היתרונות של שיטת הקנגורו בתינוקות

מה שנקרא שיטת קנגורו היא טכניקה לטיפול בילודים המבוססת על מגע עור לעור בין האם לילד
מה שנקרא שיטת קנגורו היא טכניקה לטיפול בילודים המבוססת על מגע עור לעור בין האם לילד.
שיטת הקנגורו היא טכניקה המבוססת על מגע עור לעור והנקה שבאמת מועילה לילודים.

הימים הראשונים לאחר הלידה הם קריטיים עבור תינוק שזה עתה נולד. הסביבה שלהם משתנה לחלוטין והדאגה הגדולה ביותר להורים היא לגרום לתינוק שלהם להרגיש הכי בנוח שאפשר במהלך המעבר הזה. גישה אחת באמת מועילה היא מה שנקרא שיטת קנגורו עבור יילודים.

המשיכו לקרוא כדי לגלות על הטכניקה הזו ועל כל היתרונות שלה.

מהי שיטת הקנגורו ביילודים?

מה שנקרא שיטת קנגורו היא טכניקה לטיפול בילודים המבוססת על מגע עור לעור בין האם לילד. בעזרת תרגול פשוט זה, ההורים מספקים את צורכי התינוק לתזונה, גירוי והגנה.

הנחת היסוד היא שלעולם אין להפריד את היילוד מהסביבה האידיאלית שלו, שהיא קרובה לגוף אמו. כאשר מונעים מתינוקות את הזכות הזו, זה יוצר מצב מלחיץ עבור התינוק שעלול להוביל לתסמיני קוליק, בעיות שינה ואפילו הפרעות קשב.

כמו כן, מגע עור לעור שהרך הנולד צריך יכול להינתן גם על ידי האב או מבוגר אחר. זה יכול לעזור לאם לצאת או לדאוג לצרכיה במידת הצורך.

שמה של טכניקה זו נגזר מהדמיון לאופן שבו אמא קנגורו מתייחסת לילד שלה. בחיות כיס, תינוקות עוברים תקופה של התפתחות מחוץ לרחם בכיס האם. לאחר שעזבו את הרחם, חיות כיס כמו קנגורו תינוקות מסיימות את התפתחותן על ידי היצמדות לאמם בתוך הכיס שלה. כאן ממוקמות גם בלוטות החלב.

למרות ששיטת טיפול בילודים זו קמה והפכה לפופולרית כדרך לטיפול בפגים, זוהי טכניקה תקפה ויעילה באותה מידה לאימוץ עבור כל הילודים. הורים יכולים להתאים אותו בכל מקרה לצורכי היילוד.

מרכיבי שיטת הקנגורו

יש בעצם שתי שיטות מפתח המרכיבות את שיטת הקנגורו. עם שני התרגולים אלו כל צרכיו של התינוק במונחים של מגע פיזי, גירוי, תזונה והגנה נענים.

שיטת הקנגורו מעדיפה ייצור חלב אם אצל האם
שיטת הקנגורו מעדיפה ייצור חלב אם אצל האם.

ראשית, זו עמדת הקנגורו עצמה. זהו הנוהג של מתן מגע עור לעור 24 שעות ביממה באופן אידיאלי במידת האפשר. הילד צריך להיות במצב אנכי (לכן עליך להשתמש במנשא נצמד או בשמיכה כדי לשאת את התינוק אל גופך בכל עת). הם צריכים להישאר כבולים אליך, ולעולם לא פחות משעתיים ברציפות.

שנית, הנקה היא הבסיס להאכלה בשיטה זו. לפיכך, יש להניק את הילד אך ורק בששת החודשים הראשונים והאכלה צריכה להיעשות לפי דרישה. כל עוד יש לילד יכולת לינוק ולבלוע, יש לתרגל הנקה ישירות ללא עזרי האכלה אחרים כמו מזרקים או בקבוקים.

יתרונות שיטת הלבשת התינוק ביילודים

המגע בין עור לעור עוזר לתינוקות לווסת את הסימנים החיוניים שלהם מהר יותר עבור אלה שנמצאים באינקובטור. רמת החמצן שלהם, הנשימה וקצב הלב שלהם יווסתו, כמו גם טמפרטורת הגוף שלהם. האם מעלה ומורידה את שלה בהתאם לצרכי התינוק.

ממגע אינטימי זה עם האם, הילד מרגיש נינוח ויש להם רמות נמוכות יותר של הורמוני לחץ, מה שמפחית את הסיכון הקשור לשבץ מוחי.

כמו כן, עמדה זו מסייעת ליצור רמות גבוהות יותר של התקשרות ומחזקת את הקשר בין האם לילד, מה שגורם לתינוק להרגיש בטוח יותר ויציב רגשית בטווח הארוך.

שיטת הקנגורו מעדיפה ייצור חלב אם אצל האם. זה גם מעדיף את האינסטינקט לינוק בילד, ומפחית את הבעיות שעלולות להתעורר בעת ניסיון להניק. בנוסף, זה מקל על התינוק להאכיל באופן קבוע, מה שמוביל לרמות טובות יותר של עלייה במשקל.

מיקום בטוח זה מבטיח כי קיבת התינוק מסוגלת לספוג טוב יותר את המזון. בנוסף, האם מסוגלת לייצר חלב במיוחד לצרכי תינוקה בכל רגע.

יילודים המטופלים בשבועות הראשונים לחייהם בשיטת קנגורו מוגנים מפני זיהומים ומקבלים יותר גירוי, הגנה ואהבה מילדים המוגבלים לחממה. בנוסף, נוהג זה מקטין את משך האשפוזים.

יתרונות שיטת הקנגורו לאם

  • המגע האינטימי והממושך שהתינוק מקבל בשיטת קנגורו יעזור לאם לייצר יותר אוקסיטוצין והיא תרגיש יותר רגועה, חזקה ובטוחה.
  • תרגול זה גם מעדיף סנכרון טוב יותר בין לוחות הזמנים של השינה של האם והילד. זה מאפשר לאמא לנוח לפרקי זמן ארוכים יותר. היא יכולה לנצל טוב יותר כאשר הילד שלה נח גם כן.
  • בשיטת קנגורו, האם הופכת למנהיגת הצוות שיטפל בתינוק. זה יכול לעזור לאם להרגיש שהיא ממלאת את תפקידה ונותנת לתינוקה את הטיפול הטוב ביותר שאפשר. כתוצאה מכך מופחת גם הסיכון לדיכאון לאחר לידה.

פופולריים