הגנה מפני השמש בילדים: מה שכדאי לדעת

אמצעי הגנה מהשמש בילדים
אמצעי הגנה מהשמש בילדים.
ילדים רגישים מאוד להשפעות המזיקות של קרינת השמש ובנוסף, הם אלו שזוכים לחשיפה הגבוהה ביותר לשמש. לכן, הגנה מהשמש בילדים חיונית כדי למנוע נזקים חמורים לעור בעתיד.

לאחרונה, מומחים גילו עלייה מדאיגה במקרי סרטן העור. חשיפה לקרינה אולטרה סגולה במהלך הילדות ממלאת תפקיד מרכזי בהתפתחות מלנומה בבגרות. לכן, הגנה מהשמש בילדים היא חיונית.

ילדים חשופים לשמש הרבה יותר מאשר מבוגרים. מומחים מאמינים שלפני גיל 21 ילדים מקבלים בין 50 ל-80% מכלל קרינת השמש שהם יקבלו בכל חייהם. לפיכך, ילדים מוגנים כהלכה נמצאים בסיכון נמוך ב-78% לפתח סרטן עור.

כיצד פועלת קרינת השמש?

קרינת השמש היא מערכת הקרינה האלקטרומגנטית שהשמש פולטת. אלה מופצים מהאינפרא אדום לאולטרה סגול. עם זאת, לא כל הקרינה מגיעה לפני השטח של כדור הארץ, כי גזים אטמוספריים סופגים חלק ממנו.

5% מאור השמש שמגיע לכדור הארץ תואם לקרינה אולטרה סגולה. לפי אורך הגל שלהם, הם מסווגים ל:

 • UVA (320-400 ננומטר). יחד עם האור הנראה, זוהי הקרינה הנפוצה ביותר. זה חודר עמוק לעור וקשור להזדקנות צילום וירידה בתגובה החיסונית.
 • UVB (290-320 ננומטר). הוא מגיע אל פני כדור הארץ מוחלש על ידי שכבת האוזון. זה הגורם העיקרי לאדמת דם, כוויות שמש והשפעות מסרטנות.
 • UVC (100-290 ננומטר). חסום לחלוטין על ידי שכבת האוזון.

גורמים כמו קו רוחב, גובה, עונת השנה ושעה ביום, בין היתר, משפיעים על הגעת קרניים אולטרה סגולות אל פני כדור הארץ. עם זאת, במידה רבה או פחותה, קרניים אולטרה סגולות גורמות נזק ל-DNA שלנו ואחראיות להתפתחות סרטן העור.

ממה מורכבת הגנה מהשמש?

Photoprotection או הגנה מפני השמש מורכבת ממניעת הנזק לעור שגורם קרינה אולטרה סגולה. ישנם סוגים שונים של אמצעים להגנה על העור מפני תוקפנות זו.

לגוף האדם יש מנגנוני הגנה אנדוגניים בפוטו שבהם הוא משתמש כדי להגן על עצמו באופן טבעי מקרינה. גורמים אלו תלויים בכל אדם. כמה מהם הם:

 • הגדלת עובי שכבת הקרנית.
 • תיקון DNA.
 • סינתזה של מולקולות נוגדי חמצון.
 • ייצור מלנין מוגבר.

עם זאת, אתה יכול ליישם אמצעים אקסוגניים אחרים כדי למנוע את הנזק של חשיפה לשמש. הם מה שאנו מכנים אמצעים פיזיים. כמה מהם הם:

 • מניעת או הפחתה של חשיפה לשמש, במיוחד בין 12:00 ל-16:00.
 • כיסוי העור בבגדים ובכובעים מתאימים.
 • שימוש במשקפי שמש עם הגנה מפני השמש.
 • שימוש בקרם הגנה.

אמצעי הגנה מהשמש בילדים

כפי שציינו לעיל, ילדים מקבלים עד פי שלושה יותר קרינת שמש מאשר מבוגרים, ולכן יש להיזהר איתם במיוחד ולהגביר את אמצעי ההגנה מפני השמש.

הגנה מהשמש בילדים חיונית כדי למנוע נזקים חמורים לעור בעתיד
לכן, הגנה מהשמש בילדים חיונית כדי למנוע נזקים חמורים לעור בעתיד.

חשוב לציין שבין השעות 12:00-16:00, קרינת השמש גבוהה. לכן, מבוגרים וילדים כאחד צריכים להימנע מחשיפה ישירה לשמש בשעות אלו של היום. כדאי לעודד אותם להישאר במקומות מוצלים.

במהלך חשיפה לשמש, הם צריכים לכסות את החלק הגדול ביותר האפשרי של גופם בבגדים, כולל כובעים או כובעים. ניילון, משי ופוליאסטר הם הבדים שמגנים הכי הרבה. צבעים כהים עדיפים כי הם מגבירים את ההגנה.

נקודה חשובה נוספת שיש לקחת בחשבון היא העיניים. משקפי שמש מגנים הן על העיניים והן על האזור העדין סביב העיניים. הם צריכים להיות מאושרים על ידי רופא ולהציע הגנת UV.

קרם הגנה

קרם הגנה הוא אמצעי ההגנה מהשמש הידוע ביותר. תפקידו להחליש קרינה אולטרה סגולה באמצעות מנגנונים שונים.

רשויות הבריאות מסדירות את הבטיחות של מסנני קרינה. עם זאת, זה חכם לבחור היטב בין האפשרויות הרבות השונות בשוק, מכיוון שחלק מסנני קרינה מלאים יותר מאחרים.

עם זאת, מסנני קרינה מהווים לעתים קרובות בעיה. אנשים מאמינים שהם יכולים להישאר חשופים לשמש זמן רב יותר אם הם משתמשים בקרם הגנה, למשל. עם זאת, אנו מקבלים יותר קרינת שמש בדרך זו מאשר חשיפות קצרות ללא קרם הגנה.

אנחנו גם נוטים לחשוב שקרם הגנה נחוץ רק כשאנחנו עדיין לא שזופים או רק אם יש שמש. כל זה שקרי ומסוכן. יש צורך להגן על עצמך מפני השמש גם בימים מעוננים וכאשר העור שלך שזוף.

כדי שמסנני קרינה יהיו יעילים, יש להשתמש בהם נכון. עליך למרוח קרם הגנה 30 דקות לפני החשיפה לשמש ולמרוח אותו מחדש בערך כל שעתיים. כמו כן, חשוב למרוח מחדש את המוצר לאחר שחייה או פעילות אינטנסיבית.

לגבי מקדם ההגנה המומלץ, במקרה של ילדים, הוא תמיד הגבוה ביותר. במילים אחרות, SPF 50. ילדים מתחת לחצי שנה לא צריכים להיות חשופים ישירות לשמש. בנוסף, מומחים מייעצים שלא למרוח עליהם קרם הגנה.

בקיצור, הגנה מהשמש בילדים חיונית כדי למנוע בעיות עתידיות חמורות. תינוקות וילדים צעירים הם הכי רגישים להשפעות המזיקות של קרינה ובאחריותכם לטפל ולהגן עליהם כראוי.

פופולריים