חתול התמודדות: טיפול בחרדת ילדים

התמודדות חתול היא תוכנית קוגניטיבית התנהגותית המתמקדת בטיפול בבעיות חרדה שונות בילדים בין הגילאים 7 עד 13
התמודדות חתול היא תוכנית קוגניטיבית התנהגותית המתמקדת בטיפול בבעיות חרדה שונות בילדים בין הגילאים 7 עד 13.
תכנית חתול התמודדות מסבירה לילדים, בשפה מותאמת, מהי חרדה וכיצד הם יכולים להתמודד איתה.

חרדה היא אחת מבעיות בריאות הנפש הנפוצות ביותר בקרב האוכלוסייה בשנים האחרונות. הקושי להתמודד עם הסימפטומים שלה גובר כאשר הוא מופיע בילדים. עם זאת בחשבון, היום אנחנו הולכים לדבר על אחד מהטיפולים השלמים והיעילים ביותר לחרדת ילדים: תוכנית החתול להתמודדות.

לילדים אין עדיין את היכולות הקוגניטיביות הנחוצות כדי להבין את ביטויי החרדה שהם מציגים. הם גם לא פיתחו את הכישורים להתעמת עם זה ולנהל אותו. כתוצאה מכך, הם עלולים להרגיש מבולבלים, שונים ולא מספקים.

התמודדות חתול מתייחסת לכל הקשיים הללו מנקודת מבט של ילד שקטנים יכולים להבין.

מה זה חתול התמודדות?

התמודדות חתול היא תוכנית קוגניטיבית התנהגותית המתמקדת בטיפול בבעיות חרדה שונות בילדים בגילאי 7 עד 13. בעזרת מדריך ושימוש בשפה מותאמת לילדים היא מטפלת בסימפטומים של הפרעות חרדה שונות. לדוגמה, חרדת פרידה, חרדה חברתית וחרדה כללית.

המטרות העיקריות של התכנית הן:

 • עזרו לילדים לזהות את תסמיני החרדה שלהם בכל ההיבטים שלהם (מחשבות, רגשות ותחושות גוף)
 • זהה אילו מצבים גורמים להם לחרדה
 • היו מודעים לאופן שבו הם פועלים במצבים אלו והעריכו האם אופן התנהגות זה עוזר או פוגע בהם
 • לפתח אסטרטגיות להתמודדות וניהול חרדה
 • למדו להעריך את ההתנהגות שלהם ולחזק את עצמם כאשר מתאים

בקיצור, מדובר במתן מידע לילד על מה שקורה לו ולהראות לו שההתנהגויות שלו יכולות להחמיר או להגביר את החרדה. בדרך זו, Coping cat מעצים אותם ומזמין אותם לקחת אחריות, נותן להם את ההנחיות הנדרשות לפעולה.

איך זה עובד?

תכנית חתול התמודדות מסבירה לילדים
תכנית חתול התמודדות מסבירה לילדים, בשפה מותאמת, מהי חרדה וכיצד הם יכולים להתמודד איתה.

לאורך המדריך מיושמות טכניקות שונות של פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. כל אלה הוכחו כיעילים בטיפול בחרדה.

 • טכניקות הרפיה: להשיג שליטה על רמות החרדה ולהצליח להפחית אותן. חיוני שהילד יהיה רגוע כשהוא מתמודד עם המצבים שהם חוששים מהם. לכן, אימון אותם בטכניקת הרפיה יעזור להם לנהל את ההפעלה שלהם בעצמם.
 • דוגמנות: המטפל מראה לילד כיצד ליישם את המיומנויות שהוא רוכש. המקצועי מדגמן ומייצג כיצד לפעול במצב החשש, כך שהילד יוכל ללמוד בהתבוננות.
 • משחק תפקידים: לפני התמודדות עם החיים האמיתיים, הילד והמטפל יבצעו משחקי תפקידים. זה נותן לילד את ההזדמנות לתרגל את כישוריו בסביבה בטוחה.
 • חשיפה: הילד מתמודד בהדרגה עם מצבים הגורמים לחרדה. הם עושים זאת על ידי רכישת כלים מספקים לניהול אי הנוחות ועל ידי לימוד כיצד לפעול בהם. כשהם מצליחים להישאר במצב עד שהחרדה תירגע בצורה משמעותית, הם יכולים לעבור למצב הבא.
 • הדרכה עצמית: הילד מאומן להתייחס למסרים של תמיכה והדרכה לעצמו כאשר הוא עומד להתמודד עם המצב ממנו הם חוששים.
 • חיזוק: כל צעד שהילד עושה בכיוון להתגבר על הפחדים יקבל חיזוקים ושבחים.

התמודדות עם חתול צעד אחר צעד

הדמות הראשית של החוברת הזו, חתול, מציגה את עצמה בפני הילד בעמוד הראשון ומספרת לו את סיפורו. הוא מסביר שהוא אומץ ושכשהגיע לביתו החדש הוא כל כך פחד שהתחבא מתחת לספה. עם זאת, עכשיו הוא למד לנהל את זה.

לפיכך, באמצעות המספר הידידותי הזה, המדריך ממשיך בשני חלקים. הראשון מתמקד באימון הילד במיומנויות התמודדות והשני עוזר לו לתרגל מיומנויות אלו בחיים האמיתיים. התכנית השלמה מורכבת מ-16 מפגשים שבאמצעותם הילד לומד להבין את החרדה שלו ולהתמודד איתה.

מדובר בהכשרה מלאה מאוד הנותנת מענה לכל ממדי החרדה ומספקת את כל הידע, הכלים וההנחיות הנדרשים. אבל, בנוסף, היא מתאימה לחלוטין לילדים, הן במבנה והן בשפה.

בכך הוא הופך את הטיפול לרחוק מלהיות טראומטי עבור הילד. במקום זאת, הטיפול הוא מהנה ומרגש, והקטן מסיים את התוכנית בביטחון עצמי ביכולותיו.

פופולריים