4 טיפים לעזרה לילדים רגישים במיוחד

במאמר זה נציע כמה טיפים לעזרה לילדים רגישים במיוחד
במאמר זה נציע כמה טיפים לעזרה לילדים רגישים במיוחד.
לילדים עם רגישות גבוהה יש תכונות מאוד מיוחדות, אבל הם גם צריכים להתמודד עם כמה אתגרים שבהם תמיכה הורית חיונית. נספק כמה טיפים לעזרה לילדים רגישים במיוחד.

אנו נוטים לחשוב על ילדים כעל יצורים חסרי מנוחה, רועשים ופעילים שנהנים מסביבות מוארות ומגרות. עם זאת, לא כל הילדים זהים. עבור ילדים עם רמת רגישות גבוהה, סביבות אלו יכולות להיות מכריעות. במאמר זה נציע כמה טיפים לעזרה לילדים רגישים במיוחד.

כ-20 אחוז מהאוכלוסיה סובלים ממצב של רגישות גבוהה, המשפיעה על מבוגרים וילדים כאחד - בנים ובנות כאחד. עם זאת, מכיוון שהם המיעוט, אנשים אלה יכולים להרגיש מאוד לא מובנים.

רגישות גבוהה היא תכונה תורשתית ומולדת הנובעת מהתפתחות גדולה יותר של המערכת הנוירו-חושית. מסיבה זו, נפוץ מאוד שלילדים רגישים מאוד יש לפחות הורה אחד עם אותם מאפיינים. הבנת הצרכים של ילדים אלו ועזרה להם לנצל את יכולותיהם חיונית לרווחתם.

המאפיינים העיקריים של ילד רגיש במיוחד

לא תמיד קל לזהות ילד רגיש במיוחד. לפעמים התגובות שלהם מוטעות כהתנהגות לא נכונה או הפרעות פסיכולוגיות מסוימות. מסיבה זו, הנה המאפיינים העיקריים שיש לזכור כדי לזהות אותם:

  • ילדים אלו רגישים ואמפתיים, מזהים בקלות רגשות של אחרים, וחווים מצבים רגשיים בעוצמה רבה.
  • הם יכולים להרגיש מוצפים בסביבות מאוד מעוררות (עם אור מלאכותי מוגזם, המונים והמולה). מאותה סיבה, הם נוטים ליהנות מזמן לבד ומפעילויות רגועות יותר.
  • הם פרפקציוניסטים ותובעניים, רגישים מאוד לביקורת ומתוסכלים בקלות.
  • העור שלהם יכול להיות רגיש יתר על המידה, כך שהם עלולים להיות לא סובלניים לבדים מסוימים ותוויות בגדים.

עזרה לילדים רגישים במיוחד

הדרכת הורים ותמיכה חיונית לילדים רגישים במיוחד. מבוגרים אלו חייבים לעזור להם להבין את עצמם ולנהל את הרגישות שלהם בצורה הולמת. כדי להשיג זאת, חשובות ההנחיות הבאות:

הבנה

ילדים רגישים מאוד נמצאים במיעוט, וכתוצאה מכך, הדרך שלהם לראות ולהבין את העולם יכולה לפעמים להיות קשה לאחרים להבין. לעתים קרובות, הם מתויגים כדרמטיים, תיאטרליים או מוגזמים, או שמצבם נתפס כהפרעה שיש לפתור. עם זאת, תכונת אישיות זו תקפה לחלוטין. לכן, הצעד הראשון הוא לעשות מאמץ להבין את התפיסה של הילד, לקבל אותה ולאמת את רגשותיו, במקום ללגלג עליהם.

עזרה לילדים רגישים במיוחד: אינטליגנציה רגשית

נספק כמה טיפים לעזרה לילדים רגישים במיוחד
נספק כמה טיפים לעזרה לילדים רגישים במיוחד.

חינוך באינטליגנציה רגשית חיוני לכל הילדים, אך במיוחד לילדים רגישים במיוחד. הם צריכים ללמוד לזהות את הרגשות שלהם, לתת להם שם ולהתמודד איתם כדי שלא יסבלו שלא לצורך. אך על מנת ללמד את ילדכם בעניין זה, עליכם לדעת תחילה כיצד לזהות ולנהל את הרגשות שלכם ושלהם.

במיוחד, היזהר בעת תיקון ילדך אם הוא רגיש מאוד, מכיוון שילדים אלה כבר מאוד ביקורתיים ותובעניים כלפי עצמם. לכן, ההערות שלך יכולות להשפיע על ההערכה העצמית שלהם אם לא תביע אותן בצורה אסרטיבית.

שליטה בגירויים ובסביבות לעזרה לילדים רגישים במיוחד

המטרה היא לא "לתקן" את הילד הרגיש ביותר ולגרום לו להסתגל לאופן שבו כולם, אלא לכבד את התכונות והמאפיינים שלו. לכן, אם אתם מזהים שילדכם מוצף על ידי מרחבים מסוימים, כמו קניונים, נסו להישאר כמה שפחות זמן וללוות אותם לעשות יותר פעילויות חוצות.

יחד עם זאת, אם הם מרגישים יותר בנוח במשימות שקטות או בילוי לבד, אפשרו להם את המרחבים האלה. לא כל הילדים צריכים לשחק כדורגל או לעשות התעמלות; אולי אמנות או יוגה מושכים ומועילים להם יותר.

טכניקות הרפיה

ילדים אלו עלולים לחוש חרדה או המום לנוכח עוצמה רגשית, ולכן יכול לעזור להם מאוד להכיר כמה טכניקות פשוטות לוויסות הגירוי שלהם. נשימות עמוקות, מדיטציה או מיינדפולנס יכולים להיות אלטרנטיבות שימושיות.

היתרונות של הילד הרגיש ביותר

לבסוף, חשוב לזכור שרגישות גבוהה אינה חיסרון. נכון שבזמנים מסוימים זה יכול להיות קשה לילד להתמודד, אבל זה גם מביא איתו תכונות מאוד מיוחדות וטובות. תינוקות אלה הם יצירתיים, בעלי דמיון, עמוקים, משקפים ואמפתיים. וזה יכול להביא להם יתרונות ברמה האישית והחברתית. אז למה לא להכיר ולהעצים את החוזקות הללו? זה גם יעזור לחזק את ההערכה העצמית והדימוי העצמי של הילד.