חשיבות החיבה בילדים עם מוגבלויות

חשיבות החיבה בילדים עם מוגבלויות
חשיבות החיבה בילדים עם מוגבלויות.
ילדים עם מוגבלויות זקוקים לטיפול וחיבה כדי לגדול מאושרים. לכן, ההורים צריכים להיות בטוחים לספק להם אהבה ללא תנאי.

כשמדובר בילדים עם מוגבלויות, חיבה היא חלק מהותי בגידולם. זה מאפשר להם לפתח את היכולות שלהם ולגדול בצורה מאושרת ובריאה.

לכן, במקרים אלה, חשוב במיוחד להורים לפתח התקשרות בריאה עם ילדיהם. במילים אחרות, משפחות צריכות לדעת לתת מענה לצרכים המיוחדים של ילדיהן, לספק להם אהבה, אמון וביטחון.

"הנכות היחידה בחיים היא גישה רעה".

-סקוט המילטון-

המצב הקשה של הבאת ילד עם מוגבלות

נכות, על פי ארגון הבריאות העולמי, היא מושג הכולל:

  • ליקויים או שינויים בתפקוד הגוף של האדם.
  • מגבלות בכל הנוגע לביצוע פעילויות, פעולות ומשימות יומיומיות.
  • הגבלות בהשתתפותו החברתית של האדם.
לכן, אנו יכולים לומר שנכות היא תופעה המשפיעה על המאפיינים האישיים והחברתיים של האדם. נכות מסווגת לפי האזור הפגוע, באופן הבא:

כאשר נולדים ילדים עם מוגבלות, הוריהם צריכים לעבור שלב של אבל. זה מאפשר להם מאוחר יותר לקבל את המצב ולהתמודד עם הדאגות, הספקות, הלחץ, הקשיים, ההרגשה השלילית וכו'.

מתוך מחשבה על כך, החוויה של משפחות אלו, במיוחד בהתחלה, הופכת מסובכת ומורכבת. זאת בשל העובדה שמלבד הצורך לקחת אחריות על הצרכים הבסיסיים של ילדם, עליהם ללמוד גם:

  • להבין את ההתנהגות של ילדם הנכה.
  • הגיבו כראוי לסימנים ולדרישות של ילדם.

לכן, הורים שיש להם ילדים עם מוגבלויות חייבים להיות בעלי הרגישות הנדרשת כדי להסתגל ולבסס מערכת יחסים חזקה.

על מנת להשיג זאת, תוכניות התערבות מוקדמות הן המפתח. שירותים אלו ממלאים את הפונקציה של התערבות טיפולית בילדים שיש להם, או עלולים להיות להם, עיכובים התפתחותיים. התוכניות פועלות במיוחד עם ילדים בין הגילאים 0 עד 6.

במקביל, שירותים אלו מטרתם לטפל ולכסות את צרכי המשפחה והסביבה של ילדים אלו. כך, ילדים עם מוגבלויות יכולים לגדול בסביבה בריאה מלאה באהבה.

כשמדובר בילדים עם מוגבלויות
כשמדובר בילדים עם מוגבלויות, חיבה היא חלק מהותי בגידולם.

"ללדת ילד מיוחד הופך אותך למורה שיחנך אותו, לרופא שיטפל בו, לעורך דין שיכבד אותו, ולאריה שיגן עליו".

-פלאביה פסקואל-

חשיבות החיבה בילדים עם מוגבלויות

הקמת בסיס אכפתי ובטוח חשוב להתפתחותו של כל ילד. עם זאת, זה חשוב במיוחד לילדים עם מוגבלויות. הסיבה לכך היא שבהינתן מוגבלויותיהם, הם פגיעים יותר וזקוקים ליותר עזרה ותשומת לב במהלך חייהם.

במקרים אלו, לאי קבלת טיפול וחיבה נאותים ממשפחותיהם עלולות להיות השלכות שליליות על התפתחותם. זה גם משפיע לרעה על האופן שבו הם מסתגלים להקשרים שונים.

לעומת זאת, ההשפעות חיוביות אם אחד ההורים או שניהם מצליחים לבסס מערכת יחסים של אמון וכבוד. מערכת יחסים זו עוזרת לילד לגדול בצורה הרמונית ברמה הקוגניטיבית, הרגשית והחברתית .

למעשה, חיוני לספק לקטנטנים את האמון שהם צריכים כדי להתגבר על מגבלות, מחסומים ובעיות שצצות במהלך השנים. במובן זה, יחסי התקשרות חזקים יכולים להוות גורם מגן בכל הנוגע לקשיים איתם מתמודדים ילדים עם מוגבלות.

לכן, חשוב לזכור שיצירת קשר זה דורשת לקחת את הזמן כדי להכיר, להבין ולקבל ילדים עם מוגבלויות.

"הבנת מוגבלות היא הבנת המוזרות של מצבם של ילדיך, מודעים ליכולותיהם ומגבלותיהם, ולטפל בהם בהתאם לאפשרויותיהם, אך זכור תמיד שמצבם אינו מוציא אותם מאחריות והתנהגויות."

-סילביה אפנדור-