מתי ללכת לפסיכולוג ילדים?

ייתכן שיהיה מתאים ללכת לפסיכולוג ילדים כדי לעזור לילד לעבור את השלב הזה
כמו כן, אם אנו סבורים כי יש צורך בכך, ייתכן שיהיה מתאים ללכת לפסיכולוג ילדים כדי לעזור לילד לעבור את השלב הזה.
למרות שפנייה לפסיכולוג ילדים יכולה ליצור התנגדות מסוימת, לפעמים זה הכרחי. אם יש מצב, רגש או התנהגות שמשפיעים על חייו ועל האושר של ילדכם, פנו לעזרה.

הורות לא מגיעה עם מדריך הוראות. למרות שאנו מנסים לעשות כמיטב יכולתנו, אנו עשויים לפעמים להרגיש מוצפים וצריכים לבקש עזרה. פנייה לפסיכולוג ילדים יכולה לעורר ספקות ופחדים, אבל זו ההחלטה הנכונה בהזדמנויות רבות.

מה זה נורמלי?

בשלב מסוים, כמעט כל ההורים תוהים האם התנהגות ילדם נורמלית וזמנית או שהם צריכים לדאוג? אל תתייאשו. חשוב לדעת שבתהליך האבולוציה שלהם, ילדים עוברים שלבים שונים עם התנהגויות אופייניות שעוזרות להם להתפתח כאנשים.

לדוגמה, כאשר ילדים בני שנתיים, הם נכנסים לשלב של שליליות והתפרצויות זעם שזה נורמלי לחלוטין. באופן דומה, נפוץ שילדים עד גיל שבע מתקשים להישאר מרוכזים או לווסת את התנהגותם אם הם נרגשים.

כלומר, התנהגויות מסוימות או פחדים מסוימים עשויים להתאים לחלוטין בגיל מסוים ולהפסיק להיות כאלה כשהילד גדל. מצד שני, לאישיותו של הילד יש גם תפקיד מכריע; ילד מופנם ייהנה להיות לבד, בעוד שילד חסר מנוחה ידרוש גירויים חיצוניים נוספים.

לפני שמקטלגים התנהגות כבעייתית, עלינו לזהות בבירור אם זה חלק מהשלב ההתפתחותי שעוברים ילדינו או שזה חלק מהאישיות שלהם.

מתי כדאי ללכת לפסיכולוג ילדים
מתי כדאי ללכת לפסיכולוג ילדים?

לפעמים, ייתכן גם שמוקד ההתערבות יהיה בעצם ההורים ולא הילד. אנו עשויים להיות תובעניים מדי או מגינים יתר על המידה כלפי ילדנו, מה שגורם לנו לרעיון לא מציאותי של ילדות. אם זה קורה, התערבות פסיכולוגית המוקדשת להדרכת הורים יכולה לפתור את המצב.

מתי כדאי ללכת לפסיכולוג ילדים?

למרבה הצער, עדיין יש טאבו לגבי ההחלטה ללכת לפסיכולוג ילדים. חלק מההורים עשויים לחשוב שזה לא ממש הכרחי או עשויים לראות בזה סימן לחולשה.

פנייה לעזרה מקצועית לא אומר שאתה הורה רע או שעשית משהו לא נכון. להיפך, זה רק מראה שאתה רוצה לספק את החינוך והילדות הטובים ביותר לילדים שלך.

ישנם כמה מצבים שבהחלט ניתן לתקן לאורך זמן. כאשר יש שינוי בחייו של הילד, כמו גירושין או לימודים בבית ספר אחר, ייתכן שייקח זמן רק להסתגל למצב החדש. עם זאת, חשוב להיות ערני למקרה שההסתגלות לא מתרחשת.

כמו כן, אם אנו סבורים כי יש צורך בכך, ייתכן שיהיה מתאים ללכת לפסיכולוג ילדים כדי לעזור לילד לעבור את השלב הזה. לפעמים, מניעה היא התרופה הטובה ביותר, ותמיכה זו יכולה למנוע מנסיבות להשפיע על ילדיך בצורה שלילית או להכריע אותם.

מצד שני, עלינו לזכור כי ישנם מצבים בהם עדיף לפעול בהקדם האפשרי. אחרת, התסמינים עלולים להחמיר או להיות כרוניים והילדים יחסרו חלק מילדותם כל עוד לא נספק פתרון.

נקודות מפתח שכדאי לזכור

הפרמטרים העיקריים שעלינו לשים לב אליהם בבואנו להחליט אם ללכת לפסיכולוג ילדים הם הבאים:

  • התנהגויות שאינן נורמליות. או בגלל שהילדים שלנו מציגים התנהגויות שונות מאוד משאר הילדים בגילם או בגלל שההתנהגויות שלהם משתנות באופן קיצוני מיום אחד למשנהו. זו הסיבה שחשוב להכיר את השלבים האבולוציוניים של ילדינו ואת האישיות שלהם.
  • זמן. אם התנהגות חריגה או מצב רוח נמשכים מספר חודשים, כדאי שנתחיל לשקול ללכת לאיש מקצוע. ייתכן שהילדים אינם מסוגלים להתמודד עם המצב בעצמם וזקוקים לעזרה.
  • השפעה על חיי היומיום שלהם. אם התנהגות, פחד או מצב רגשי משפיעים באופן משמעותי על חיי היומיום ורווחתו של הילד, בואו נבקש עזרה. גם אם זה לא נמשך זמן רב, אם ההשפעה המתרחשת משמעותית, אנחנו לא צריכים לחכות.
  • תסמינים פיזיים ללא הסבר רפואי. אם הילד מתחיל לסבול תכופים מכאבי ראש, כאבי בטן או בעיות עור ללא הצדקה רפואית, אנו עלולים למצוא את עצמנו עומדים בפני סומטיזציה של בעיה רגשית כלשהי.