פינות העשרה של תכניות לימודים בכיתה

ניתן לומר כי השימוש בפינות העשרה של תכניות לימודים בכיתה מועיל לכלל התלמידים
לסיכום, ניתן לומר כי השימוש בפינות העשרה של תכניות לימודים בכיתה מועיל לכלל התלמידים.
מערכת החינוך הנוכחית זקוקה למורים להשתמש במתודולוגיות חדשניות כדי לענות על הצרכים של כל תלמיד. להלן, נסביר כיצד להציב פינות העשרה של תכניות לימודים בכיתה שלך.

פינות העשרה של תכניות לימודים הן אמצעי נהדר ופשוט לטיפול בצרכים של תלמידים מחוננים. יצירת אחד הוא פשוט כמו עיצוב חלל בכיתה שבו תלמידים בעלי מוטיבציה גבוהה יכולים לבצע פעילויות.

פינות אלו משמשות משאב חינוך כאשר תלמידים מואצים מסיימים את שיעורי הכיתה שלהם. עם זאת, הם יכולים לשמש כל תלמיד בכיתה, שיכול לבלות זמן שבועי בפינות העשרת תכנית הלימודים הללו.

מאפייני פינות העשרה של תכניות לימודים

פינות העשרת תכניות הלימודים מכילות חומרים ומשאבים המאפשרים לתלמידים לעבוד באופן אוטונומי ויצירתי. המורים והפרופסורים אחראים להכנת אחד או יותר מהתחומים הללו בכיתתם. הם יכולים לשנות את התוכן של הפינות הללו מעת לעת, כראות עיניהם.

על מחנכים להעריך את הפינות השונות על סמך ניתוח היתרונות והחסרונות שהם רואים בשימוש בהן. הרעיון של מרכזים אלו הוא לתת מענה טוב יותר לצרכים של סטודנטים... במיוחד אותם סטודנטים בעלי יכולת אינטלקטואלית גבוהה. חשוב שהמורים והפרופסורים יהיו פתוחים לביצוע שינויים נחוצים כדי לענות טוב יותר על הצרכים הללו.

המטרות של יישום פינות העשרה של תכניות לימודים בכיתה הן כדלקמן:

 • פינות העשרת תכניות הלימודים מעלות את רמות המוטיבציה.
 • הם ממקסמים משימות הכוללות מחקר וחקירה.
 • יצירתיות מוגברת.
 • אפשרות למגוון רב של פעילויות בתוך הכיתה.
 • מרכזים אלו נותנים מענה מרבי לצרכים האינטלקטואליים של התלמידים.
 • הם מרחיבים את הידע של מושגים, נהלים ועמדות שונות.

סוגי העשרת תוכניות לימודים

העשרת תכנית הלימודים מורכבת משתי קטגוריות:

 • העשרת תכנית לימודים אנכית. מורכב מהגדלת כמות התוכן שילדים יכולים ללמוד.
 • העשרת תכנית לימודים אופקית. במקרה זה, הגידול בכמות התוכן עובר מאחורי הקלעים. במקום זאת, ההתמקדות היא ביצירת קשרים בתוך התוכן שהתלמידים לומדים.

בתוך שני הסוגים הללו, ישנם סוגים רבים של פינות העשרה של תכניות לימודים שאנשי חינוך יכולים ליישם. להלן רק כמה דוגמאות.

דוגמאות לפינות אנכיות לשיפור תכנית הלימודים

מעטפות ללמידה נוספת

זוהי הדוגמה הראשונה שלנו לשיפור תכנית לימודים אנכית. המעטפות מציעות תוכן נוסף שילדים יכולים ללמוד בנושא נתון שהכיתה לומדת.

נסביר כיצד להציב פינות העשרה של תוכניות הלימודים בכיתה שלך
להלן, נסביר כיצד להציב פינות העשרה של תוכניות הלימודים בכיתה שלך.

פינה זו מורכבת מיצירת מרחבי למידה עצמאיים מיוחדים בכיתה. חללים אלו מכילים סדרה של מעטפות המכילות פעילויות המרחיבות את הידע של התלמידים בנושא מסוים. מטרת התרגילים היא להשלים את השיעורים הדידקטיים שהמורים מספקים, או את התכנים בספרי הלימוד של הכיתות.

המעטפות מציעות תוכן הקשור לנושא המדובר. זה עשוי לכלול חדשות, טריוויה, מידע נוסף וכו'. מעטפות מסווגות לצבעים ורמות שונות.

תיקיות יצירתיות

זוהי דוגמה נוספת להעשרת תוכניות לימודים אנכיות. במקרה זה, מחנכים מספקים לתלמידיהם תיקיות המציעות מגוון פעילויות. שוב, פעילויות אלה קשורות לכמה נושאים שהכיתה לומדת עליהם כעת.

התיקיות מאפשרות לתלמידים לפתח היבטים שונים של יצירתיות. לכן, זוהי שיטה מצוינת לעבודה עם תלמידים בעלי יכולות אינטלקטואליות גבוהות. כאשר התלמידים מבצעים את הפעילויות בתיקייה, הם מפתחים את התחומים הבאים:

 • אוטונומיה.
 • דמיון.
 • יצירתיות.
 • היכולת ללמוד איך ללמוד.
 • היכולת לחקור ולחקור.

דוגמאות להעשרת תכנית לימודים רוחבית

פעילות בינתחומית

אמצעי זה כרוך ביצירת פינה בכיתה שבה התלמידים יכולים לבצע פעילויות בין-תחומיות. כאן, עליהם לחפש קשרים בין מושגים ונהלים ממקצועות או תחומי לימוד שונים.

מטרת הפעילות הזו אינה שתלמידים ילמדו תוכן נוסף על נושא מסוים. במקום זאת, ההתמקדות היא ביצירת קשרים בין נושאים שונים באותה רמה. בדרך זו, הם מרחיבים את ההבנה שלהם לא רק בנושא אחד, אלא גם לגבי נושאים אחרים.

חשוב שילדים ילמדו ליצור את הקשרים הבינתחומיים הללו. פעולה זו מאפשרת להם לקבל חזון גלובלי יותר של למידה.

פעילויות לחפירה עמוקה יותר

פינות העשרת תכניות לימודים אלו מציעות פעילויות המאפשרות לילדים להעמיק את הבנתם. הפעילויות ממקסמות את יכולתן לחשוב ברמה גבוהה יותר באמצעות הטקסונומיה של בלום ואנדרסון.

במילים אחרות, ילדים לומדים על סמך היררכיה המחולקת לרמות קוגניטיביות שונות, מפשוטות למורכבות.

במרחבים אלו הילדים פוגשים סדרה של פעילויות הקשורות לנושא או לתחום לימוד. פעילויות אלו מחולקות בהתאם להשגת היעדים שנקבעו. הם מתחילים בשינון ומסתיימים ביצירה.

בדרך זו, פעילויות המאפשרות לילדים להעמיק את הידע שלהם הן כלי מוטיבציה נהדר. יתר על כן, הם עוזרים לתלמידים להבין שלמידה היא תהליך מתקדם.

סיכום

לסיכום, ניתן לומר כי השימוש בפינות העשרה של תכניות לימודים בכיתה מועיל לכלל התלמידים. עם זאת, הם מועילים במיוחד לסטודנטים עם יכולות אינטלקטואליות גבוהות. פינות אלו מציעות לתלמידים הבנה עמוקה יותר, נרחבת וגלובלית יותר של למידה.