התאמה טובה: איך להסתגל לטמפרמנט של ילדך

מודל טובת הכושר של תומס ושחמט קובע שילדים משתנים ב-9 מימדים עיקריים של מזג
מודל טובת הכושר של תומס ושחמט קובע שילדים משתנים ב-9 מימדים עיקריים של מזג.
לכל ילד יש את הטמפרמנט שלו. התאמת כללי החינוך שלך לאישיות המולדת שלהם יכולה להיות מועילה למדי. היום, נספר לכם כיצד לטפח התאמה טובה עם ילדכם.

מיום לידת התינוקות הם מראים את הטמפרמנט שלהם, שהוא הסגנון האישי שלהם לפרש ולהגיב לעולם הסובב אותם. למרות שלטמפרמנט שלהם יש מרכיב תורשתי, הוא משתנה בהתאם להתנסויותיהם הראשונות. לכן, אם ההורים מבינים ומסתגלים לטמפרמנט של תינוקם, הם עשויים לקבל תוצאות חיוביות למדי. זה ידוע גם בשם טובות ההתאמה.

לפעמים, לתינוקות יש את אותו מזג להוריהם ולפעמים אין להם. עם זאת, לא מדובר בהורים שמשנים את אישיותם. במקום זאת, מדובר בהתאמת כללי החינוך שלהם לטמפרמנט ולצרכים של ילדם.

זהה את מזגו של תינוקך כדי לטפח כושר טוב

מודל טובת הכושר של תומס ושחמט קובע שילדים משתנים ב-9 מימדים עיקריים של מזג. והורים צריכים לקחת בחשבון את הממדים האלה כאשר הם מגדלים את ילדיהם.

רמת פעילות

ילדים פעילים וחסרי מנוחה אוהבים לזחול, לטפס ולהניע את גופם. עם זאת, הם זקוקים למבוגרים שירגיעו אותם ויעזרו להם לזהות מתי הם עייפים וזקוקים להפסקה.

מצד שני, ילדים פחות פעילים מעדיפים פעילויות שקטות יותר, כמו התכרבלות וקריאת סיפור. עם זאת, הם יצטרכו מבוגר שיציע להם פעילויות פיזיות שונות או משחקים כדי להיות מעורבים בהם.

רמת הסחת דעת

חלק מהילדים מוסחים בקלות על ידי הגירוי של הסביבה שלהם. זו הסיבה שהם מוצאים שזה די שימושי לבצע פעילויות פשוטות הכוללות רק משימה אחת בכל פעם. עם זאת, הם יכולים גם להסיח את דעתם על ידי תחושת אי נוחות עם הגוף שלהם. לכן, עליך לוודא שהם תמיד נקיים, נחים היטב ומוזנים.

מצד שני, תינוקות שלא מוסחים בקלות יכולים להשקיע זמן רב בביצוע פעילות אחת בלבד. במקרה זה, עליך להציע להם חלופות או להזהיר אותם מפני שינויים אפשריים. לדוגמא: "בעוד כמה דקות נפסיק לשחק ונאכל ארוחת צהריים".

אינטנסיביות, אחד הממדים של טובות ההתאמה

זהה את מזגו של תינוקך כדי לטפח כושר טוב
זהה את מזגו של תינוקך כדי לטפח כושר טוב.

ילדים המסוגלים להרגיש ולהביע את רגשותיהם בצורה אינטנסיבית זקוקים להוריהם שירגיעו אותם מבלי לאבד את העשתונות. בדיוק אותו הדבר, הורים צריכים ללמד את הילדים האלה להירגע בעצמם. מצד שני, תינוקות פחות אינטנסיביים עלולים להרגיש מוצפים מהטון של הוריהם או מהתגובות הרגשיות. זו הסיבה שאתה צריך לנסות להיות עדין יותר איתם.

סדירות

ילדים רגילים עוקבים אחר הרגלי אכילה, שינה והשמטה צפויים למדי. לכן, הם אוהבים שגרה והם מעדיפים לעקוב אחריהם, גם כשהם בחופשה.

להיפך, ילדים לא סדירים צריכים שהוריהם יהיו פתוחים לאלתור ולשינויי תוכניות. עם זאת, הניסיון ליצור שגרה יכול להיות מועיל למדי עבורם.

סף חושי

ילדים רגישים יותר זקוקים למקומות שקטים עם אור נמוך, מרקמים רכים וקול רגוע. ילדים פחות רגישים נהנים מצבעים מבריקים ומוזיקה מעוררת. יחד עם זאת, הם אוהבים לנסות טעמים חדשים ומרקמים שונים.

גישה/נסיגה

יש ילדים שאוהבים לחקור את הלא נודע. הם נהנים לבקר במקומות חדשים ולהתייחס לאנשים חדשים. מצד שני, יש ילדים שמרגישים אי נוחות כשהם חווים דברים חדשים ומעדיפים להישאר בזרועות הוריהם. הסיבה לכך היא שהם צריכים יותר זמן כדי להסתגל למצבים.

סגילות

ילדים בעלי הסתגלות מסוגלים לבצע פעילויות שונות ואין להם בעיה עם שינוי. אחרים צריכים לבצע בהדרגה ולעשות מעברים ברורים. למשל, לומר: "להתראות צעצועים", לפני שהם עוזבים את הצעצועים שלהם להתקלח.

התמדה, עוד מימד טוב של התאמה

יש ילדים שמתמידים בניסיונותיהם להשיג דברים חדשים. הם לא מתוסכלים והם ממשיכים לנסות עד שהם מצליחים. עם זאת, ילדים אחרים מתוסכלים בקלות. במקרה זה, עליך לבקש מהם לבצע משימות פשוטות ולהנחות אותם בתהליך. בנוסף, כדאי לשבח את המאמץ שלהם יותר מאשר את התוצאות.

מצב רוח

תינוקות חיוביים מבטאים את שמחתם בקלות, מחייכים ונהנים כשהם משחקים. עם זאת, חשוב להם גם להכיר רגשות שליליים אחרים ולקבל אותם. מצד שני, כאשר תינוקות רציניים יותר, ההורים שלהם צריכים להבין שזה לא אומר שהם כועסים. חוץ מזה, הם צריכים לזהות את סימני האושר העדינים שילדיהם עשויים להביע ולהתמקד בהם.

התאמה טובה מונעת בעיות עתידיות

סוגים שונים של טמפרמנטים מתייחסים לבעיות רגשיות או התנהגותיות אצל ילדים. כתוצאה מכך, אישים מסוימים עלולים להוביל לביצועים אקדמיים לקויים, בעיות חברתיות, או אפילו חרדה ודיכאון. לכן, אם הורים מתאימים את גידולם המכבד לצרכים הספציפיים של ילדיהם, הם עשויים למנוע את הקשיים הללו.

פופולריים