מתי כדאי להתחיל להציב גבולות לילדים שלנו?

מתי ההורים צריכים להתחיל להציב גבולות
מתי ההורים צריכים להתחיל להציב גבולות?
גבולות הם חלק הכרחי מחינוך הילדים. עם זאת, חשוב לדעת איך ומתי להתחיל להציב גבולות. אז מתי ילדים מוכנים להפנים את הכללים שאנו קובעים?

כשזה מגיע להסביר להורים את החשיבות של הקניית משמעת והתחלת הצבת גבולות, ישנה מטאפורה נפוצה:

"כשאתה קונה ורד קטן משתולל ושותל אותו ליד הגדר של הגינה שלך, אתה מחבר אותו לעמוד, קושר את הענפים שלו כדי שהם יישארו ישרים ויגדלו בכיוון הנכון. אם לא, שיח הוורדים הצעיר יגדל עם ענפיו נופלים על האדמה, מאחר שהם שבירים ועדיין אין להם כוח להחזיק את עצמם. עם זאת, עם הזמן, נבוא להסיר את המדריכים והקשרים הללו, שכן שיח הוורדים יתחיל לצבור כוח ויבוא זמן שבו הצמח יוכל לתפוס את הגדר עצמה".

הסבר זה עוזר לנו להבין את המושג פיגומים. ויגוצקי - מאבות פסיכולוגיית הילד - טבע את המונח הזה. זה מסביר את הצורך שיש לילדים במדריכים או "פיגומים" כשהם צעירים.

עם הזמן שחולף, עלינו להסיר אותם - לאט לאט - כדי שילדים יוכלו להסתדר בעצמם. בזכות ההדרכה שלנו הם יפנימו את הנורמות והערכים שהעברנו הלאה.

לכן, אם אתם שואלים את עצמכם האם הצבת גבולות לילדים שלכם היא הדבר הנכון לעשות, התשובה היא כן. יש צורך בגבולות. הם מונעים מהילדים שלנו לזלזל באחרים ולהתנהג בדרכים שמסכנות אותם.

אבל זה על הרבה יותר מזה. גבולות הם בסיסיים בכל הנוגע לעזור לילדים להרגיש בטוחים ומוגנים.

כשאין גבולות ברורים, הילדים לא יודעים מה מצופה מהם, שכן אין להם מדריך ברור לעקוב אחריהם.

מתי ההורים צריכים להתחיל להציב גבולות?

שאלה נפוצה נוספת שיש להורים היא מתי עליהם להתחיל להציב גבולות. לעתים קרובות הם חושבים שהילדים שלהם קטנים מכדי להבין.

עם זאת, מרגע לידת הילדים, מבלי ששמנו לב, אנחנו כבר מתחילים להציב גבולות. זה משהו טבעי, והכרחי לחלוטין עבור הקטנים שלנו.

מתי ילדים מתחילים להפנים חוקים
מתי ילדים מתחילים להפנים חוקים?

הורים רבים עשויים לחשוב, "אבל כשאני אומר להם לא לעשות משהו, הם רק רוצים לעשות את זה אפילו יותר." זה נורמלי. ילדים קטנים רואים במצב זה משחק. מה שכן, הם לומדים להציב את הגבולות שלהם!

לכן, חשוב להיות עקביים עם הכללים שלנו, ומעל לכל, עם שפת הגוף בה אנו משתמשים. כך הם יידעו שאנחנו רציניים.

יש סדרה של סימנים לא מילוליים שמלווים את השפה המילולית שלנו וזה מאוד חשוב. למשל, טון הדיבור, הרצינות והתקיפות שבה אנו מתקשרים לכלל והגישה שבה אנו עושים זאת. אלה הם בסיסיים כדי לעזור לילדינו להבין מה הם יכולים ומה לא יכולים לעשות.

מתי ילדים מתחילים להפנים חוקים?

הורים רבים מרגישים קצת מתוסכלים כשהם מגיעים למסקנה שהם כמו תקליט שבור... במילים אחרות, הם תמיד חוזרים על אותם כללים לילדים שלהם. מתי ילדים מתחילים להפנים חוקים ונורמות כשלהם? מתי הם מפסיקים להתנהג בצורה לא נכונה מחשש שייענשו?

חינוך ילדים דורש זמן וסבלנות. קח דקה לחשוב על עצמך ועל ההרגלים והמוזרויות שלך. חשבו על הדברים שהיה לכם קשה לשנות, גם כשהתאמצתם.

ובכל זאת, אתה מצפה שהילדים שלך ילמדו מיד. ילדים זקוקים להרבה "חזרות", הרבה "טעויות" ולנסיונות רבים לפני שהם לומדים ומפנים התנהגויות רצויות.

יחד עם זאת, אנחנו לא לבד בחינוך ילדינו. הם גם לומדים מהחברה, מבית הספר, מהסבתות והסבתות שלהם, ילדים אחרים וכו'. ככל שהם מתפתחים בסוציאליזציה שלהם, הילדים שלנו יקבלו חינוך לגבי נורמות וערכים חברתיים רצויים, לא רק מהמשפחות שלהם אלא גם מכל הסביבה שבה הם מתקשרים.

ילדים צריכים מדריך ברור ללכת ולמסלול רחב מספיק כדי שיתפתחו במלואם.

פופולריים