פעילויות לפיתוח מיומנויות חברתיות של ילדים

פעילויות לפיתוח מיומנויות חברתיות של ילדים
פעילויות לפיתוח מיומנויות חברתיות של ילדים.
החל מיוזמת שיחה ועד להחמיא או התנצלות, מיומנויות חברתיות הכרחיות בחיי הילדים. עם פעילויות אלו, הם יכולים ללמוד בצורה פשוטה ומהנה.

לא משנה אם הם פתוחים או שמורים, ביישנים או יוצאים, כל הילדים צריכים ליצור קשרים חברתיים. תקשורת, אינטראקציה ושיתוף עם אחרים נחוצים להתפתחות גופנית ופסיכולוגית בריאה. עם זאת, היכולת להתייחס כראוי אינה תמיד מהותית ויש ללמוד וללמד אותה. לכן, נציע כמה פעילויות לעבודה על מיומנויות חברתיות של ילדים.

חוסר הכלים החברתיים הנכונים עלול לגרום לקשיים רציניים לילדים. מבעיות הערכה עצמית, עצבות ופחד מדחייה ועד ללחץ או חרדה חברתית.

לכן, חשוב, משנותיהם הראשונות, שנספק להם משאבים מספקים. בדרך זו, הם יכולים לראות באינטראקציה חברתית משהו פשוט ומתגמל.

פעילויות לפיתוח מיומנויות חברתיות של ילדים

ישנן מיומנויות חברתיות רבות שאנו משתמשים בהן על בסיס יומי ושנוכל לשפר אותן אצל ילדים. מהפשוטים שבהם, כמו להציג את עצמו, לתת מחמאה או ליזום שיחה, ועד למורכבים יותר, כמו לעקוב אחר הוראות, לבקש עזרה או להציב גבולות.

להלן נתמקד בכמה מהחשובים ביותר וכיצד נוכל ללמד אותם בצורה פשוטה ומהנה.

אמפתיה

כדי לעבוד על אמפתיה עם ילדים, עלינו לעזור להם לזהות את מצבי הרוח של אחרים, להבין אותם ולהגיב כראוי.

לשם כך, אחד התרגילים הפשוטים ביותר הוא להראות להם תמונות של פרצופים המבטאים רגשות שונים ולבקש מהם לומר מה הם חושבים שהאנשים האלה מרגישים. אנחנו יכולים לעשות את זה גם הפוך, כלומר לתת לילד רגש ולהזמין אותו לייצג אותו במחוות שלו.

ספרים וסרטים יכולים גם להיות כלים מועילים מאוד לטפח אמפתיה. אז, אנחנו יכולים לשאול את הילדים מה כל אחת מהדמויות מרגישה, ומה גורם להן להרגיש כך. באופן דומה, מעניין לעודד אותם לחשוב על איזה רגש הם יחוו במצב זה, וכיצד הם היו רוצים שיתייחסו אליהם על ידי אחרים.

החלטיות

אסרטיביות היא מיומנות חברתית חיונית, מכיוון שהיא קשורה קשר הדוק להערכה עצמית. כדי לפתח אותו, משחק תפקידים הוא אחת הפעילויות המתאימות ביותר.

זה כרוך ביצירת זוגות של ילדים והסבר על המצב שהם צריכים לפעול. אלה יכולים להיות בקשת טובה, אמירת "לא" לבקשה, הבעת דעה, משא ומתן עם האדם האחר וכו'...

פעילויות נוספות לפיתוח מיומנויות חברתיות של ילדים
פעילויות נוספות לפיתוח מיומנויות חברתיות של ילדים.

לפני ביצוע פעילות זו, חשוב להסביר את הדרך הנכונה להביע את עצמנו מבלי לגלות חוסר כבוד לאחרים אלא להגן על הדעות והרצונות שלנו. שאר הילדים משחקים בתפקיד הצופים ומחליטים מה הם חושבים על הסצנה, מה נכון ומה אפשר לשפר.

שיתוף פעולה

כדי ללמוד לשתף פעולה, עלינו לעמת את הילדים עם משחקים או פעילויות הדורשות עבודת צוות. ציד אוצרות קבוצתי, למשל, יכול להיות מאוד מעניין. בפעילות זו, הילדים צריכים לאגד את כישוריהם כדי לפתור מבחנים וחידות.

"צב גדול" הוא עוד משחק שימושי לא פחות מהנה. מספר ילדים מונחים על ארבע ומעליהם מניחים מחצלת שהיא השריון של הצב.

לאחר מכן הם מתבקשים לשאת את הצב מנקודה אחת לאחרת או לעשות מעגל. תוך כדי כך, הם יראו צורך בתיאום תנועותיהם כדי למנוע מהקליפה ליפול ולהתקדם.

פעילויות נוספות לפיתוח מיומנויות חברתיות של ילדים

כדי לעבוד על מיומנויות חברתיות עם ילדים, עדיף לעשות זאת בצורה טבעית ומהנה בהקשרים יומיומיים. לדוגמה, משחקי לוח יכולים להיות שימושיים מאוד בללמד ילדים להתחלף.

המשחק המסורתי "סיימון אומר" אידיאלי לפיתוח היכולת לעקוב אחר הוראות. כמו כן, דינמיקה כמו כיסוי עיניים והדרכת בן זוג משפרת את האמון הבין אישי.

מעל לכל, עלינו לזכור שהמשפחה היא הגורם החברתי העיקרי וההורים הם דמויות ההתייחסות העיקריות. לכן, ההתנהגות שלנו היא המדריך הטוב ביותר עבור ילדינו.

בואו נהיה מודעים לאופן שבו אנו מתייחסים זה לזה, כיצד אנו מבטאים את עצמנו, ואילו רעיונות אנו מעבירים לילדינו על אינטראקציה חברתית. רכישת מיומנויות אלו בילדות בוודאי תכין אותם להצלחה בתחומים רבים בחייהם.

פופולריים