חושי הראייה, השמיעה, הריח, הטעם והמגע הדרושים. עם זאת, חלק מהחושים הללו פחות מדויקים מאחרים".

- בית החולים לילדים של פילדלפיה -

התפתחות חושים שזה עתה נולדו

פיתוח חושים שזה עתה נולדו: ראייה

הראייה היא אחד החושים שצריכים הכי הרבה זמן להתפתח במלואו. מרגע הלידה, לתינוקות יש את היכולת לראות. עם זאת, הראייה הזו היא מאוד פרימיטיבית, מכיוון שעצב הראייה שלהם אינו מיאלין וקליפת הראייה שלהם לא הבשילה. לפיכך, כאשר תינוקות גדלים, מתרחשת ההתקדמות הבאה:

  • בגיל 2-3 חודשים. הם מתחילים לפתח את שדה הראייה הקינטי שלהם. במילים אחרות, היכולת לתפוס את השינויים שנוצרים על ידי תנועה. בנוסף, בגיל זה הם מסוגלים להבחין בצבע, להראות העדפה לגירויים מורכבים ולרכוש את היכולת להבדיל בין פנים לאובייקט.
  • בגיל 4-5 חודשים. ראייה דו-עינית מתפתחת. במילים אחרות, תינוקות מסוגלים להשתמש בשתי העיניים כדי להתמקד, מה שמאפשר להם לתפוס עומק ומרחק. הם גם מתחילים להבחין בתווי פנים ולזהות אובייקטים יחידתיים, גם אם הם בתנועה.
  • בגיל 6 חודשים. הם מפתחים חדות ראייה. במילים אחרות, הם יכולים להעריך את הפרטים העדינים והמדויקים של גירויים. בנוסף, יש להם את היכולת לתפוס את רוב האובייקטים עם ניגודיות גבוהה על רקע.
  • בגיל 7 חודשים. הם יכולים להעריך טקסטורות, נקודות ביניים וגדלים הודות לסימנים חד-קולריים. לפיכך, הם מפתחים ומגבשים קביעות תפיסתית.

פיתוח שמיעה

השמיעה מתחילה את התפתחותה בשלב ההיריון. לכן, העובר יכול לקלוט צלילים מסוימים בתוך הרחם, כמו פעימות הלב וקולה של האם. כתוצאה מכך, כאשר תינוקות נולדים, הם כבר מזהים כמה צלילים כמוכרים ומגיבים אליהם בקלות.

התפתחות חושים שזה עתה נולדו
התפתחות חושים שזה עתה נולדו.

אבל למרות שתינוקות מקשיבים מהרגע הראשון של החיים, העובדה שמערכת העצבים מתבגרת עם הזמן גורמת לשמיעה להתפתח:

  • מ-4 חודשים. תינוקות מבדילים ומאתרים צלילים יומיומיים.
  • בין 6 ל-8 חודשים. הם מבחינים בין גווני הצלילים השונים אך מתקשים לאתר את מקורם במרחב.

פיתוח טעם

תינוקות נולדים עם בלוטות טעם המאפשרות להם להעריך טעמים. ככל שהם גדלים, מספר הניצנים גדל, כך שהם יכולים להבחין ולהגיב לטעמים ומרקמים שונים.

לפיכך, בגיל 3 או 4 חודשים, תינוקות מתחילים להבחין בין מתוק למלוח, ומראים העדפה למתוק, כמו חלב אם. יתר על כן, בשלב זה של התפתחות, הם עלולים להביע סלידה מטעמים מרים.

מאוחר יותר, לאחר 6 חודשים, כשהם מתחילים לנסות מאכלים חדשים, תחושות הטעם שלהם הופכות מורכבות יותר. מאותו רגע, תינוקות לומדים בהדרגה להבדיל ולהעריך את סוגי המזון והמשקאות השונים.

פיתוח ריח

חוש הריח הוא אחד המפותחים ביותר אצל תינוקות מרגע הלידה. למעשה, ברחם, לתינוקות יש חדות ריח גבוהה.

יכולת הריח מתפתחת עם הזמן. לפיכך, כשהם חוקרים את הסביבה ומתנסים בחוויות חדשות הקשורות לריחות, הם לומדים להבחין בהם ולזהות אותם, ומגיבים בהתאם לריחות הטובים והרעים, ומגיבים בצורה חיובית למתוקים.

פיתוח מגע

יילודים פיתחו חושים עוריים. לכן, הם יכולים לתפוס מידע מסוים באמצעות מגע ולחוות תחושות כמו כאב, טמפרטורה ולחץ.

בנוסף, במהלך התפתחות ההתבגרות, תינוקות רוכשים מיומנויות חדשות הקשורות למגע, בוחנים גירויים שונים עם הפה, הידיים והרגליים שלהם. בהקשר זה, יש לציין כי תינוקות, בחודשים הראשונים לחייהם, מראים העדפה לליטופים וטמפרטורות מתונות.

פופולריים