חרדת פרידה אצל תינוקות: מה כדאי לדעת

חרדת פרידה אצל תינוקות היא הפחד שהם חשים כשהם נפרדים מדמויות ההתקשרות שלהם
במילים אחרות, חרדת פרידה אצל תינוקות היא הפחד שהם חשים כשהם נפרדים מדמויות ההתקשרות שלהם.
החרדה שמקורה בתינוקות כשהם נפרדים מאמם היא חלק נורמלי מההתפתחות. עם זאת, חשוב לדעת איך להתמודד עם זה כדי למנוע הפרעות חרדה עתידיות.

החרדה וחוסר השקט שמתבטאים בתינוק שנפרד מהוריו היא מה שמובן כחרדת פרידה. זה אינסטינקט, שכן התינוק רואה בפרידה סכנה או איום על ביטחונו. במילים אחרות, חרדת פרידה אצל תינוקות היא הפחד שהם חשים כשהם נפרדים מדמויות ההתקשרות שלהם.

האם חרדת פרידה אצל תינוקות נורמלית?

חרדת פרידה אצל תינוקות מתחילה בדרך כלל כשהם בני שמונה חודשים ויכולה להימשך עד גיל 14 עד 18 חודשים. הפסיכולוגית קתלין סטסן קובעת שחרדת פרידה אצל תינוקות היא נורמלית במהלך שנת חייהם הראשונה.

חרדה זו מתעצמת עד שהם בני שנתיים בערך ואז פוחתת. עם זאת, היא מזהירה שאם זה נמשך עד גיל שלוש, ייתכן שהילד סובל מהפרעה רגשית.

נוהל המצב המוזר של מרי איינסוורת

כפי שהסברנו לעיל, החרדה שמתבטאת אצל תינוקות כשהם נפרדים מאמם היא תופעה נורמלית. כמה הצעות תיאורטיות אפילו מציעות שזה סימן טוב.

האם חרדת פרידה אצל תינוקות נורמלית
האם חרדת פרידה אצל תינוקות נורמלית?

מרי איינסוורת', בניסוי שלה במצב מוזר, ניתחה את התגובה של תינוקות כאשר אמהותיהם הלכו והשאירו אותם לבד או עם אדם לא ידוע אחר. מתוכו היא פיתחה סיווג של דפוסי התקשרות: בטוחה, חרדתית-נמנעת, חסרת בטחון, חרדה-אמביוולנטית/עמידה, חסרת בטחון וחסרת ארגון/לא התמצאות.

לפי תיאוריה זו, בסוג הבריא ביותר, בטוח, תינוקות בוכים ומוחים כאשר הם נפרדים מאמם. במילים אחרות, תינוקות מפגינים חרדה כשהם נפרדים מאמם, מה שאיינסוורת מחשיב כסימן להתקשרות בריאה.

אסטרטגיות לעזור לתינוקך דרך חרדת פרידה

  • אמור לתינוק שלך שאתה הולך לעזוב. להתגנב החוצה מבלי להיפרד מילדך ולא להראות לו שתיעדר יכול להחמיר את המצב. תינוקך ירגיש מבולבל וחסר ביטחון כאשר הוא יבין שאתה לא בסביבה ועלול לסבול יותר בהיעדר הבא.
  • פרידות קצרות. כשאתם הולכים לעזוב, השתמשו בצעצוע כהסחת דעת והיפרדו במהירות. הארכת הפרידה, למשל, בחיבוק ארוך, יכולה להיחשב כתינוק כאות אזעקה.
  • מנרמל את ההיעדרות. נסו לא להגזים עם פרידות. במילים אחרות, הישארו רגועים וחייכו. זה ייתן לתינוק שלך יותר ביטחון, מה שאומר שהוא יפסיק לבכות אחרי כמה דקות מהיעדרותך.

גישת הסולם המדרגות

גישה זו היא דרך צעד אחר צעד לעזור לתינוקות ולילדים להתגבר על חרדה. זה מורכב מלעזור לילדך להתמודד עם אתגרים קטנים לפני שתתמודד איתם עם אתגרים אחרים שעלולים להיות מפחידים יותר עבורו. זה מבוסס על חשיפה הדרגתית ומעודד ילדים להתמודד עם הפחדים שלהם במקום להימנע מהם:

  • זה עוזר לילדך להתרגל להתמודד עם מצבים שגורמים לו לחרדה.
  • הם מתמודדים עם הפחדים שלהם ולומדים להתגבר עליהם.
  • הם לומדים להשתמש וליישם את המיומנויות שלמדו במצבים דומים.
  • תחושה של התקדמות תוך כדי.

"אל תמנע מילדיך מקשיי החיים, למד אותם דווקא להתגבר עליהם."

- לואיס פסטר -

לסיכום, חרדת פרידה אצל תינוקות היא תופעה הגיונית וחלק נורמלי בהתפתחות. עבור תינוק, אמו היא הכל ומנקודת מבט של הישרדות, החרדה בשלב זה הגיונית לחלוטין.

עם זאת, אתה צריך לדעת איך להניע את החרדה הזו כדי שהיא לא תוביל להפרעת חרדה. הכנה, פרידות קצרות ושגרתיות וחלוף הזמן הם הדרכים הטובות ביותר להתמודד עם חרדת פרידה אצל תינוקות.

ברגע שהתינוק שלך יבחין שאתה תמיד חוזר, הוא יבינו שאתה לא נוטש אותו. זה יעזור להם להרגיש יותר ויותר בטוחים ועצמאיים בהיעדרכם.