כבוד הדדי בין הורים לילדים

עלינו להתחיל לגלות כבוד לילדים שלנו
כדי שילדינו ילמדו וידגימו כבוד, עלינו להתחיל לגלות כבוד לילדים שלנו.

כבוד הדדי בין הורים לילדים הוא יסוד. הוא ממלא תפקיד מפתח ביצירת קשר מוצק ומערכת יחסים בריאה. זה גם פשוט יוצר תחושה נעימה שגדלה עם הזמן.

עם זאת, דרך הכבוד יכולה לפעמים להיות קשה יותר ממה שאנו מצפים. וכשהילד שלנו לא מכבד אותנו, לעתים קרובות אנחנו מגיבים בצורה לא נכונה .

כאשר אתה מתמודד עם מצב של חוסר כבוד, הדבר הטוב ביותר שאתה יכול לעשות הוא להשתמש במצב כהזדמנות הוראה. כמובן שקשה שלא להגיב בשלילה.

אבל נגיע הרבה יותר רחוק אם נתרגל שליטה עצמית מאשר אם נפנה לצעוק על הילדים שלנו ולהעניש אותם.

הורים לא נולדים עם כל התשובות, וילדים לא מגיעים עם חוברת הוראות. אבל היום אנחנו הולכים לעזור לך להתכונן כראוי למצבים שבהם אתה צריך ללמד את ילדיך על כבוד.

ואנחנו נעזור לכם לעשות זאת מבלי להתעצבן או להתפרץ על ילדיכם.

התגובות הנפוצות ביותר שלנו

כאשר אנו מרגישים שילדינו מזלזלים בנו, אנו כהורים נוטים להגיב בצורה הבאה:

  1. הלם ויראה. אנחנו שותקים ומשותקים כלא מאמינים.
  2. תגובה שלילית. אנחנו מגיבים יתר על המידה מתוך דחף, שרק נוטה להחמיר את המצב. זה עשוי לכלול אלימות, צעקות או ענישה של ילדינו.

לעתים קרובות אנו עושים את הטעות של לדרוש כבוד מבלי לתפור אותו בצורה ברורה ואסרטיבית ליחסי הורה/ילד שלנו.

כדי שילדינו ילמדו וידגימו כבוד, עלינו להתחיל לגלות כבוד לילדים שלנו. זה אומר לשים לב אליהם ולהבין את הרגשות שלהם.

עלינו לקחת בחשבון את גילם וצרכיהם כדי לראות את הדברים מנקודת המבט שלהם.

הניגוד הזה בדעות ובתפיסות יעזור להם להתמודד טוב יותר עם המצב ביניכם, ולהמשיך הלאה.

דיאלוג הוא חלק מרכזי בזוגיות טובה

כבוד הוא, ללא ספק, אחד הערכים החשובים ביותר שתוכלו ללמד את ילדיכם. כבוד הוא מושג הדדי – אנחנו נותנים כבוד מתוך כוונה לקבל אותו.

זכור, להתייחס לילדך בכבוד אין פירושו להתייחס אליו כאל ממונה, או להיכנע לרצונו של ילדך. מדובר בגישה לילדך ובניסיון להבין מה הוא או היא חושבים ומרגישים.

דיאלוג עם ילדכם. חפשו את הרגע הנכון לשבת יחד ולנהל שיחה שלווה. נסו למצוא זמן שבו שניכם במצב רוח רגוע ונינוח.

יותר מכל, שמרו על גישה חיובית והסתכלו להבין את ילדכם ולחפש יחדיו פתרונות.

העבר נגמר ואין דרך חזרה. אם נתקע בטענות על משהו שכבר נגמר, זה לא יביא אותנו לשום מקום.

העצה שלנו עבורכם היום היא שתגיבו בסבלנות לדאגות ילדיכם. זו תהיה הדרך הטובה ביותר להראות לקטנים שלך שאתה מכבד אותם. וזה גם יספק להם מודל טוב של מה זה כבוד.

כבוד הדדי בין הורים לילדים הוא יסוד
כבוד הדדי בין הורים לילדים הוא יסוד.

מי טוב יותר ללמד את ילדיך על כבוד מאשר ההורים שלו? אתה עשוי להיות מופתע עד כמה הם מבינים וגדלים.

