ההשפעה של דיכאון אימהי על ילדים

כיצד להפחית את ההשפעה של דיכאון אימהי על ילדים
כיצד להפחית את ההשפעה של דיכאון אימהי על ילדים.
כאשר אמא סובלת מדיכאון, גם ילדיה חווים את ההשלכות. במאמר זה, נספר לכם כיצד תוכלו להפחית את ההשפעה הזו.

דיכאון במהלך ההריון ולאחר הלידה הוא הרבה יותר נפוץ ממה שהיינו רוצים לחשוב. יתרה מכך, נשים רבות ממשיכות עם המצב הזה במשך שנים, מה שמשפיע על ההורות שלהן. לדעת כיצד דיכאון אימהי משפיע על ילדים הוא הצעד הראשון לנקוט באמצעים מתאימים.

קל לבלבל רבים מהתסמינים של דיכאון עם חוויות רגילות הקשורות להריון ולאחר לידה. לכן, קיים סיכון גדול שנשים רבות לא יצליחו לקבל את האבחנה והטיפול להן זקוקות. וזה רק יחמיר את חומרת מצבם.

עם זאת, ההשלכות של דיכאון לא משפיעות רק על הנשים הסובלות ממנו. דיכאון משפיע על כל הסובבים אותם, במיוחד על ילדיהם. בהתחשב בכך שהילדות המוקדמת היא זמן מפתח בהתפתחותו של אדם, החוויות המוקדמות של הילד יכולות להמשיך להיות משפיעות גם בחיים הבוגרים.

כיצד דיכאון אימהי משפיע על ילדים?

אפילו במהלך ההיריון, ילדים לאמהות מדוכאות מציגים קצב לב גבוה יותר. יתרה מכך, קיים סיכון גבוה יותר ללידה מוקדמת ולמשקל לידה נמוך. בהמשך, תינוקות אלו פחות פעילים ופחות רגישים להבעות פנים וקוליות. מה שכן, יש להם רמה גבוהה יותר של הורמוני לחץ מאשר תינוקות אחרים.

יחד עם זאת, ילדים אלו נוטים יותר לפתח הפרעות מצב רוח ומתקשים להסתגל מבחינה חברתית ולימודית. סביר גם שדיכאון אימהי משפיע על רמת האינטליגנציה של הילדים וכן על איכות הבריאות שלהם. ולבסוף, ילדים אלו נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח דיכאון במהלך חייהם.

עם זאת, לא כל הילדים לאמהות מדוכאות מציגים קשיים אלה. לכן, זוהי אינדיקציה לכך שהקשר אינו ישיר או חד משמעי. במקום זאת, זה אומר לנו שגורמים מתווכים מסוימים משחקים.

באיזה אופן מתרחשת השפעה זו?

איכות הקשר בין האם לילד

יצירת התקשרות בין האם לילד חיונית לרווחתם של הילדים הקטנים. עם זאת, אמהות הסובלות מדיכאון מתקשות לתפוס נכון את צורכי ילדיהן.

באותו אופן, יש להם קשיים בכל הנוגע לפירוש התקשורת שלהם. כתוצאה מכך, הסנכרון בין האם לילד גרוע יותר, וזה מאוד מבלבל עבור תינוקות.

כיצד דיכאון אימהי משפיע על ילדים
כיצד דיכאון אימהי משפיע על ילדים?

במקרים מסוימים, אמהות עשויות שלא לענות על הצרכים של ילדן, או שהתגובות שלהן לצרכים אלו עשויות להיות לא עקביות. כך או כך, הדבר גורם להתקשרות לא בטוחה, מה שמוביל להשלכות רגשיות עבור הקטנים. אבל הדיכאון עצמו הוא שמונע מנשים לתפוס ולהגיב נכון לסימנים ולאותות של התינוק שלהן.

סכסוכי זוגיות

עוד אחד מהתחומים הרלוונטיים ביותר שיש להם השפעה על ילדים הוא הקשר בין הוריהם. כאשר לאחד ההורים יש מחלה כמו דיכאון, הדבר משפיע בהכרח גם על מערכת היחסים עם בן זוגו.

במקרים אלה, תקשורת חיובית בין שני הצדדים הופכת כמעט לבטלה. בתורו, ויכוחים והאשמות הופכות לדומיננטיות. מה גם שבאופן כללי הם לא מצליחים לתרגל פתרון סכסוכים, מה שרק מחמיר את המצב. התבוננות בקונפליקטים בין הורים משפיעה במידה ניכרת על תפקודו של הילד במגוון תחומים.

גירוי לא מספק

לבסוף, אמהות הסובלות מדיכאון מערבות את עצמן פחות בגידול ילדיהן. לאור רגשות האדישות והייאוש שלהם, הם מציעים לילדיהם פחות חוויות וכלים למידה. יחד עם זאת, הם מקדישים פחות זמן לגירוי חושי ואינטלקטואלי.

מה גם שהם מציבים מודל התנהגותי שאינו מתאים לעתיד ילדם. ילדים קטנים גדלים ומתבוננים בהתנהגות של אמם שבה עצב, חוסר עניין ותשישות הם השולטים. לנוכחות המתמשכת של מודל זה במהלך גידולו של ילד תהיה השפעה על אישיותו במידה מסוימת.

כיצד להפחית את ההשפעה של דיכאון אימהי על ילדים

אם את רוצה להימנע ממצב זה, הדבר הראשון שעלינו לעשות הוא לטפל במצב הדיכאוני של האם. חשוב לשים לב לכל סימפטום, במיוחד ברגע שהתינוק נולד. זה בסדר לבקש עזרה - למעשה, זה בסיסי.

אבל קבלת עזרה מאיש מקצוע היא רק חלק מהפתרון. אנחנו יכולים גם לנסות למזער את ההשפעה של דיכאון אימהי על ידי שימת לב לגורמים המתווכים.

חשוב שנציע לילדינו גירוי מתאים ונגיב לצרכיהם בצורה מספקת. יתרה מכך, עלינו לעשות מאמץ לספק להם סביבה משפחתית חיובית שתסייע להפחית את השפעת הדיכאון על חינוכם.

פופולריים