5 עקרונות של התפתחות המוח של הילד שכדאי להכיר

אהבה היא המפתח להתפתחות המוח של הילד
אהבה היא המפתח להתפתחות המוח של הילד.

הכרת התהליכים והשלבים של התפתחות המוח של הילד היא ללא ספק אחד הכלים הטובים ביותר העומדים לרשותנו כדי לעזור לילדינו לגדול ולהתפתח בצורה בריאה.

אסור לשכוח שההתבגרות הפסיכולוגית והרגשית של ילדים צעירים תלויה גם בהיבטים שחורגים הרבה מעבר לתזונה ולטיפול היומיומי שאנו מספקים באהבה אינסופית.

בואו נודה בזה: לא כולנו גורואים במדעי המוח בילדות ואין יום שעובר ללא ספקות בתחום הזה. אנחנו תוהים, האם אני עושה את זה נכון? האם עלי להתחיל סוג של גירוי מוקדם עם התינוק שלי?

שאלות אלו הן נורמליות מאוד, ומסיבה זו, אנו רוצים להציע לך ללמוד קצת יותר על התפתחות המוח של ילדך באמצעות 5 העקרונות שנתאר להלן.

אנו מבטיחים לכם ששום דבר אינו מרתק כמו התעמקות באיבר המושלם והמתוחכם שהוא המוח. בילדות, יש לו את הפלסטיות והפוטנציאל הגדולים ביותר.

התקופה החשובה ביותר בחיים היא לא האוניברסיטה, אלא הראשונה מכולן: מלידה ועד גיל שש.

-מריה מונטסורי-

כהורים, יש לנו את היכולת להקל על התפתחות מוחית טובה כדי להפוך את הקטנים שלנו למאושרים הרבה יותר.

1. 50% מהאינטליגנציה נקבעת על ידי גנים

הורים רבים רוצים להביא ילדים חכמים. לעתים קרובות הסיבה לכך היא שאנו מקשרים בין אינטליגנציה להצלחה אישית, מבלי לדעת באמת שישנם גורמים אחרים שהם יותר מהותיים להצלחה, כמו אושר.

 • כל זה מוביל אותנו לסדרה של הרהורים: התינוק שלנו מגיע עם שורה של תכונות. אחת התכונות הללו היא אינטליגנציה, הנקבעת ב-50% לפי גנים. אחר הוא אישיות, כגון מופנמות או מוחצנות.
 • עם זאת, הבסיסים הגנטיים האלה לא קובעים ב-100% איך יהיה הילד הקטן שלך בעתיד. הדרך בה אתה מגדל אותו, ההקשר שבו הוא גדל והזדמנויות הלמידה שלו יסמנו את החצי השני.

לכן, אסור לשכוח היבט מרכזי: אינטליגנציה רגשית.

2. התפתחות המוח של הילד עוברת "מבפנים החוצה"

מה אנחנו עושים על ידי התפתחות מוחית של הילד "מבפנים החוצה"?

 • הארכיטקטורה הבסיסית של המוח מתפתחת בתהליך מתמשך שמתחיל בלידה וממשיך לבגרות.
 • עם זאת, כפי שאמרה מריה מונטסורי, מעט שלבי חיים חשובים כמו התפתחות המוח המתרחשת בין הגילאים 0 עד 6 שנים. אבל אנחנו רוצים לציין עוד משהו: שלב המפתח עובר מ-0 ל-3 שנים.
 • בתקופה זו המוח חווה שינויים גדולים, צמיחה שעוברת מהחלק הפנימי של המוח אל החלק החיצוני ביותר.
 • המבנים הפנימיים קשורים לעולם הרגשי. מאוחר יותר עם צמיחה מהירה, הקשרים מתעדנים ומתמחים כדי להפוך ליעילים יותר.
 • לפיכך, השלבים האחרונים של התפתחות המוח של הילד ממוקמים בקליפת המוח, שם מתרחשים התהליכים המעודנים ביותר הנוגעים לקבלת החלטות, ניתוח, תשומת לב ועוד.
מתח משפיע על התפתחות המוח של הילד
מתח משפיע על התפתחות המוח של הילד.

תהליך בלתי ניתן לעצירה וייחודי זה מעודד אותנו להבין שוב עד כמה חשוב לטפל בעולמו הרגשי של הילד. רק כך נוכל להקל על התבגרות מוחית אופטימלית וחזקה.

3. מתח משפיע על התפתחות המוח של הילד

נוירולוגים מזהירים אותנו מפני משהו שאמהות ואבות רבים ללא ספק כבר יודעים: מתח מתמשך במהלך הילדות המוקדמת, בין אם בגלל עוני, התעללות, חוסר התקשרות או אפילו בגלל דיכאון של אמא, משפיע באופן רציני על התפתחות המוח של ילדים.

למעשה, ידוע שלילדים שסבלו מטראומה מסוימת יש היפוקמפוס קטן בהרבה. מבנה מוחי זה מקושר לזיכרון ולעולם הרגשי.

4. שנה 3, העידן הקסום

הידעתם שהמוח של ילד בן 3 פעיל פי שניים מזה של מבוגר? זו תקופה רגישה, רגע שלא יחזור על עצמו ושבו לילדינו יש את מירב הפוטנציאל ללמידה.

עם זאת, כיצד נוכל לנצל את השלב הזה? הנה כמה מפתחות בסיסיים שכדאי לזכור:

 • פיתוח החושים: הקטן שלך צריך לקיים אינטראקציה עם הסביבה באמצעות מגע על ידי הליכה ברגליים יחפות, חקר עולם הצבעים והצלילים, תחושת מרקמים שונים וכו'.
 • פיתוח כישורי שפה: קראו בקול רם, עזרו לקטן שלכם ללמוד שירים וכו'.
 • פיתוח מיומנויות מוטוריות: בכל פעם שאתה יכול, בקש מילדך לתרגל מיומנויות מוטוריות עדינות הקשורות לידיים, במיוחד תיאום עין-יד. כמו כן, השתדלו לעודד תמיד תנועה חופשית לתרגול הליכה ותנועה בטוחה.
 • פיתוח המקדם הרגשי והחברתי: גיל 3 הוא הגיל המתאים ביותר להתחיל לעבוד על אינטליגנציה רגשית והיבטים מרכזיים כמו אמפתיה או זיהוי רגשות.

5. אהבה היא המפתח להתפתחות המוח של הילד

אהבה היא המנוע שמניע את העולם והזרע שבתורו גורם לקטנטנים שלנו לגדול על ידי תחושת הגנה, הערכה, טיפול וכו'.

לדוגמה, אהבה והתקשרות בטוחה מקלים על התפתחות מיטבית של ההיפוקמפוס, אותו מבנה מוחי שהוזכר לעיל, שהוא חיוני בכל הנוגע ללמידה, שינון וניהול מתח.

לסיכום, אנו בטוחים יותר שבלי להיות מומחה בעל שם בנוירולוגיה של ילדים, אתה יכול ליישם את אותן המלצות מיד עם ילדיך.

כאמהות ואבות, לעתים קרובות אנו יודעים כמעט באופן אינסטינקטיבי מה הכי טוב עבור ילדינו...

פופולריים