המאפיינים של חדרים פסיכומוטוריים

ההיבט החשוב ביותר בחדרים פסיכומוטוריים לעבודה עם ילדים הוא שהם מציעים סביבה חמה וחומרים מתאימים
ההיבט החשוב ביותר בחדרים פסיכומוטוריים לעבודה עם ילדים הוא שהם מציעים סביבה חמה וחומרים מתאימים.
כמו כל חלל עם מטרה קונקרטית, בין אם חינוכית, טיפולית או שניהם, חדרים פסיכומוטוריים צריכים להיות בעלי מאפיינים מסוימים. במאמר של היום נדבר על המאפיינים העיקריים של חדרים פסיכומוטוריים. במיוחד, נסתכל על אלה המכוונים לילדים קטנים.

גירוי הפסיכומוטריות, במיוחד אצל ילדים, צריך להתרחש בצורה מתוכננת ושיטתית. זה מבטיח את ההתפתחות והצמיחה התקינה של הילד. וזו הסיבה שהמאפיינים של חדרים פסיכומוטוריים צריכים להיות נאותים וקוהרנטיים ביחס למטרות המוצעות שלהם.

יחד עם זאת, תחומי ההתפתחות השונים שבאים לידי ביטוי בבגרותו של האדם משפיעים זה על זה ומקיימים אינטראקציה מתמדת. תחומים אלה כוללים את ההתפתחות הפיזית, האינטלקטואלית, החברתית והרגשית של האדם.

לכן, התפתחות נכונה ברמה הפסיכומוטורית היא בסיסית בהשגת התקדמות בכל היבט אחר של צמיחה .

מהי פסיכומוטריות?

פסיכומוטריות היא דיסציפלינה המערבת את הקשר בין הנפש, הנפש ויכולת התנועה של האדם, כלומר תפקוד מוטורי. הטכניקות מבוססות על תפיסה הוליסטית של הפרט ומסייעות לפיתוח תנועת הגוף, תקשורת ושפת גוף עם אחרים ועם הסביבה.

פסיכומוטריות כרוכה בהתפתחות מוטורית גסה ובתנועה של קבוצות שרירים גדולות שהן בסיסיות בתנועה וביציבה. יתר על כן, זה כרוך בהתפתחות מוטורית עדינה, הכוללת שרירים קטנים, כמו אלה של האצבעות ופרקי הידיים.

כל זה מתרחש בצורה מתקדמת. במילים אחרות, ידע חדש מתבסס על ידע שכבר נרכש.

במאמר של היום נדבר על המאפיינים העיקריים של חדרים פסיכומוטוריים
במאמר של היום נדבר על המאפיינים העיקריים של חדרים פסיכומוטוריים.

הפעלת פסיכומוטריות אצל ילדים עוזרת להם להיות מודעים יותר לגופם שלהם באמצעות רכישת ערכת הגוף שלהם. כתוצאה מכך, הם מסוגלים יותר לשלוט בגופם ולשלוט ולהתאים את תנועותיהם.

לפיכך, פיתוח פסיכומוטורי נכון צריך לעבוד בתחומים הבאים:

מאפיינים של חדרים פסיכומוטוריים

כדי להרכיב חדר פסיכומוטורי, חשוב שתהיה הבנה ברורה של המטרות והיעדים החינוכיים והטיפוליים של כל פעילות. מה גם שכדאי לבחור ולהתאים את החומרים שלכם בהתאם.

להלן המאפיינים החשובים ביותר של חדר פסיכומוטורי:

 1. צריך להיות הרבה מקום, תאורה טובה, אוורור וטמפרטורה נוחה. יתרה מכך, שימו לב לקישוט ולאווירה, שכן גורמים אלו משפיעים על מצבו הנפשי של האדם.
 2. החדר צריך לעמוד בתנאי בטיחות ילדים אופטימליים. במילים אחרות, החדר ותכולתו לא צריכים להוות סיכון לקטנטנים. במובן זה, חשוב לקחת בחשבון דברים כמו שקעי חשמל, מדרונות, מדרגות, חלונות וכו'.
 3. חדרים פסיכומוטוריים צריכים להיות מורכבים ממקום בו ילדים מתקדמים פסיכומוטוריים באמצעות משחקים ופעילויות קשורים. יתר על כן, תכנון ספציפי צריך להנחות פעילויות אלו, בהתאם להיבטים הפסיכומוטוריים הדורשים גירוי.
 4. חדרים פסיכומוטוריים צריכים להכיל חומרים מתאימים ונבחרים היטב. כמובן, ישנם חומרים ספציפיים יותר מאחרים, בהתאם לתרגילים ומטרות קונקרטיות. עם זאת, הפריטים הבאים חיוניים:
  • מחצלות.
  • ציוד אמנות (צבעי טמפרה, עפרונות צבעוניים, בצק משחק, עפרונות, צבעי מים, נייר וכו')
  • קוביות גומי קצף גדולות, אטריות, טריזים וכו'.
  • ספסלי עץ או מדרגות לקפיצה.
  • מראות.
  • מגוון כדורים בגדלים שונים, עשויים מחומרים שונים.
  • בד וכריות.
  • טבעות הולה הופ צבעוניות.
  • חומרי בניין (בלוקים מעץ, בלוקים להרכבה וכו').

מה גם שכל פריט שיש לו מטרה דידקטית כלשהי יתקבל בברכה בחדר פסיכומוטורי. לדוגמה, בגדים ובדים ישנים, בקבוקי פלסטיק, קופסאות וקרטון, וכל חומר שילדים יכולים להשתמש בו כדי להתאמן ולפתח יכולות פסיכומוטוריות.

לסיכום...

ההיבט החשוב ביותר בחדרים פסיכומוטוריים לעבודה עם ילדים הוא שהם מציעים סביבה חמה וחומרים מתאימים.

יתרה מכך, חייבת להיות פעולה מתוכנתת ומתווכת מטעם מחנכים או אנשי מקצוע המנחה ילדים לקראת השגת הפיתוח המקסימלי של היכולות הפסיכומוטוריות שלהם .