איך הסבל משפיע על מוחם של ילדים?

אם היינו יודעים כיצד סבל משפיע על מוחם של ילדים
עם זאת, אם היינו יודעים כיצד סבל משפיע על מוחם של ילדים, היינו חושבים פעמיים לפני שנעשה להם משהו.
סבלם של ילדים משפיע על התפתחות המוח שלהם. כתוצאה מכך, הם עלולים לסבול מהפרעות פסיכולוגיות בעתיד.

בדרך כלל אנו עושים את הטעות להאמין שילדים הם צייתניים, מסתגלים וסטואיים. חוץ מזה, אנחנו מאמינים שהם ישכחו חוויות רעות ברגע שיגדלו. למעשה, כדי לחנך את הילדים שלנו, אנחנו גורמים להם לעבור מצבים שלא היינו חווים כמבוגרים. עם זאת, אם היינו יודעים כיצד סבל משפיע על מוחם של ילדים, היינו חושבים פעמיים לפני שנעשה להם משהו.

אם בן הזוג מפחד או חסר ביטחון במשהו, האם הייתם משאירים אותם בחדר חשוך עד שהם יפסיקו לבקש עזרה? לא היית, נכון? להיפך, היית מחבק אותם ונשאר לצידם, מוודאים שהכל בסדר. אז למה אנחנו משאירים את התינוקות שלנו כל לילה בחושך, לבד ומפוחדים?

אם חבר או הבוס שלך טועים או מתנהגים בצורה שאתה לא מאשר, האם היית מעליב אותם או צועק עליהם? אז למה אנחנו עושים את זה עם הקטנים? במאמץ להטיל עליהם משמעת, אנו שוכחים להיות אמפתיים, מכבדים ואוהבים. כתוצאה מכך, איננו מבינים עד כמה הסבל שלהם משפיע על התפתחותם.

איך הסבל משפיע על מוחם של ילדים

ילדים יכולים לחוות סבל בדרכים רבות ושונות. הם יכולים להיות קורבנות להתעללות פיזית, מינית או פסיכולוגית. חוץ מזה, הם יכולים לסבול גם מהנטישה, הדחייה או ההזנחה של הוריהם. אפילו הורים בעלי כוונות טובות יכולים לגרום לילדיהם לסבול ללא כוונה.

ההשפעות העתידיות יהיו תלויות בעוצמת הסבל של הילד, בתוספת משתנים נוספים. עם זאת, כמה מחקרים הוכיחו שטראומה בילדות משפיעה באופן רציני על התפתחות המוח.

חרדה וערנות יתר

חוקרים ביצעו מחקר כדי לנתח כיצד המוח של ילדים שמגיעים מסביבות אגרסיביות מגיב. לשם כך, הילדים היו צריכים להסתכל בסדרת תמונות של אנשים עם פרצופים כועסים, מאיימים, עצובים וניטרליים. במקביל, המוח שלהם נסרק, במטרה לחפש תגובות לאותם גירויים.

החקירה הגיעה למסקנה שילדים שהגיעו מבתים אלימים הגיבו בעוצמה רבה יותר לפרצופים הזועמים. יתר על כן, כאשר נחשפו לתמונות הללו, האמיגדלה והאינסולה הקדמית הופעלו לפתע. אזורים אלו במוח אחראים על זיהוי סכנות ואיומים אפשריים. הם גם מכינים את הגוף להילחם או לברוח כדי לשרוד.

איך הסבל משפיע על מוחם של ילדים
איך הסבל משפיע על מוחם של ילדים.

זו הסיבה שהמוח של הילדים הללו ערני, חרד ופעיל כל הזמן, מחכה למצבים מסוכנים או מאיים. כתוצאה מכך, הם הופכים להיות ערניים יתר.

עקב מצב זה, ילדים סובלים מתשישות רגשית ורמת חרדה גבוהה, הם אינם יכולים לשלוט. בנוסף, חרדה ועירנות יתר זו עשויים להימשך עד שהם הופכים למבוגרים.

אישיות אנטי-חברתית

מחקר נוסף על ילדים הסובלים מהפרעת אישיות אנטי-חברתית חשף מידע מעניין. כאשר ניתחו את המוח שלהם באמצעות הדמיית תהודה מגנטית, זה הראה התפתחות מהירה באזורים מסוימים. הם מאמינים שזו תוצאה של סבל רגשי עז במהלך הילדות.

לאחר שחווה מצב כה קשה, אזורים מסוימים במוח התפתחו מוקדם יותר, על מנת להכין את הילד להתמודד עם קשיים. ניתן לראות זאת, על ידי זיהוי מיאלינציה מוגזמת, הידלדלות החומר האפור וחומר לבן מוגזם.

למרות זאת, ילדים אלו עלולים להיות מבוגרים אדישים, ללא יכולת לחוש חרטה. זה יכול להיות אדם שעשוי לבצע פשע או להשתמש באנשים אחרים למען הרווח האישי שלהם.

הסבל מעצב את המוח של הילדים

מכיוון שהילדות היא שלב כה חשוב בהתפתחות שלנו, כל מה שנלמד במהלך השנים הללו יעצב את הקשרים המוחיים שלנו, ובכך את האישיות שלנו. סבל בילדות יכול לגרום להשפעה חזקה על התפתחות המוח שלנו. כתוצאה מכך, זה אפילו יכול להגדיר את חיינו הבוגרים.

מצבים קשים שחווים במהלך הילדות יכולים להוביל למספר הפרעות נפשיות. לכן, הדבר הטוב ביותר שאתה יכול לעשות עבור הילדים שלך הוא לספק להם כבוד, אהבה והבנה. זכרו שאתם מעצבים את עתידם.

פופולריים