איך להסביר לילדים את מעגל החיים?

איך להסביר את מעגל החיים לילדים: מה זה
איך להסביר את מעגל החיים לילדים: מה זה?
מעגל החיים הוא גלגל שלא נגמר, והוא כרוך גם בלידה וגם במוות. היום נספר לכם איך להסביר לילדים את מעגל החיים.

כשחושבים להסביר לילדים את מעגל החיים, רובנו מדמיינים את הסצנה המפורסמת מתחילת "מלך האריות". אנו מדמיינים את מופאסה מציג את היורש שלו, סימבה, בפני כל קהילת החיות. השיר שמתנגן הוא "מעגל החיים" והוא מתייחס למעגל האינסופי של חיים ומוות. בהזדמנויות רבות, זה יכול להיות קשה לילדים לתפוס ולקבל את הרעיון הזה.

הורים ומורים מתקשים לרוב להסביר לילדים את מעגל החיים. בדיוק אותו הדבר, יש חשיבות חיונית אם אנחנו רוצים שהם יבינו שהמוות הוא רק עוד חלק מהחיים. כמובן, השאלה הנצחית שהורים שואלים את עצמם היא "באיזה גיל כדאי להתחיל לדבר על הנושא הזה עם הילדים שלנו?"

האמת היא שאין תשובה נכונה לשאלה הזו. זה תלוי בבגרות ובמוכנות של כל ילד, כמו גם בנסיבות האישיות בחייו. אולי מוות של חיית מחמד הוא זמן טוב לדבר על מעגל החיים. לכן, נוכל גם לנצל את הריחוק הרגשי הזה מהטבע כדי להציע דוגמה כיצד להסביר את מעגל החיים לילדים.

איך להסביר את מעגל החיים לילדים: מה זה?

בתחום הביולוגיה, מעגל החיים, או מחזור החיים, הוא תהליך טבעי השולט בחייהם של כל היצורים החיים. והמחזור הזה מורכב מ-4 שלבים שונים: לידה, התפתחות, רבייה ומוות.

יותר מהחיים, השלב האחרון הזה הוא הקשה ביותר להסבר, לאור הקונוטציות השליליות שהמוות נושא לנו. עם זאת, בטבע, בהזדמנויות רבות, מוות הוא שם נרדף לחיים. זה בגלל שכשמחזור אחד מסתיים, מתחיל עוד אחד.

לידה והתפתחות של ישות חדשה

איך להסביר לילדים את סגירת מעגל החיים
איך להסביר לילדים את סגירת מעגל החיים.

בואו נסתכל מקרוב על כל אחד מהשלבים במעגל החיים. לשם כך, נבחן את הדוגמה הפשוטה של עץ על מנת להבין טוב יותר את המושג "תחיית המתים":

  • לידה: זוהי הופעתה של ישות חדשה בטבע. ישנם סוגים רבים ושונים של לידה, וחלקם מתחילים עם זרע, כמו במקרה של העץ שלנו. במקרים אחרים, כמו כוכב ים, הלידה מתחילה בחתיכה של ישות אחרת. וכמובן, במקרים רבים, יצורים נולדים מאם.
  • התפתחות: מנקודה זו ואילך, הישות החדשה הזו חייבת לצמוח. באורגניזמים רב- תאיים הדבר כרוך בגידול במספר התאים וברכישת מבנים או יכולות חדשות. באורגניזמים חד-תאיים, הבגרות מתרחשת כמעט במקביל ללידה.

"הטבע אף פעם לא ממהר: אטום אחר אטום, לאט לאט, היא משיגה את עבודתה."

- RW אמרסון -

איך להסביר לילדים את סגירת מעגל החיים

בהתחלה, העץ שלנו יהיה לא יותר משתיל קטן וחסר חשיבות. עם זאת, עם חלוף הזמן, הוא יהפוך לדגימת עץ מפוארת שיכולה להגיע לגובה של יותר מ-300 מטרים. זה המקרה עם כמה סקוויה בקליפורניה.

  • רבייה: בדיוק כמו לידה, ישנם מספר סוגים ותתי סוגים של רבייה בטבע: מינית וא-מינית. במקרה של העץ שלנו, רבייה מתרחשת באמצעות זרעים. גרגר אבקה נע באוויר ונופל על קונוסים של פרח. לאחר מכן הוא מפרה את הביצית של הפרח, ובכך יוצר את הזרע שלנו.
  • מוות: מספר שכבות הגנה יכסו את הזרע ויצרו פרי שיתבגר וישמש מזון לבעלי חיים שונים. באופן דיבור, זה מייצג את המוות, שכן פרי העץ הושמד ועם הזמן הוא ייעלם.

"זה מעגל החיים והוא מרגש את כולנו, דרך ייאוש ותקווה, דרך אמונה ואהבה. עד שנמצא את מקומנו בדרך המתפרקת, במעגל, מעגל החיים".

- אלטון ג'ון (מלך האריות) -

עם זאת, הטבע אינו אכזרי כפי שהוא נראה ומעגל החיים חייב להימשך. זרעים חזקים, ממש כמו חיות תינוקות, וחלקם שורדים שריפות, סכנות של חיות אחרות, מיצי קיבה... ובסוף, בחזרה באדמה, עם מעט שמש ומים, הם נובטים. צמח חדש נולד ומי יודע? עם הזמן, הוא עשוי לייצר עץ נוסף שגובהו למעלה מ-300 מטר וחי למעלה מ-2000 שנה.

ולבסוף, ניסוי!

כדי לחזק את ההסבר שלך על מעגל החיים לילדים, אתה יכול להשתמש בניסוי זה. קחו כמה זרעים שיש לכם בבית. לתוצאות הטובות ביותר, השתמש בשעועית פינטו או גרבנזו. לאחר מכן, הניחו אותם במעט כותנה לחה בתוך מיכל יוגורט. כמה ימים לאחר מכן, הם יתחילו לייצר את השורשים הראשונים שלהם. זה מסמן את תחילתם של חיים חדשים. כעת, כל שעליכם לעשות הוא לשתול אותו בקצת לכלוך וילדיכם יראו כיצד מעגל החיים ממשיך.

" זה טבעי למות כמו להיוולד; ולתינוק קטן, אולי, האחד כואב כמו השני."

- פרנסיס בייקון -

פופולריים