יכולת הסתגלות של ילדים במהלך ההסגר

היכולת המדהימה של ילדים להסתגל בזמן ההסגר תהיה תלויה בגורמים אלו
היכולת המדהימה של ילדים להסתגל בזמן ההסגר תהיה תלויה בגורמים אלו, שהם הרבה יותר מכריעים מהכליאה עצמה.
ילדים מסוגלים הרבה יותר להסתגל למצבים שונים מאשר מבוגרים. ברור שלכליאה יהיו השפעות שליליות מסוימות, אבל אנחנו לא יכולים להתכחש ליכולת האדירה של ילדים להסתגל במהלך ההסגר.

ההשפעות שיכולות להיות לכליאה על ילדינו היא משהו שכל הורה מודאג ממנו. וברור שלהסגר הזה יהיו השפעות שליליות וחיוביות גם על הקטנים שלנו. אבל יש דבר אחד שאנחנו לא יכולים להכחיש, והוא העובדה שילדים הם דוגמא מצוינת בכל הנוגע ליכולת ההסתגלות שלהם במהלך ההסגר.

עוד אחד מהדברים שאנחנו צריכים להיות ברורים לגביהם הוא שההשפעות שיהיו להסגר על הילדים שלנו תלויות מאוד בנסיבות שלנו. אבל מה שלא יהיה, ילדים הם שורדים!

יכולת הסתגלות של ילדים במהלך ההסגר

מריה מונטסורי אמרה שלילדים קטנים יש יכולת הסתגלות שאין לאף מבוגר, ואין ספק בכך. מרגע לידתם, ילדים מסתגלים לנסיבות חדשות, למידה חדשה ואתגרים חדשים. הם הדוגמה הגדולה ביותר שלנו להישרדות.

נושאים שיש לזכור לגבי ילדים וכליאה

נסיבות הכליאה

ברור שיכולת ההסתגלות של ילד תלויה מאוד בנסיבות המיוחדות שלו. לא כל ילד יחווה הסגר באותו אופן. לדוגמה:

 • לגור בבית עם חצר, פטיו או מרפסת זה לא אותו דבר כמו לגור בדירה קטנה. לילדים, קל יותר להסתגל כשהם חיים בבית גדול שבו יש הרבה מקום לשחק ולשרוף אנרגיה נוספת. עבור ילדים שגרים בדירות קטנות, זה יכול להיות מאתגר יותר.
 • לחיות עם מישהו שיש לו קשיים פיזיים או נפשיים זה לא אותו דבר כמו לחיות עם בני משפחה שכולם בריאים. אם ילד עד לבן משפחה שסובל מדיכאון או חרדה, ההשפעות השליליות עשויות להיות גדולות. וכתוצאה מכך, ההסתגלות למצב זה עשויה להיות קשה יותר.
 • בילוי בהסגר בסביבה שבה בני המשפחה סבלניים ומקשיבים לילדיהם זה דבר אחד. לחיות בבית עם הורים שכל הזמן מתווכחים, צועקים וכועסים זה דבר אחר לגמרי.
 • לבסוף, מגורים בבית עם קשיים כלכליים יכולים להיות מלחיצים מאוד, במיוחד כאשר אתם בקושי מצליחים לעבור מהמשכורת למשכורת. הנסיבות הנוכחיות שלנו מונעות מהרבה אנשים לעבוד ולהתפרנס, וילדים קולטים דאגה וחרדה מתמדת בסביבתם. כשההורים מסוגלים להישאר חיוביים יותר בעיצומם של זמנים קשים אלה, קל יותר לילדים להתמודד.
יכולת הסתגלות של ילדים במהלך ההסגר
יכולת הסתגלות של ילדים במהלך ההסגר.

והרשימה עוד ארוכה. אלו הן רק כמה דוגמאות למצבים המשפיעים על יכולת ההסתגלות של ילדים להסגר.

יכולת הסתגלות של ילדים בזמן הסגר: דוגמה להישרדות

יכולת ההסתגלות בזמן ההסגר גדולה בהרבה אצל ילדים מאשר אצל מבוגרים. ולמרות הנסיבות הנוכחיות שלנו וההשפעות האפשריות שלה, תמיד יהיו יתרונות וחסרונות. ברור שאנחנו עוברים מצב שהוא לא טבעי ולא דומה לשום דבר שחווינו אי פעם. אבל, האם אי פעם עצרתם לחשוב על העובדה שילדים מתמודדים עם נסיבות לא טבעיות מאז היו בני 3?

 • הם הצליחו להתעורר מוקדם בבוקר, להתלבש ולאכול ארוחת בוקר תוך 5 דקות כדי להגיע בזמן לבית הספר.
 • ילדים מתמודדים כל הזמן עם שיעורי בית ופעילויות מחוץ לבית הספר שמעסיקות אותם עד שעות הלילה המאוחרות.
 • ילדים רבים כמעט ולא רואים את הוריהם כי הם חוזרים מאוחר מהעבודה ועייפים מאוד... שלא לדבר על ילדים שהוריהם גרושים או נוסעים לעיתים קרובות לעבודה.

לכן, אם ילדים הצליחו להתמודד עם כל זה, אז אנחנו יכולים לסמוך על כך שהם יוכלו להסתגל לריתוק. ואנחנו גם יכולים להיות בטוחים שתקופת ההסגר הזו תביא גם להשפעות חיוביות גם עליהם. לדוגמה, יש להם יותר זמן לבלות עם הוריהם.

ללמד ילדים לבצע משימות ברחבי הבית

יש הרבה דברים שילדים לא לומדים בבית הספר ותפקידנו כהורים ללמד אותם. עכשיו, כשיש לכם כל כך הרבה זמן ביחד, אתם יכולים להשתמש בהזדמנות זו כדי לתרגל משימות יומיומיות פשוטות כדי שהילדים שלכם יוכלו ללמוד. כמובן שתמיד קחו בחשבון את הגילאים שלהם והתאימו את הציפיות שלכם בהתאם. לדוגמה:

 • למדו את ילדיכם לבשל, להכין פיצה, לתפור כפתור, לאפות עוגה, לשטוף כלים...
 • היגיינה אישית: הרגל לשטוף ידיים לעתים קרובות. בהתאם לגיל הילדים שלך, אתה יכול גם ללמד אותם לגזור את הציפורניים שלהם.
 • ניקיון: אפשר ללמד אותם איך להחליף מצעים ולסדר את המיטה, איך לנקות אבק ולנגב וכו'.
 • טיפול בצמחים ובבעלי חיים: אם יש לך צמחים, הילדים שלך יכולים לעזור לך להשקות אותם. ואם יש לכם חיות מחמד, תנו לילדים שלכם את האחריות לוודא שיש להם מזון ומים טריים.

היכולת המדהימה של ילדים להסתגל בזמן ההסגר תהיה תלויה בגורמים אלו, שהם הרבה יותר מכריעים מהכליאה עצמה. אם ילדים יראו שהוריהם רגועים, הם יהיו גם כן. רק על ידי הסתכלות על הוריהם, ילדים יכולים לחוש היטב איך הדברים בבית.

אף אחד לא ראה את המצב הזה מגיע ולאף אחד אין מדריך הוראות שאומר לנו מה עלינו לעשות עכשיו. אבל מה שאנחנו כן יודעים זה שסבלנות, חוש הומור, טוב לב, נדיבות ואהבה יעזרו לנו לצאת על העליונה. אל תאפשרו למצב הזה לפרק את המשפחה שלכם, אלא השתמשו בו כדי לצאת חזקים ומאוחדים מתמיד. הכל הולך להיות בסדר!

פופולריים