מהו דקירת העקב של היילוד?

דקירת העקב של היילוד כרוכה בחילוץ של כמה טיפות דם
דקירת העקב של היילוד כרוכה בחילוץ של כמה טיפות דם.
דקירת העקב של היילוד היא בדיקה חשובה ביותר המבוצעת לתינוקות שזה עתה נולדו. בדיקה זו מאפשרת לזהות מחלות מסוימות לפני הופעת הסימפטומים שלהן. גלה עוד על בדיקה שגרתית זו במאמר שלהלן.

כאשר ילד נולד, בית החולים מבצע מספר בדיקות. אחת הבדיקות הללו כוללת את דקירת העקב של היילוד, שמתבצעת בין 48 ל-72 שעות.

מטרת בדיקה זו היא לאתר פגמים מטבוליים מולדים שיכולים להשפיע על התפתחותו של הקטן. עיתוי הבדיקה מאפשר לרופאים לאבחן את הליקויים הללו לפני הופעת הסימפטומים שלהם.

דקירת העקב של היילוד כרוכה בחילוץ של כמה טיפות דם. ניתוח קליני מוקדם של דגימת דם זו מאפשר זיהוי של מחלות מולדות המשפיעות על המערכת האנדוקרינית או המטבולית.

הוא מורכב מדקירות עקב של הילד במהירות ובשטחיות. איש מקצוע רפואי מיומן דוקר במהירות את עקבו של הילד ומניח את הדם המופק על כרטיס מיוחד. לאחר מכן, הוא או היא שולחים את הדם למעבדה לניתוח.

מה כולל דקירת העקב של יילודים?

כאמור לעיל, הבדיקה כוללת דקירה מהירה של העקב של היילוד על מנת להוציא דם. האחות מבצעת את התהליך במהירות, והדקירה היא שטחית, כדי למזער את כאבי הילד.

לאחר מכן האחות מאפשרת לדם לרדת על פיסת נייר הנקראת כרטיס Guthrie. לבסוף, האחות תשלח את דגימת הדם למעבדה לניתוח .

לאחר שלושה שבועות, התוצאות של דקירת העקב של היילוד יהיו מוכנות. במקרה שדגימת הדם הראשונה לא הספיקה, אחות תצטרך לחזור על הוצאת הדם לבדיקה נוספת.

למרות הטיפול ואמצעי הזהירות שננקטו על ידי אנשי מקצוע בתחום הבריאות, תינוקות צפויים להגיב לכאב ולבכות. לכן, במידת האפשר, אנו ממליצים לאם להיות בקרבת מקום על מנת להרגיע ולנחם את ילדה באופן מיידי.

מה קורה אם הבדיקה תחזור חיובית?

זכור כי התוצאות לא יהיו מוכנות במשך כ-6 עד 8 שבועות. התוצאות יהוו חלק מההיסטוריה הרפואית הקבועה של ילדך וצריכות להיות בהישג יד לכל ביקור עתידי.

אילו מחלות מאבחן דקירת העקב של היילוד
אילו מחלות מאבחן דקירת העקב של היילוד?

אם התוצאות יחזרו חיוביות, הרופא של ילדך יורה על בדיקות נוספות כדי לאשר את התוצאות. תצטרך לחזור לבית החולים או למרפאה כדי לחזור על החילוץ והבדיקה.

אם בדיקות נוספות מאשרות את התוצאות החיוביות, על ההורים לפנות למרכז המתמחה במחלות מטבוליות. אנשי הרפואה במקום יעזרו וידריכו את המשפחה בצורה הטובה ביותר.

הטיפול יהיה תלוי במחלה הספציפית שהבדיקות מגלות. לדוגמה, במקרה של יתר פעילות בלוטת התריס או היפרפלזיה מולדת של יותרת הכליה, התינוק יזדקק לתחליפי הורמונים לכל החיים.

עם זאת, אם האבחנה היא המוגלובינופתיה, אז הילד יזדקק לטיפול מונע רק נגד זיהומים מסוימים.

"תינוק הוא משהו שאתה נושא בתוכך במשך 9 חודשים, בזרועותיך במשך 3 שנים ובלב שלך עד יום המוות"
-מרי מייסון-

אילו מחלות מאבחן דקירת העקב של היילוד?

רוב המחלות שדקירת העקב של היילוד מזהה הן פגמים מטבוליים מולדים. גם אם פגמים אלה אינם מציגים תסמינים ספציפיים, הם יכולים לשנות ולסכן את ההתפתחות הנכונה של התינוק.

כמובן, כשעוסקים ביילודים, רוב המחלות המתגלות הן נדירות מאוד. לכן, חשוב מאוד לזהות אותם בשלב מוקדם כדי להתערב לפני הופעת התסמינים.

זכור כי אבחון מוקדם של מחלות אלו אינו אומר שתינוקך אינו יכול ליהנות מחיים נורמליים. להלן רשימה של המחלות שעקב עקב יילוד יכול לזהות:

  • המוגלובינופתיות, כגון אנמיה חרמשית.
  • סיסטיק פיברוזיס.
  • פגמים מטבוליים מולדים הקשורים לחילוף החומרים של חומצות שומן, פחמימות וחומצות אמינו, כולל גלקטוזמיה ופנילקטונוריה.
  • היפרפלזיה מולדת של יותרת הכליה.
  • יתר בלוטת התריס מולד.
  • זיהומים, כגון וירוס כשל חיסוני אנושי (HIV) וטוקסופלזמה.

לסיכום, דקירת העקב של היילוד היא בדיקה חיונית המאפשרת גילוי מוקדם של מחלות מולדות. הבדיקה מאפשרת לאבחן כל סוג של סיבוך לפני הופעת התסמינים.

אם את אמא טרייה לגמרי, זכור שכדאי לך להיות בקרבת מקום כדי לנחם את תינוקך כשהאחות תבצע את הבדיקה. זכור שהבדיקה מועילה מאוד, מכיוון שהיא מסייעת להבטיח את בריאותו של ילדך .

פופולריים