הביולוגיה של סרטן השד: מקור וסוגים

הביולוגיה של סרטן השד קובעת סיווג של הגידולים השונים על סמך קריטריונים שונים
הביולוגיה של סרטן השד קובעת סיווג של הגידולים השונים על סמך קריטריונים שונים.
בשנת 2018, סרטן השד דורג במקום השני ורשם עלייה של 30% בשכיחות מאז 2012. במאמר זה, גלה את הביולוגיה של סרטן השד.

מדוע לימוד הביולוגיה של סרטן השד חיוני במאבק במחלה זו? תמיד נאמר שהדרך הטובה ביותר להביס את האויב שלך היא לדעת אותו - לדעת איך הוא מתנהג, ולגלות את החולשות שלו. זה בדיוק מה שעושה ביולוגיה מולקולרית ותאית, על ידי ניתוח ההבדלים בין תאים בריאים לתאי סרטן.

התוצאות המתקבלות במחקרי התנהגות גידולים אלו מאפשרות לקהילה הרפואית לפתח אסטרטגיות טיפוליות טובות יותר. באותו אופן, הם יכולים לעצב טיפולים פחות מזיקים.

לאחרונה גילו חוקרים אוסטרלים קו תקשורת בין תאים בריאים לסרטניים. זה שופך קצת אור על תת-הסוג האגרסיבי ביותר, טריפל-נגטיב, ונותן תקווה לנשים שסובלות ממנו.

כיצד נוצר סרטן השד? ביולוגיה של הגידול

המונח הנכון להתייחס לתהליך זה הוא קרצינוגנזה, שהיא התופעה הקובעת את הופעתו והתפתחותו של גידול. גורמי סיכון כאלה כוללים:

  • ראשית, תורשה גנטית.
  • כמו כן, אסטרוגן אנדוגני ואקסוגני.
  • מוטציות ספונטניות.
  • לבסוף, חומרים מסרטנים כימיים ופיזיקליים.

התהליך מתחיל בשינוי הבלתי הפיך של מולקולת ה-DNA המקורית. כתוצאה מכך, ביטוי הגנים משתנה ומיוצרים חלבונים שגויים.

במקרה של סרטן השד, החלבונים המשתנים הפועלים כמסרטנים או יוזמי גידול הם: אסטרוגן, פרולקטין ופרוגסטרון. התוצאה היא צמיחת תאים בלתי מבוקרת שמובילה לביטוי של סרטן.

סוגי סרטן השד

במאמר זה, גלה את הביולוגיה של סרטן השד
במאמר זה, גלה את הביולוגיה של סרטן השד.

לא כל סוגי סרטן השד זהים. ניתוח התפתחותו ומקורו של הגידול הוא מכריע בכל הנוגע להחלטה על תכנית הטיפול. הביולוגיה של סרטן השד קובעת סיווג של הגידולים השונים על סמך קריטריונים שונים.

  • הסיווג תלוי באזור הפגוע, בין אם זה האונות, הצינורות או רקמת הביניים. זה חיוני, שכן המקום בו הגידול נוצר קובע את התפתחותו.
  • הופעת תאי הגידול במיקרוסקופ מאפשרת לאנשי מקצוע רפואיים לסווג אותם לתתי סוגים: צינורי, מדולרי ופפילרי. לכן, הם יכולים לבחור את תוכנית הטיפול הטובה ביותר.
  • או, למרבה הצער, אם הם חוזרים על עצמם או גרורתיים. במקרים אלה, יש צורך ללמוד את מידת ההתמיינות התאית. מונח זה מתייחס להתבגרות התא או לגילו. סרטן השד מסווג לשלוש דרגות. השלישי נחשב לתוקפני ביותר.

בסיווג מוקדם זה, לא דנו במרכיב הגנטי החשוב המסמן את התפתחות הסרטן. כמו כן, ניתוח הגורמים הגנטיים הללו עשוי לאפשר סיווג משנה נכון של סוגי הגידולים השונים.

אילו גנים מושפעים?

אווה Ciruelos, אונקולוגית רפואית בבית החולים 12 de Octubre ונשיאת קבוצת SOLTI Breast Cancer Research Group, קיימה לאחרונה כנסים כדי לדון בהתקדמות האחרונה בחקר סרטן השד. במהלך נאומה, היא הדגישה את החשיבות של הכרת המקור הגנטי של גידולים:

"אנחנו צריכים לדעת את המידע הזה כדי לסווג נכון את הפתולוגיה מעבר לומינלי, טריפל-שלילי ו-HER2."

- אווה סירואלוס -

לפיכך, שלושת הסוגים הקלאסיים הללו שד"ר Ciruelos הוזכר ואשר הטיפול בהם תלוי בסיווג המשנה הם:

  • לומינל. כל הגידולים שהם חיוביים לקולטן הורמונים. בהקשר זה, אם הם חיוביים לקולטן פרוגסטרון, הם שייכים לתת-סוג Luminal A, ואם הם שליליים, ל-Luminal B.
  • טריפל שלילי. סיווג זה כולל גידולי שד שנבחנים שליליים עבור קולטני אסטרוגן ופרוגסטרון ו-HER2.
  • שלה2. סוג זה כולל גידולים עם האונקוגן "קולטן לגורם גדילה אפידרמיס 2, HER2".

קצת תקווה

הודות למידע שהגיע לידי צוותי המחקר על הביולוגיה של סרטן השד, חלה התקדמות רבה בכל הנוגע לאפשרויות הטיפול.

לאחר עשרות שנים של מחקר, צוותים מדעיים נוכחיים יכולים להתמקד בהיבטים רלוונטיים, כגון התפשטות תאים או תגובות מערכת החיסון נגד גידולים. למעשה, גילוי תאי גזע סרטניים היווה פריצת דרך גדולה בסיווג הגידולים. ללא מחקר, אין תרופה.

פופולריים