כיצד לזהות פוביות בילדים ולמנוע את התקדמותן?

הם יוכלו לזהות פוביות אצל ילדים
בדרך זו, אם להורים יהיו המשאבים הדרושים להם, הם יוכלו לזהות פוביות אצל ילדים.
זה די נפוץ שילדים חווים מגוון פחדים. עם זאת, חשוב שהורים ידעו כיצד לזהות פוביות בילדים ולמנוע מהם להתקדם.

בהזדמנויות רבות, פחדים הם טבעיים וחולפים, אך בהזדמנויות אחרות, הם יכולים להסלים אם לא ננקוט פעולה בזמן. לכן, יש צורך לדעת כיצד לזהות פוביות בילדים כשהם בשלבים הראשונים שלהם.

גידול וחינוך ילדים היא משימה מורכבת שלא מגיעה עם שום מדריך הוראות. ברגעים מסוימים של גדילה, ילדים עשויים לחוות פחדים עזים שגורמים להורים לדאוג. רבים שואלים את עצמם אם זה נורמלי והתפתחותי או עניין מדאיג שדורש התערבות.

ילדות היא שלב חשוב מאוד. בגיל זה, ילדים הם כמו ספוגים, חדירים לחלוטין למידע שהם מקבלים מסביבתם.

לכן, הגישות שהם מפתחים בשנים אלו יהפכו לחלק מהאישיות שלהם. באותו אופן, כלי ההתמודדות שהם ילמדו יהיו חלק מהותי ממשאביהם להסתדר בחיים.

לכן ישנה חשיבות רבה לפעולות ההורים מול פוביית ילדים אפשרית. הדרך שבה הם מתמודדים עם זה יכולה להיות גורם מכריע לעתידו של הילד. בדרך זו, אם להורים יהיו המשאבים הדרושים להם, הם יוכלו לזהות פוביות אצל ילדים. ויותר מכך, תוכלו למנוע מהם להתבסס ולהשפיע על חיי היום יום של ילדכם.

איך לזהות פוביות אצל ילדים?

היו מודעים לפחדים אבולוציוניים נורמליים

איך לזהות פוביות אצל ילדים
איך לזהות פוביות אצל ילדים?

העיקר לדעת מהם הפחדים האופייניים והטבעיים של כל שלב בגדילה. ישנם פחדים אבולוציוניים מסוימים המשותפים לילדים בגיל מסוים; הם ממלאים תפקיד ביולוגי ונעלמים עם הזמן. בגדול, הם הבאים:

 • עד 6 חודשים: פחד מרעשים חזקים וחוסר תמיכה.
 • 7-12 חודשים: פחד מזרים ופרידה מדמויות ההתקשרות העיקריות.
 • 1-2 שנים: פחד מפגיעה פיזית, חושך ובעלי חיים.
 • 3-4 שנים: נכללים פחד מתופעות טבע, כגון סערות, והסתייגות כלפי עצמים לא ידועים.
 • 5-6 שנים: מופיע החשש ממחלה או מפגיעה באהובים. יש גם חשש שיצורים מרושעים עלולים להופיע בחושך.
 • 7-8 שנים: מתחילים פחדים חברתיים, כמו פחד מלעג או דחייה.
 • 9-12 שנים: הפחד מחוסר קבלה חברתית גובר והוא יחד עם פחד מביצועים גרועים בבית הספר ופחד ממוות.

מבחין בין פחד לפוביה

השלב הראשון הוא אפוא לבדוק אם מדובר בפחד שהוא נורמלי בהתחשב בגיל הילד. אבל זה לא מספיק, מכיוון שיכול להיות שפחד אבולוציוני יהפוך לפוביה. כדי לזהות אם זה קורה, עליך להסתכל על הבעיות הבאות:

 • הפחד, המצוקה ואי הנוחות שחווה הילד הם מוגזמים וחסרי פרופורציה, הרבה יותר ממה שניתן היה לצפות.
 • הילד מנסה להימנע ממצבים הקשורים למה שהם חוששים ממנו בכל מחיר או בורח מהם בהקדם האפשרי. אם הם לא יכולים להתחמק מהם, הם סובלים אותם למרות אי נוחות עצומה.
 • פחד זה מפריע באופן משמעותי בחיי היומיום שלהם ומונע מהם לתפקד כראוי. זה יכול להתבטא כחוסר יכולת לישון, להתייחס לאחרים או לבצע פעולות יומיומיות.
 • עם הזמן הפחד לא נעלם ומתגבר.

כיצד לפעול אם אתה מזהה פוביות אצל ילדים?

קודם כל, יש צורך שההורים יפגינו הבנה וכבוד לפחד של הילד. אל תלעג להם ואל תמעיט ברגשותיהם.

לאחר מכן, עליך לנסות לגרום לילד להתמודד עם הגירוי המפחד בצורה מתקדמת והדרגתית. אבל, כדי לעשות זאת, אתה צריך להעצים אותם וללוות אותם. חיזוק ההערכה העצמית שלהם חיוני כדי לגרום להם להרגיש מסוגלים להתמודד עם האתגר.

השתמש ביצירתיות כדי לחשוב על טריקים שעוזרים להפחית את חרדת החשיפה. למשל ספריי נגד מפלצות או שכמייה שהופכת אותו לגיבור על. ככל שהם יתמודדו עם הגירוי המפחיד, הפחד שלהם יתפוגג והביטחון העצמי שלהם יגדל.

חזקו באופן חיובי כל גישה של הקטן שלכם כלפי הפחד שלו ובעיקר הראו להם בגישה שלכם שאתם מבינים אותם, שאתם איתם ושאתם בטוחים שהם יצליחו. כמובן שאם המצב יימשך, התייעצות עם פסיכולוג ילדים תהיה ההחלטה הטובה ביותר.

פופולריים