הילד שלי ביישן?

אחד מהם הוא שאחד מהורי הילד ביישן ומכאן שהילד לומד על ידי חיקוי התנהגות הוריו
ישנם שני גורמים מניעים מאחורי אישיות ביישנית, אחד מהם הוא שאחד מהורי הילד ביישן ומכאן שהילד לומד על ידי חיקוי התנהגות הוריו.

על מנת לדעת אם ילדכם ביישן יש צורך לדעת להבחין בין בעל אישיות מופנמת לבין מתקשה להתרועע חברתית.

ילדים מופנמים מכונים ילדים שקועים בחשיבה או ברגשות שלהם, ילדים שנהנים להיות לבד ובוחרים להיות במודע, אבל לא בגלל חוסר ביטחון או חוסר יכולת חברתית.

התנהגות זו יכולה להיות נורמלית בשלבים מסוימים של הינקות. ילד ביישן, לעומת זאת, חש אי נוחות במצבים חברתיים ומעל לכל חש חוסר ביטחון כשהוריו אינם בסביבה.

ישנם שני גורמים מניעים מאחורי אישיות ביישנית, אחד מהם הוא שאחד מהורי הילד ביישן ומכאן שהילד לומד על ידי חיקוי התנהגות הוריו. השני הוא שיש הורים שיכולים להיות מאוד חברתיים אך באותו הזמן מגינים יתר על המידה.

שני הגורמים המניעים הללו, על פי התיאוריות האחרונות בפסיכולוגיה, הם הגורמים המובילים ליצירת ילד ביישן.

הפתרון האידיאלי הוא לעזור לילד לפתח תחומים אחרים בחייו וללמוד לבטא את עצמו בדרך שלו. התפתחותם של ילדים אלו צריכה להיות נטולת לחץ והורים צריכים להימנע מהגנה יתרה, שכידוע היא אחת הסיבות לביישנות.

להיות מופנם זה לא פשע

החברה מכרה לנו אב טיפוס שאנשים מוחצנים מצליחים בעוד שהביישנים, גם אם הם מוכשרים, צריכים לעבוד על עצמם כדי לקיים יותר אינטראקציה עם העולם.

עם זאת, להיות מופנם אינו בהכרח שלילי. ישנן דוגמאות רבות להוכיח זאת, למשל אלברט איינשטיין, jk rowling ו-dr.seuss כדי להזכיר כמה. למרות שהם לא הפגינו הרבה כישורים חברתיים הם בלטו בהיבטים אחרים, כמו חדשנות, יצירתיות ורגישות ועבודתם ללא ספק שינתה את העולם.

אנשים מופנמים נהנים משקט. הם אנליטיים, נבונים ומרוכזים מאוד בדברים שהם אוהבים. זו הסיבה שהם מעדיפים מרחבים שלווים. להיות לבד מאפשר להם להתרכז. זה ההפך הגמור ממוחצנים שנוטים לחשוב בקול רם ואוהבים להיות במסגרות חברתיות.

הם הגורמים המובילים ליצירת ילד ביישן
שני הגורמים המניעים הללו, על פי התיאוריות האחרונות בפסיכולוגיה, הם הגורמים המובילים ליצירת ילד ביישן.

כפי שאנו יכולים לראות, יש שתי אישיות שונות ושניהם שונים מאוד מביישנות. אנו יכולים לחשוב על ביישנות כאשר ילד מפסיק להתקדם בפעילות כלשהי בגלל פחד מאינטראקציה חברתית.

כאשר הם בוכים הרבה במצבים שאינם בהכרח ראויים לכך וכאשר הם מבודדים את עצמם באופן קבוע - כל אלו הם תסמינים של חרדה חברתית שצריכים להעריך על ידי מומחה.

ישנם גם מקרים בהם ילדים מגלים פוביה חברתית באופן מוחלש ומתמשך מגיל צעיר מאוד. זהו מצב בו ניתן ליישם פסיכותרפיה ומעל לכל יש צורך בתמיכה בסיסית מבית הספר.

חלק מההורים תורמים לביישנות של ילדם

לפי דיווח שפרסם המגזין הקנדי Today's Parent, המתמחה בבריאות המשפחה והילדים. הורים, לפעמים תורמים מבלי משים לביישנות של ילדיהם.

בדו"ח יש הצהרות של הסופר והפרופסור האירופאי הנודע על ילדים, מייקל רייסט, שקובע: "כשהורים או מבוגרים אחרים מנסים לתקן את הביישנות של הילד, הילד בדרך כלל לא מבין את התיקון, אנחנו צריכים להראות לילדים שזה בסדר לא להתנהג כמו שאחרים מתנהגים".

חשוב גם שההורים ידעו שאחד הגורמים העיקריים לפחד של ילד הוא הגנת יתר. הגנת יתר על ילדיכם עלולה לגרום לבעיות כמו חוסר ביטחון ודימוי עצמי נמוך שהם גורמים שיכולים לגרום לילד להיות ביישן.

מחקר שפורסם לאחרונה על ידי הניו יורק טיימס, המבוסס על סקרים שבוצעו על ידי יותר מ-100,000 סטודנטים מאוניברסיטת פנסילבניה, מאשר שחרדה היא בעיה בריאותית שכיחה מאוד איתה מתמודדים סטודנטים. המחקר מצא גם כי 1 מכל 6 תלמידים סובל מדיכאון, מתח או חרדה.

הדו"ח גם מגבה שאחת הסיבות העיקריות מאחורי הבעיות הללו הייתה הגנת היתר של הוריהם.

פופולריים