למד לעשות שינוי

אחד הדברים שעלינו לעשות כהורים הוא ללמוד לעשות שינוי באמצעות כללים. בהקשר זה, הדבר החשוב ביותר הוא שאנו בעצמנו נהיה הראשונים לכבד כללים אלו.

עלינו לעקוב אחריהם וללמד את ילדינו ללכת גם אחריהם. ועלינו לשאוף לעשות זאת מבלי להתעצבן.

להלן רשימה של הצעות כיצד לחולל שינוי בצורה חיובית:

  1. עקוב אחר הכללים שלך וכבד אותם.
  2. היה עקבי. חשוב שתהיו עקביים כדי שילדיכם לא יהיו מבולבלים כשאתם נותנים להם הוראות. אחרת, הם לא ייקחו את הבקשות שלך ברצינות.
  3. קבעו גבולות ברורים והסבירו מדוע. אבל זכרו, זה נורמלי שילדים שמים גבולות למבחן! זו דרך לחקור, וזה חלק מההתפתחות שלהם. כשהילדים שלך פורצים את הגבולות, זו לא התקפה אישית. הסבירו בשלווה ובתקיפות את הכלל ואת הסיבה מאחוריו. עם הזמן, ילדכם ילמד לכבד את הגבול, ושניכם תמנעו מעימותים מיותרים.
  4. הכירו מתי ילדיכם מצליחים. זהו חלק מרכזי בהשארת חותם חיובי על ילדיכם. מילות אישור מצידך יגרמו להם להרגיש טוב בעשיית הדבר הנכון. יתר על כן, זה יניע אותם להמשיך.

איך להגיד לא

לפעמים קשה להגיד לא לילדים שלנו כשהם מבקשים מאיתנו משהו. אתה עלול להתפתות להיכנע רק כדי לשמח את ילדך או להימנע מהתקף זעם.

עם זאת, עדיף שתמלא את תפקידך כהורה אחראי ותלמד לומר לא כשצריך.

אל תפחדו שהילדים שלכם יתעצבנו, יבכו או יהיו מתוסכלים. וכשהם עושים זאת, אל תיפול לפיתוי של עריצות. זה דבר אחד ללמד אותם משמעת וכבוד, דבר אחר לכפות בכוח והתעללות.

כשאתה מציב גבולות תקיפים ומעמיד את ילדיך באחריות, אתה מעביר את המסר החשוב מכולם. אתה מראה לילדך שאתה אוהב אותו ואכפת לך ממה שקורה לו.

אתה מוכיח שאתה מכיר את הצרכים שלהם ומודע לאילו רצונות יש לטפל. כבוד הוא ערך, אבל הוא גם נקודת מפגש בין שני בני אדם בעלי נקודות מבט שונות.

משמעת? כן. חומרה? לא.

ההתנהגות שלכם חשובה כשמגיע הזמן לדבר עם ילדיכם על ההתנהגות שלהם – ועל המניעים מאחורי ההתנהגות. אל תצעק, ואל תאפשר לשיחה להפוך לריב. אם תעשה זאת, אתה רק תייצר יותר חוסר כבוד - מצידך ושל ילדך.

הרמת הקול שלך לא מעניקה לך יותר סמכות, אמינות או כבוד - למרות מה שהורים רבים מאמינים. למעשה, צעקות רק משרה פחד, אי ציות וריחוק מילדיכם.

כוונו תמיד לדבר אל הקטנים שלכם ברוגע ולשלוט בשפת הגוף שלכם, בטון ובקול ובמילים שלכם. הדוגמה שלך תלמד את הילדים שלך להגיב באותו אופן.

כשהילד שלך סותר אותך או חוזר אליך, שמרו על קור רוח. עשה כל שביכולתך כדי להסביר שהדרך שבה ילדך מגיב אינה מועילה או נכונה.

זכור שאתה ההורה ותפקידך לעשות שינוי. למדו את ילדכם שיש דרכים מכבדות יותר לומר דברים ללא אלימות, תוקפנות או דיבור בחזרה.

למרות שלפעמים קשה ליישם את הטיפים הללו, כהורים עלינו לתרגל שליטה עצמית כשמדובר בילדים שלנו. אם התגובות שלנו אגרסיביות, אז נוכל לצפות רק לתגובות תוקפניות מהילדים שלנו.

פופולריים