מחלה חמישית בילדים: מה שכדאי לדעת

מחלה חמישית היא מחלה נפוצה ומדבקת מאוד בילדים
מחלה חמישית היא מחלה נפוצה ומדבקת מאוד בילדים.
מחלה חמישית היא מחלה נפוצה ומדבקת מאוד בילדים. הנה כל מה שאתה צריך לדעת על זה.

Erythema infectiosum היא מחלה שכיחה במיוחד בקרב ילדים בגילאי 5 עד 15 שנים. היא נגרמת על ידי וירוס ומכונה גם "המחלה החמישית". במאמר זה נספר לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת על מצב זה.

מהי המחלה החמישית?

מחלה חמישית היא מחלה הנגרמת על ידי פרבוווירוס B-19. לשם הבהרה, עלינו להדגיש שסוג זה של פרבו-וירוס הוא אך ורק אנושי, כך שזה לא אותו פרבו-וירוס שחלק מחיות הבית, כמו כלבים, עלולות לחלות בו.

מחלה זו פוגעת בעיקר בילדים בגילאי 5 עד 15 שנים. זה מאוד מדבק, והתפרצויות מתרחשות בדרך כלל בסוף החורף או בתחילת האביב, גם אם מקרים יכולים להופיע גם בכל עת של השנה.

אתה יכול גם לקרוא: מה זה נגיף השפעת?

מהם התסמינים של המחלה החמישית?

הזיהום מתחיל עם חום נמוך, חולשה, כאבי ראש, נזלת וסימנים של הצטננות קלה. סימנים אלו בדרך כלל אינם נמשכים יותר מ-3-4 ימים, ולאחר מכן נראה כי המחלה שוככת.

נגיף זה גורם לתסמין מאוד אופייני, שהוא "הלחי הנטועה". זה נושא את השם הזה מכיוון שילדים מפתחים פריחה אדומה שמתחילה על הלחיים, כאילו קיבלו סטירה. התסמין של סטירת הלחי מופיע מספר ימים לאחר שנעלמו תסמיני ההצטננות.

כפי שהוזכר לעיל, כתמים אדומים אלה מתחילים על הפנים. לאחר מכן, הם מתפשטים כלפי מטה על שאר הגוף. הכתמים הופכים בהירים יותר במרכז, ובסופו של דבר נראים כמו רשת. הפריחה עשויה לקחת 1 עד 3 שבועות עד להיעלם.

לפעמים, גירויים כגון שמש, מתח או חום יכולים להפעיל מחדש כתמים דוהים, עד שהם נעלמים לחלוטין. נפוץ יותר שהפריחה מופיעה בילדים מתחת לגיל 10. בקבוצות גיל אחרות, הזיהום מציג בדרך כלל רק את התסמינים האחרים שהוזכרו לעיל.

בנוסף, נפוץ שילדים מתלוננים על כאבי פרקים ונפיחות במשך זמן מה לאחר היעלמות הפריחה.

איך זה מתפשט?

מחלה זו פוגעת בעיקר בילדים בגילאי 5 עד 15 שנים
מחלה זו פוגעת בעיקר בילדים בגילאי 5 עד 15 שנים.

הנגיף מתפשט בקלות מאדם לאדם. זה מתפשט באמצעות נוזלים מאדם נגוע, כגון רוק או ריר, או על ידי שיתוף חפצים כגון כלי אכילה.

המחלה מדבקת ביותר בתקופת הדגירה או במהלך תסמיני קטרראל. לאחר שהפריחה הופיעה, זה סימן שמערכת החיסון הופעלה כראוי ודואגת לחסל את הנגיף, כך שהנגיף הופך פחות מדבק.

אין חיסון שימנע את ההידבקות של הנגיף הזה. הדרך הטובה ביותר למנוע זיהום היא, כמו תמיד, להקפיד על הרגלי היגיינה טובים, במיוחד שטיפת ידיים נכונה.

טיפול במחלה החמישית

לרוב, המחלה החמישית חולפת כמחלה קלה מאוד שאינה דורשת טיפול. במקרה שהתסמינים הופכים לא נוחים מאוד או אם יש חום גבוה, הילדים צריכים לקבל תרופה נגד חום, כמו אקמול, במינון המתאים בהתאם לגילם.

עלינו לזכור שמכיוון שזהו וירוס הגורם למחלה זו, אנטיביוטיקה לא עובדת, מכיוון שהיא יעילה רק נגד חיידקים מסוימים. בנוסף, לעולם אין לטפל בילדנו ללא השגחה ואישור של רופא ילדים.

סיבוכים אפשריים

כפי שכבר אמרנו, גם אם בדרך כלל זה עובר ללא השלכות גדולות, יש מקרים שבהם צריך להיות זהירים ביותר. הסיבה לכך היא שהנגיף יכול להאט או לעצור באופן זמני את היווצרותם של תאי דם אדומים, האחראים על הובלת המוגלובין וחמצן דרך זרם הדם.

לילדים במצב בריאותי טוב לא תהיה בעיה גדולה. אז, לאחר סיום הזיהום, הייצור התקין של תאים אלה יתחיל שוב. עם זאת, עלינו להיות זהירים עם ילדים עם מערכת חיסון מדוכאת או שהיו בעבר אנמיים. במקרים מיוחדים אלו, רופא הילדים יהיה זה שיחליט מה השלבים המתאימים ביותר בטיפול בהם.

מסקנות

זו מחלה מאוד מדבקת, אבל בדרך כלל היא לא מאוד רצינית. מכיוון שאין חיסון שיגן עלינו מפני הנגיף הזה, הדבר החשוב ביותר הוא עמידה באמצעי היגיינה בסיסיים. כמובן שבמקרה של סימן או סימפטום כלשהם, עלינו ללכת למומחה, שכן הוא יידע מהי דרך הפעולה הטובה ביותר בכל מקרה ומקרה.