ההשלכות הפסיכולוגיות של עודף משקל אצל ילדים

ההשלכות הפסיכולוגיות קשורות קשר הדוק לאפליה ודחייה חברתית
בניגוד להשלכות הפיזיות של משקל עודף, ההשלכות הפסיכולוגיות קשורות קשר הדוק לאפליה ודחייה חברתית.
ילדים הסובלים מעודף משקל סובלים מדימוי עצמי נמוך, בידוד חברתי ואפילו מדיכאון. במאמר זה, גלה את ההשלכות הפסיכולוגיות של עודף משקל אצל ילדים.

למרבה הצער, השכיחות של משקל עודף בילדים עולה. בנוסף לבעיות הגופניות, ההשלכות הפסיכולוגיות של עודף משקל עלולות להיות הרסניות.

כיום, ילדים הופכים מודעים לדימוי הגוף שלהם בגילאים צעירים יותר. ללחץ חברתי ולדאגה לדימוי הגוף יש השפעה על נפש הילדים. בגיל שש, כשהם מתחילים בחינוך פורמלי, הם כבר הפנימו את הסטנדרטים החברתיים ואת הרעיון ש"להיות שמן זה רע".

אפליה עקב עודף משקל

בניגוד להשלכות הפיזיות של עודף משקל, ההשלכות הפסיכולוגיות קשורות קשר הדוק לאפליה ודחייה חברתית. לילדים הסובלים מעודף משקל אין את אחת התכונות שהחברה הכי מעריכה: רזון.

לפיכך, הם סובלים מהסטיגמה של היותם שונים, מובחנים, מבקרים ואפילו מאשימים את מצבם. למעשה, זה נפוץ שילדים אלו נאלצים לסבול מדי יום הערות קשות שממתגות אותם כגרגרנים ועצלנים. קל לדמיין את ההשפעה העצומה שיכולה להיות לחוויות אלו על אדם.

השלכות פסיכולוגיות של משקל עודף בילדים

השפעה על האישיות

מחקרים הראו את השפעת משקל עודף על אישיותם של הילדים הסובלים ממנו. ילדים אלו יותר תלותיים, מוגנים מדי וכנועים.

הם גם נוטים יותר להיות זהירים, ניתנים להשפעה ולא מאוד אקספרסיביים. מצד שני, ילדים עם משקל תקין הם בדרך כלל עצמאיים יותר, עקשנים ונלהבים יותר.

ברור שההשפעה של משקל עודף באישיות מתווכת על ידי גורמים אחרים, כמו משפחה וסביבה חברתית. עם זאת, זה מהווה גורם סיכון חשוב.

הערכה עצמית נמוכה

השלכות פסיכולוגיות של משקל עודף בילדים
השלכות פסיכולוגיות של משקל עודף בילדים.

לטוב ולרע, ילדים בעלי עודף משקל מודעים מאוד לכך שגופם אינו רצוי או מקובל מבחינה חברתית. לפיכך, הם בדרך כלל רואים עצמם נחותים ונוטים להשוות את עצמם בחומרה לאחרים ולשפוט את עצמם.

בנוסף, השוואה ושיפוט אינם מוגבלים למשקל שלהם. במקום זאת, הם מפתחים נטייה למקד את תשומת לבם בתכונות השליליות שלהם ולהתעלם ממעלותיהם. כך, הם בונים תפיסה עצמית לקויה שתלווה אותם במהלך גדילתם ותשפיע על כל תחומי חייהם.

בעיות במערכות יחסים חברתיות

בשל ההערכה העצמית הנמוכה שלהם, ילדים אלו חשים חוסר ביטחון באינטראקציות חברתיות. ייתכן שהם נוטים לבודד את עצמם מתוך פחד מדחייה או בושה. כמו כן, ייתכן שהם לא ירצו להשתתף בפעילות קבוצתית או ספורטיבית או אפילו לא ששים ללכת לבית הספר.

בנוסף לכך, הם עלולים להיות קורבנות לאפליה והתעללות מצד בני גילם. כפי שציינו לעיל, ילדים סופגים במהירות סטריאוטיפים וחלקם לא יהססו לתקוף ולעקוף את בני גילם שאינם עומדים בסטנדרטים אסתטיים.

דיכאון עקב עודף משקל אצל ילדים

תפיסה עצמית שלילית, יחד עם בידוד חברתי, עשויה להוביל ילדים למצבים קיצוניים. כולנו צריכים לחוות את תחושת השייכות, ליצור קשרים טובים עם אחרים וליהנות מהכרה חיובית של הסביבה.

כאשר המצב נמשך, הילד עלול להתחיל לחוות עצב ואדישות שגורמים לדיכאון קליני. מצב זה דורש התערבות מקצועית. לפיכך, חשוב למבוגרים להיות ערניים כדי לספק תמיכה בעת הצורך.

רק זכור שהביטויים של דיכאון בילדות אינם זהים לאלה של מבוגרים. ילדים יכולים לאמץ התנהגויות אגרסיביות עם קרוביהם או בני גילם, שלמעשה מסווה עצב וייאוש עמוקים.

אכילה רגשית

במקרים אלה, זה נפוץ למעגל כאב-מזון אכזרי שמנציח את הבעיה להתפתח. מצוקה רגשית גורמת לילדים רבים לפנות לאוכל לנוחות, לאכול יותר קלוריות ממה שהם צריכים. בנוסף, עצב ואדישות עלולים להוביל לחוסר פעילות שמחמיר את המצב.

לסיכום, חשוב מאוד לעזור לילדים להבין את המצבים הפנימיים שלהם כדי שיוכלו להבחין בין רעב אמיתי לאכילה רגשית. חשוב גם לספק כלים כדי שיוכלו לנהל את הרגשות השליליים שלהם מבלי לפנות לאוכל או כל התנהגות הרסנית אחרת.

פופולריים