איך לעזור לילדים להבין ולהתמודד עם מושג המוות?

חשוב שהורים יעזרו לילדים להפנים את מושג המוות בהקדם האפשרי
לכן, חשוב שהורים יעזרו לילדים להפנים את מושג המוות בהקדם האפשרי.
את מושג המוות קשה אפילו למבוגרים להבין. לכן זה חיוני שנדבר עם הילדים על זה בשלב מוקדם, ונעזור להם להבין ולקבל את זה.
עדויות מראות שילד שחווה מוות כשהוא קטן מאוד מגלה שהחיים מסתיימים בסופו של דבר. כתוצאה מגילוי זה, הילד חווה תחושת ייסורים. לכן, חשוב שהורים יעזרו לילדים להפנים את מושג המוות בהקדם האפשרי.

אם ילד צריך להתמודד עם מושג המוות ממקור ראשון, אז אחת המשימות החשובות ביותר בהתפתחות הילד תהיה לסבול את הכאב הזה.

מבוגרים צריכים לעזור לילד לראות את המציאות האובייקטיבית של המוות ולעצב מחדש את החוויה כדי להפוך אותה לפשוטה יותר. אחרת, הילד יפתח מיתוסים על אלמוות, והמציאות הפנימית שלו תשתנה .

עצה לשוחח עם ילדך על מותו של אדם אהוב על

בתקופות קשות כמו אלה, חשוב לדעת כמה קווים מנחים לגבי איך להעביר את החדשות לילדים:

  1. מעל לכל, קדם את תחושת הביטחון של הילד. זה חשוב עוד יותר אם אחד מעמודי התווך של המשפחה נפטר. במקרה זה - במיוחד אם המנוח הוא אחד מהורי הילד - הילד לא יחוש רק עצב עמוק. הילד עשוי גם להתחיל לתהות מה יקרה אם הוא או היא יאבד הורה אחר או אהוב קרוב.
  2. לעולם, לעולם אל תשקר לילדך. דרך נפוצה מאוד שיש להורים להסביר את היעדרו של אדם אהוב היא להשתמש במטאפורה של נסיעה. עם זאת, האמירה שהאדם האהוב יוצא לטיול רק יוצרת את הציפייה הכוזבת שהאדם יחזור יום אחד. אתה צריך גם להיות זהיר מאוד ביחס בין מוות למחלה. אם תעשה זאת, הילד עלול להתחיל לפחד מהמוות בכל פעם שהוא או מישהו אחר יחלים.
  3. תנו לילד לבטא את רגשותיו. במהלך הינקות, ילדים מבטאים את הכאב שלהם באמצעות כעס והתפרצויות זעם. אם ילדכם מביע רגשות כך, עליכם להישאר רגועים. שוחח עם ילדך ועזור לו לעבד את הרגע הקשה הזה.
  4. ענו על שאלות ילדכם. אל תשנה נושא אם הילד שואל שאלה שגורמת לך לאי נוחות. זה ייצור את הרעיון שנושאים מסוימים הם טאבו. יתר על כן, הילד יאמין בסופו של דבר שלא אכפת לך מהספקות שלו.
  5. אל תגיב בשקרים ואל תנסה לצבוע את המציאות כדי להגן על הילד. אתה פשוט צריך להיות זהיר לגבי המילים שאתה בוחר בתור הדיאלוג שלך עם ילדך. המטרה היא שהילד יבין את המוות ויראה בו משהו טבעי. תן לילד לראות את המציאות, אך עזוב כל דרמה שעלולה להזיק. ואל תעשה את הטעות להאמין שילדים לא מוכנים להתמודד עם מצבים מסוימים.

אבל ילדות: צעד אחד לפני המוות

הדרך שבה ילד מתאבל תלויה במגוון גורמים. למשל, גיל הילד וכן קרבתו ויחסו לאדם שנפטר. סיבת המוות היא גם גורם ובמקרים של מחלה, כמה זמן האדם היה חולה.

כשהילדים הגיעו לגיל מסוים ולרמת בגרות, כדאי שההורים יקחו אותם לבית החולים כדי שיוכלו להיפרד. כמובן שההורים צריכים לדעת להכין את הילד למה שהוא יתקל בו. הם גם צריכים להיות מוכנים לדרך שבה ילדם עשוי להגיב.

"השלב הראשון של האבל, לפי וורדן, הוא קבלת האובדן כמציאות"

במקרה של מוות של אדם קרוב, חשוב לדבר עם הילדים על כך בהקדם האפשרי. גם אם זה קשה וכואב, עדיף להעביר את החדשות לילדים תוך מספר שעות. מצא את הזמן והמקום הנכונים להסביר לילדך מה קרה. אמור את האמת בצורה פשוטה וכנה .

במקביל, שקלו לאפשר לילד להשתתף בהלוויה ולהשתתף בה. זה יכול לעזור לילד להבין ולקבל את מותו של האדם ולהתמודד עם תהליך האבל בצורה הטובה ביותר.

אנחנו צריכים לאזרח את המוות מגיל צעיר כדי להנחיל לילדים את הרעיון למה שהוא
אנחנו צריכים לאזרח את המוות מגיל צעיר כדי להנחיל לילדים את הרעיון למה שהוא.

אם ההורים המומים מדי מהמצב, אז בן משפחה אחר או חבר קרוב למשפחה צריך לטפל בילד במהלך ההלוויה.

שוב, אנו רוצים להדגיש את החשיבות של להיות שם עבור הילד, הן פיזית והן רגשית. עזרו לילד לבטא את עצמו, שתפו ברגשותיו ותזכרו זמנים טובים שחולקו עם הנפטר.

מחקרים מדעיים על ילדים ועל מושג המוות

מחקרים על ילדים ועל מושג המוות מעורפלים במיוחד. יתר על כן, רוב המחקרים נמצאים בפרסומים ישנים מאוד.

מנקודת המבט של הפסיכולוגיה ההתפתחותית, ז'אן פיאז'ה מדגיש את העובדה שלילדים אין אוצר מילים ויכולת חשיבה מופשטת בשפע. זה יוצר מכשול כשמדובר במבוגרים שיכולים להבין מה ילד חווה.

"ההבנה של המוות משתנה עם הגיל"
-פיאז'ה-

מנקודת המבט של זיגמונד פרויד, ילדים אינם מבינים את ההשלכות האמיתיות של המוות. מחבר זה כתב כי למוות אין כל חשיבות בהתפתחות הפסיכולוגית של ילדים.

ג'ון בולבי, חלוץ תיאוריית ההתקשרות, מתייחס גם הוא לנושא המוות. הוא טוען שילדים מתחת לגיל 10 אינם חוששים מהמוות. במקום זאת, הפחד הזה מופיע בהמשך, ככל שעובר הזמן. תחילתה של תחושה זו קשורה למושג הנפרדות, לפי תיאורטיקן זה.

לבסוף, נראה כי מחקרים וחוקרים שונים כולם מסכימים על דבר אחד באופן כללי. הם מסכימים שקיימת השמטה מסוימת של מוות. עבור אירווין ד' יאלום, הסיבה היא שיש תהליך של הדחקה שנובע מהנטייה האוניברסלית של האנושות להכחיש את המוות.

המוות הוא רק שלב בחיינו, ואין סיבה לחשוש ממנו. אנחנו צריכים לאזרח את המוות מגיל צעיר כדי להנחיל לילדים את הרעיון למה שהוא. המוות הוא השלב האחרון, הבלתי נמנע, של החיים.

פופולריים