שלבי הלידה: מה כדאי לדעת

חשוב מאוד לכל יולדת לדעת על השלבים השונים של הלידה
חשוב מאוד לכל יולדת לדעת על השלבים השונים של הלידה.
ללמוד מה קורה בכל שלב של הלידה יכול להיות המפתח למניעת פחד, דעות קדומות או אי ודאות. לכל הפחות, תדעו מה קורה לגוף שלכם, ואיך לחכות לבואו של ילדכם.

לדעת מה קורה בשלבים השונים של הלידה חשוב לאמהות לעתיד. זה יעזור להם להתמודד טוב יותר עם התהליך הכולל ולהוריד את רמת החרדה שלהם.

זכור שחוסר ידע, פחד ואי ודאות עלולים לגרום לנשים לחוות חוויה שלילית. לכן, כדי לעזור לאמהות להבין טוב יותר את התקופה המרגשת הזו, וכדי לראות אותה כטבעית, נסביר כל שלב.

מהם שלבי הלידה?

לכל שלב בלידה יש מאפיינים ספציפיים. יחד, הם מרכיבים את התהליך שבו התינוק עוזב את רחם האם.

1. תחילת שלבי הלידה

תקופה זו היא בתחילת הלידה. בנוסף, אין לזה רגע מוגדר כששמים לב לזה. להיפך, הוא מופיע בהדרגה עם סימנים ותסמינים שונים. כך, נשים יידעו שהלידה קרובה.

עם זאת, הלידה יכולה למעשה להתחיל עד שבועיים לפני הלידה, ולא כל הנשים מבחינות בכך. הסימנים המובהקים לכך שאתם בשלב זה הם התכווצויות, אשר מתגברות בתדירות ובעוצמה. בנוסף, המים שלך ישברו, ואתה תרגיש כאבי אגן גדולים יותר.

2. הרחבה

זהו השלב הראשון של הלידה עצמה. המאפיין העיקרי הוא שצוואר הרחם מתרחב. זה מתחיל כאשר הצירים הם בהפרש של בין 3 ל-15 דקות, והם נמשכים זמן רב יותר. בדרך כלל, הם נמשכים בין 30 שניות לשתי דקות.

עם זאת, תקופת התרחבות זו משתנה מאישה לאישה. סביר להניח שהטיימר הראשון יצטרך לעבור את זה במשך 18 שעות. מאידך, ליולדת שכבר ילדה תהיה מחזור קצר יותר.

"בזמן שצוואר הרחם מתרחב, העובר יורד דרך האגן בתעלה צרה בגודל ראשו".

ההתרחבות מחולקת לשלבים: סמוי, פעיל ומאט. זה מסתיים כאשר האישה מורחבת במלואה ב-10 סנטימטרים. בדרך כלל, ישנה תקופת חביון ללא התכווצויות בין הרחבה מלאה ללידה.

אם לא מתרחשת הרחבה, הרופאים יכולים לגרום לכך באמצעות תרופות או הליכים ידניים.

3. לידה

תחילת שלבי הלידה
תחילת שלבי הלידה.

זהו השלב השני של הלידה. הלידה מתחילה כשהתינוק עובר בתעלת הלידה, והיא מסתיימת כשהילד נולד.

כדי שזה יקרה, חייבים להיות התכווצויות רחם לא רצוניות. חייבות להיות גם "הצעות אימהיות" שמאיצות את התהליך.

בשלב זה ישנם שני שלבים: השלב המוקדם בו התינוק עדיין לא ירד, והגירוש המתקדם. בשלב זה התינוק מגיע לרצפת האגן ותגובת האם היא לדחוף.

4. משלוח - השלב האחרון

זהו השלב האחרון של הלידה, וזה קורה ברגע שהילד כבר נולד. למעשה, זה קורה כאשר השליה, חבל הטבור והקרומים נפלטים. זה עשוי לקחת עד חצי שעה.

השליה מתנתקת לחלוטין ויוצאת ברגע שחבל הטבור עובר דרך הפות. התנועה הטבעית של החוט ידועה כסימן אלפלד.

למעשה, 95% מהמקרים, היפרדות שליה מתרחשת במרכז צומת הרחם-שליה. מנגנון זה הוא Baudelocque-Schultze. עם זאת, פחות נפוץ שהשליה נקרעת בצדדים.

חשוב לדעת שבמהלך הלידה, התכווצויות הרחם ממשיכות. למעשה, הם עושים זאת כדי לדחוס את כלי השריר.

חלק מהרופאים כוללים תהליך נוסף בין השלבים השונים של הלידה. הם קוראים לזה "הלידה המיידית" - שבו התינוק והאם חייבים להיות ביחד. זאת כדי לעזור להניק ולהגן על הילד. שלב זה מתחיל מיד לאחר הלידה ומסתיים שעתיים לאחר מכן.

ידע מביא שקט נפשי

חשוב מאוד לכל יולדת לדעת על השלבים השונים של הלידה. בנוסף, עליך לשאול את הרופא שלך אם יש לך שאלות נוספות או ספקות. אל תחסכו בזה, מכיוון שדאגה יכולה להלחיץ אתכם ולהוריד את החוויה. מידע זה יעזור לשמור אותך רגוע ולגרום לך להיות בטוח יותר.