הצורך במגע חברתי בילדים

לגבי הצורך במגע חברתי בילדים
לגבי הצורך במגע חברתי בילדים.
כמו שינה ורעב, גם מגע חברתי הוא חלק מהצרכים הבסיסיים השונים של הילדות. גלה עוד.

בני אדם נולדים פגיעים במיוחד בהשוואה לשאר המינים על הפלנטה שלנו. כדי לשרוד, תינוקות וילדים דורשים נוכחות וטיפול של מבוגרים. מבוגרים אלה חייבים לדאוג לכל צרכיהם, כולל הצורך במגע חברתי.

מדוע מגע חברתי הוא הכרח לילדים?

על מנת לחיות ולהתקיים יחד עם אחרים בחברה, על בני האדם לפתח את היכולת לבסס ולקיים קשרים חברתיים. לפיכך, כפי שמציין חואן דלוואל, מובן שלאורך האבולוציה נבחרו התנהגויות שמעדיפות מגע עם בני אדם אחרים.

לדוגמה, בכי של תינוק נוצר כתגובת רפלקס לתחושת אי נוחות. אמנם לא מדובר באמת בקריאה או בקשה ישירה, אך בשל פגיעותו של התינוק האנושי, חייב להיות מבוגר בסביבה שייגש וינסה לספק ולנחם.

לפיכך, בכי של יילודים, כמו גם דרישות התינוקות לעזרה ותשומת לב, ובהמשך האינטראקציה עם אחרים ותגובתם לתחומי העניין של הילד, הן חלק מההתנהגויות המקדמות מגע חברתי.

ברגע שהילד מגיב לתשומת הלב והטיפול של אחרים, לאט לאט, אותו מגע חברתי ראשון יתגבש בקשרים יציבים עם אלה שהוא מתקשר איתם.

הקשר הראשון של הילד הוא מה שאנו מכירים בתור התקשרות, המתפתחת עם האם או המטפל העיקרי. עם זאת, בהתאם לאופן שבו הקשר הזה התפתח, הילד ישמור על התקשרות בטוחה, לא בטוחה, נמנעת או אמביוולנטית.

לכן, בין הדרישות שהילד דורש, אלה בעלות אופי פיזיולוגי, כמו שינה, רעב וצמא, אינם לבד. ילדים יגיעו גם למבוגרים מתוך כוונה ליצור איתם אינטראקציה. כלומר, עם הצורך במגע חברתי.

האבולוציה של התפתחות חברתית אצל ילדים

מהלידה ועד לילדות מאוחרת יותר, מתפתחת סדרה של התנהגויות המעדיפות מגע חברתי בין הקטנים והאנשים הסובבים אותם. דלבל מפרט את אבני הדרך השונות בהקמת הקשרים החברתיים הראשונים.

  • החיוך החברתי. זה מקורו בחודש השני לחייו של התינוק כתוצאה מהתעניינותו באחרים. בתחילה, החיוך יופעל על ידי גירויים פנימיים, כגון תחושת רווחה. אולם בהדרגה, התינוק יתחיל להשתמש בחיוך כדרך להגיב לגירויים חיצוניים שונים.
  • היווצרות התקשרות. בסביבות גיל שנה, התינוק יתחיל ליצור קשר עם האם או המטפל העיקרי. זהו הקשר החברתי העמוק הראשון שהפרט יוצר.
  • חרדת פרידה. ברגע שקשר ההתקשרות קיים, תופעה זו נובעת כאשר הילד מופרד מאמו או מהמטפל העיקרי שלו. זאת אומרת, הילד מפתח דחייה כלפי אי שמירה על המגע החברתי הזה.
  • פחד מזרים. למרות שתינוקות מגיבים כראוי לזרים במהלך החודשים הראשונים, הם יתחילו בהדרגה להפגין דחייה כלפי אנשים שהם לא מכירים וינסו לשמור על קשר הדוק עם אלה שמתחילים ליצור מערכות יחסים או אפילו התקשרות.

לגבי הצורך במגע חברתי בילדים

בקיצור, אנו יכולים לראות שמגע חברתי הוא צורך בסיסי נוסף במהלך הילדות. עם זאת, יש להוסיף כי צורך זה במגע חברתי נוצר כפונקציה לקידום התפתחות חברתית ובקיצור, ליצירת מערכות יחסים וקשרים עם אחרים, החיוניים לחיים בחברה.

פופולריים